Co musisz zrobić, żeby mieć "złote cycki"? A może już je masz?

To nowy i bardzo popularny trend, nie tylko w internecie. Sprawdź, jak zdobyć to zaszczytne miano!
Milena Oszczepalińska
Karmiące mamy walczą o miano "złotych cycków"
fot. AdobeStock
Młode mamy to mają pomysły! Tyle mówi się o korzyściach płynących z karmienia dziecka piersią, że karmiące mamy z Wielkiej Brytanii postanowiły urządzić zawody o miano „złotych cycków”. Walka w internecie stała się tak popularna, że z czasem przeniosła się też poza niego. Co ciekawe, w konkursie jest nieograniczona liczba wolnych miejsc na podium. Na miano posiadania „złotych cycków” zasługuje każda mama, która… karmi dziecko piersią przynajmniej rok! Łapiecie się?

Karmienie piersią w końcu nagradzane

Nie ma co ukrywać, że długie karmienie piersią wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Choć są mamy, dla których jest to całkowicie naturalne i nie powoduje żadnych strat, dla wielu jest sporym wyzwaniem, które jednak decydują się podjąć w trosce o swoje potomstwo. W Polsce wciąż długie karmienie piersią bywa krytykowane i często mamy, które to robią, raczej starają się ukrywać ten fakt, choć powinny być z niego dumne.
 
Brytyjki nie mają podobnych kompleksów, wręcz przeciwnie, wymyśliły nowy trend, który w cudowny sposób promuje naturalne karmienie. Postanowiły, że zaczną obchodzić rocznice karmienia i nazwały je, podobnie jak nazywa się na przykład rocznice ślubu.

Jaki tytuł można otrzymać, karmiąc dziecko piersią dwa lata?

Według zaleceń WHO warto karmić piersią malucha do ukończenia przez niego 2. roku życia, dlatego najwyższe odznaczenie młode mamy przyznają kobietom, które właśnie tak długo karmią. Jakie to „cycki”?
  • Za 3 miesiące karmienia – karmiąca mama otrzymuje miano „brązowych cycków”;
  • za 6 miesięcy karmienia - miano „srebrnych cycków”;
  • za rok karmienia – miano ”złotych cycków”;
  • za półtora roku – miano „platynowych cycków”;
  • za dwa lata – miano „diamentowych cycków”.
Na jakie wyróżnienie zasługujesz?

Akcja stała się tak popularna w sieci, że niektóre firmy zaczęły się w nią włączać. Można np. kupić breloczki, kubki, biżuterię, t-shirty, torty ze „złotymi cyckami”.

Kontrowersje wokół akcji

Jak zawsze temat karmienia piersią musiał wywołać dyskusję. W tym przypadku urażone poczuły się mamy, które z różnych przyczyn karmią dzieci mlekiem modyfikowanym. Twierdzą, że czują się dyskryminowane i że podobne akcje mogą wywołać jedynie u kobiet niezdrową konkurencję.


A wy co myślicie? Podobają się wam takie zawody, czy uważacie, że długość karmienia piersią w żaden sposób nie powinna być wyróżniana, bo to może urazić inne, niekarmiące naturalnie mamy?

Źródło: onet.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Maluch na słońcu

Pierwsza pomoc w ugryzieniach