Mamo, oceń swoją porodówkę!

Urodziłaś dziecko w jednym z małopolskich szpitali i chciałabyś podzielić się swoim doświadczeniem? Teraz możęsz to zrobić. Dołącz do akcji „Mamy prawo” i oceń swoją porodówkę.
Noworodek po porodzie
fot. © Tyler Olson - Fotolia.com
Opieka okołoporodowa w Polsce niestety ciągle pozostawia wiele do życzenia. Aby ja poprawić, najpierw trzeba dowiedzieć się, co szwankuje, co należałoby zmienić, a jakie praktyki stawiać za wzór i promować. Takie zadanie postawiło przez sobą Stowarzyszenie Obywatel Mama. W ramach projektu "Mamy prawo" kobiety z małopolski będą mogły ocenić szpital, w którym rodziły.

"Mamy prawo" w małopolskich porodówkach

Specjalnie przeszkolone ankieterki odwiedzą 28 małopolskich placówek i przeprowadzą wywiady z mamami przebywającymi na oddziałach położniczych. Ankiety będzie można wypełnić także podczas spotkania z ankieterką poza szpitalem oraz on-line. Ankiety mogą wypełnić mamy, które urodziły dziecko w ciągu ostatnich 2 lat. Wyniki małopolskiego monitoringu poznamy na początku 2016 r.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Nie tylko ankiety

W ramach projektu będzie też możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z prawnikiem. Mogą skorzystać z nich mamy, których prawa zostały naruszone przed porodem, w jego trakcie lub nim. Organizowane będą także na cykliczne spotkania dla mam – Kręgi Okołoporodowe – podczas których będzie można podzielić się swoją historią związaną z ciążą i porodem. Będzie to też okazja do poznania kobiet w podobnym momencie życia.
 
- Obecne standardy nakładają na personel medyczny m.in. obowiązek respektowania prawa kobiety do decydowania o zakresie podejmowanych procedur medycznych w trakcie porodu, wybrania miejsca i pozycji porodu, reguluje kwestię nacięcia krocza (tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach) czy zaleca minimum dwugodzinny, nieprzerwany kontakt dziecka z matką „skóra do skóry” zaraz po narodzinach – przypomina Justyna Krawczyk, koordynatorka merytoryczna projektu.
 
 
Więcej informacji o projekcie i ankieta on-line znajdziesz na stronie www.prawomamy.pl. 

Jesteś ciekawa, jak do tej pory wyglądała akcja? Czytaj podsumowanie na półmetku akcji.
 
Patronem projektu „Mamy Prawo” jest serwis Babyonline.pl.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy