GRY
 
 

Mamo, oceń swoją porodówkę!

Urodziłaś dziecko w jednym z małopolskich szpitali i chciałabyś podzielić się swoim doświadczeniem? Teraz możęsz to zrobić. Dołącz do akcji „Mamy prawo” i oceń swoją porodówkę.

Noworodek po porodzie
fot. © Tyler Olson - Fotolia.com
Opieka okołoporodowa w Polsce niestety ciągle pozostawia wiele do życzenia. Aby ja poprawić, najpierw trzeba dowiedzieć się, co szwankuje, co należałoby zmienić, a jakie praktyki stawiać za wzór i promować. Takie zadanie postawiło przez sobą Stowarzyszenie Obywatel Mama. W ramach projektu "Mamy prawo" kobiety z małopolski będą mogły ocenić szpital, w którym rodziły.

"Mamy prawo" w małopolskich porodówkach

Specjalnie przeszkolone ankieterki odwiedzą 28 małopolskich placówek i przeprowadzą wywiady z mamami przebywającymi na oddziałach położniczych. Ankiety będzie można wypełnić także podczas spotkania z ankieterką poza szpitalem oraz on-line. Ankiety mogą wypełnić mamy, które urodziły dziecko w ciągu ostatnich 2 lat. Wyniki małopolskiego monitoringu poznamy na początku 2016 r.
Redakcja poleca: Jak szybko urodzić? Poznaj sposoby mam
Co robią kobiety, by przyspieszyć poród? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na szybki poród. Który wybrałabyś dla siebie?

Nie tylko ankiety

W ramach projektu będzie też możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z prawnikiem. Mogą skorzystać z nich mamy, których prawa zostały naruszone przed porodem, w jego trakcie lub nim. Organizowane będą także na cykliczne spotkania dla mam – Kręgi Okołoporodowe – podczas których będzie można podzielić się swoją historią związaną z ciążą i porodem. Będzie to też okazja do poznania kobiet w podobnym momencie życia.
 
- Obecne standardy nakładają na personel medyczny m.in. obowiązek respektowania prawa kobiety do decydowania o zakresie podejmowanych procedur medycznych w trakcie porodu, wybrania miejsca i pozycji porodu, reguluje kwestię nacięcia krocza (tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach) czy zaleca minimum dwugodzinny, nieprzerwany kontakt dziecka z matką „skóra do skóry” zaraz po narodzinach – przypomina Justyna Krawczyk, koordynatorka merytoryczna projektu.
 
 
Więcej informacji o projekcie i ankieta on-line znajdziesz na stronie www.prawomamy.pl. 

Jesteś ciekawa, jak do tej pory wyglądała akcja? Czytaj podsumowanie na półmetku akcji.
 
Patronem projektu „Mamy Prawo” jest serwis Babyonline.pl.
Doładuj
Przeładuj