Noworodek po porodzie
fot. © Tyler Olson - Fotolia.com

Mamo, oceń swoją porodówkę!

Urodziłaś dziecko w jednym z małopolskich szpitali i chciałabyś podzielić się swoim doświadczeniem? Teraz możęsz to zrobić. Dołącz do akcji „Mamy prawo” i oceń swoją porodówkę.
Noworodek po porodzie
fot. © Tyler Olson - Fotolia.com
Opieka okołoporodowa w Polsce niestety ciągle pozostawia wiele do życzenia. Aby ja poprawić, najpierw trzeba dowiedzieć się, co szwankuje, co należałoby zmienić, a jakie praktyki stawiać za wzór i promować. Takie zadanie postawiło przez sobą Stowarzyszenie Obywatel Mama. W ramach projektu "Mamy prawo" kobiety z małopolski będą mogły ocenić szpital, w którym rodziły.

"Mamy prawo" w małopolskich porodówkach

Specjalnie przeszkolone ankieterki odwiedzą 28 małopolskich placówek i przeprowadzą wywiady z mamami przebywającymi na oddziałach położniczych. Ankiety będzie można wypełnić także podczas spotkania z ankieterką poza szpitalem oraz on-line. Ankiety mogą wypełnić mamy, które urodziły dziecko w ciągu ostatnich 2 lat. Wyniki małopolskiego monitoringu poznamy na początku 2016 r.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Nie tylko ankiety

W ramach projektu będzie też możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z prawnikiem. Mogą skorzystać z nich mamy, których prawa zostały naruszone przed porodem, w jego trakcie lub nim. Organizowane będą także na cykliczne spotkania dla mam – Kręgi Okołoporodowe – podczas których będzie można podzielić się swoją historią związaną z ciążą i porodem. Będzie to też okazja do poznania kobiet w podobnym momencie życia.
 
- Obecne standardy nakładają na personel medyczny m.in. obowiązek respektowania prawa kobiety do decydowania o zakresie podejmowanych procedur medycznych w trakcie porodu, wybrania miejsca i pozycji porodu, reguluje kwestię nacięcia krocza (tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach) czy zaleca minimum dwugodzinny, nieprzerwany kontakt dziecka z matką „skóra do skóry” zaraz po narodzinach – przypomina Justyna Krawczyk, koordynatorka merytoryczna projektu.
 
 
Więcej informacji o projekcie i ankieta on-line znajdziesz na stronie www.prawomamy.pl. 

Jesteś ciekawa, jak do tej pory wyglądała akcja? Czytaj podsumowanie na półmetku akcji.
 
Patronem projektu „Mamy Prawo” jest serwis Babyonline.pl.

Mamy oceniają placówki

Przez kilka miesięcy zebranych zostało ponad 3000 ankiet od kobiet, które urodziły dziecko po 1 maja 2013 r. Ponad 70% to ankiety wypełnione przez kobiety po porodzie, przebywające w szpitalach, które otworzyły przed nami swoje drzwi i zgodziły się na przeprowadzenie audytu w swojej placówce. Z 28 szpitali tylko trzy nie zgodziły się na wpuszczenie audytorek z ankietami i nie umożliwiły dokonania oceny jakości opieki okołoporodowej, jaką świadczą.

Do zakończenia audytu społecznego pozostały 2 tygodnie. Kobiety, które rodziły po 1 maja 2013 r. w województwie małopolskim i nie miały okazji wesprzeć akcji mogą wypełnić ankietę do 31 grudnia na stronie prawomamy.pl/ankieta/

Na podstawie zebranych danych przygotowane zostaną raporty dla każdego ze szpitali, a także raport ogólny z monitoringu dla całego województwa małopolskiego prezentujący stopień wdrożenia i przestrzegania standardów okołoporodowych w Małopolsce. Wyniki badania zostaną podane do wiadomości publicznej i pomogą w dalszej części projektu - prowadzeniu działań rzeczniczych na rzecz poprawy wdrażania standardów i jakości opieki okołoporodowej w całym kraju. Najlepsze ze szpitali otrzymają certyfikat "Mamy, znamy, dbamy o prawo Mamy".

Dziękujemy wszystkim kobietom, które wypełniły do tej pory ankietę i opowiedziały o swoim porodzie oraz zachęcamy te, które jeszcze tego nie zrobiły do wypełnienia ankiety online.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy