Kobiety, które przeszły cesarskie cięcie, są bardzo odważne
fot. AdobeStock

Mamy rodzące przez cesarskie cięcie są bardzo dzielne! Taki poród to poważne zagrożenie

Każdy, kto mówi, że kobieta po cesarskim cięciu nie jest prawdziwą mamą, ponieważ nie urodziła, jest w ogromnym błędzie. O byciu matką nie decyduje sposób, w jaki urodzi swoje dziecko. A cesarka to bardzo ciężkie przejście!
Milena Oszczepalińska
Kobiety, które przeszły cesarskie cięcie, są bardzo odważne
fot. AdobeStock
W przypadku kobiet, które są w ciąży wysokiego ryzyka, np. z powodu cukrzycy ciążowej lub stanu przedrzucawkowego, lekarze mogą zadecydować o konieczności przeprowadzenia planowanego cięcia cesarskiego. Czasami ta decyzja podejmowana jest jednak nagle, gdy już w trakcie porodu pojawiają się komplikacje. I wtedy ryzyko takiego rozwiązania jest największe, a jednocześnie niezbędne, by uniknąć dalszego narażania zdrowia i życia matki i dziecka.

Powody, dla których mamy rodzące przez cesarskie cięcie to kobiety o dużej odwadze:

Cięcie cesarskie to poważna operacja

Zabieg cięcia cesarskiego trwa ok. 40-60 minut. I choć podczas samej operacji kobieta nie odczuwa bólu, jej późniejszy powrót do formy jest o wiele dłuższy i trudniejszy niż w przypadku porodu naturalnego. Jeśli myślisz, że cesarka to bilet do uniknięcia bólu, przestań.

Infekcje ran

Jest to jedno z najczęstszych zagrożeń związanych z cesarskim cięciem. Rana może być odrętwiała, zaczerwieniona, swędząca, a nawet może pojawić się obrzęk.

Infekcja macicy lub choroba endometrium

Zapalenie błony śluzowej macicy to zapalenie wewnętrznej wyściółki macicy. Objawy obejmują gorączkę, ból brzucha czy nieregularne krwawienia miesiączkowe.

Skrzepy krwi

Operacja zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył, szczególnie na nogach lub w narządach miednicy. Jej objawy obejmują dyskomfort i stan zapalny. Może to spowodować powstanie zatoru tętnicy płucnej.

Komplikacje podczas zabiegu

Jeśli się pojawią, może być konieczne wykonanie dodatkowej operacji – zarówno na matce, jak i na dziecku.

Większe ryzyko podczas kolejnych porodów

Zakończenie kolejnych ciąż cesarskim cięciem zwiększa ryzyko poważniejszych powikłań. Lekarze zalecają wykonanie maksymalnie trzech cesarskich cięć ze względu na możliwość uszkodzenia macicy. Z kolei podczas próby porodu naturalnego po cesarce (VBAC) macica może się rozerwać wzdłuż linii blizny po wcześniejszym cięciu.

Problemy z oddychaniem u noworodka

Niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na problemy z oddychaniem. Problem przyspieszonego oddechu można zaobserwować w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu (częściej u dzieci urodzonych przed 39. tygodniem ciąży).
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Objawy po cięciu cesarskim, które wymagają pomocy medycznej

Amerykańskie Stowarzyszenie Ciążowe radzi, aby skontaktować się z lekarzem lub  udać się do szpitala, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:
  • silny,  uciążliwy ból głowy;
  • nagła duszność;
  • bolesna, zaczerwieniona rana po cesarce i towarzyszące jej objawy grypopodobne;
  • wydzielina z rany o nieprzyjemnym zapachu;
  • nagły ból brzucha lub okolicy nacięcia;
  • pokrzywka lub wysypka;
  • bolesne, opuchnięte, sine nogi;
  • ponowne, samoistne otwarcie się rany.

Cesarskie cięcie ratuje życie, ale ten kompromis wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli musisz przejść cesarskie cięcie, aby urodzić swoje ukochane maleństwo, nie czuj, że jest to wymówka, ani że przez to twoja wartość jako mamy jest mniejsza. Niech nikt nie wmówi ci, że tak jest.

Źródło: thefailhero.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 27 głosy

Zobacz także

Popularne tematy