pediatra
fot. Fotolia

Mamy w Polsce świetnych pediatrów! – zobacz ich osiągnięcia w 2015 r.

Lubimy narzekać, a już najbardziej lubimy narzekać na służbę zdrowia. Czasem zresztą jest na co i na kogo. Na szczęście jest też czym i kim się chwalić! W 2015 r. nasi lekarze nie jeden raz zasłużyli na miano cudotwórców.
Sylwia Niemczyk
pediatra
fot. Fotolia
Pamiętacie historię sprzed roku o Adasiu, który lunatykując, wyszedł w nocy z domu i prawie zamarzł? Przebywał na mrozie kilka godzin i gdy został odnaleziony, temperatura jego ciała wynosiła 12,7 st. C. W praktyce oznacza to zamarznięcie i śmierć.

Jego serduszko jednak biło, więc chłopiec został przewieziony do szpitala dziecięcego w Prokocimiu. Do tamtej pory jeszcze nikomu nikogo na świecie nie udało się wyprowadzić bez szwanku z tak głębokiej hipotermii. Tymczasem Adaś i prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, razem dokonali cudu. A nawet całego szeregu cudów. 

Pierwszym z nich było wybudzenie się chłopczyka ze śpiączki farmakologicznej. Prof. Skalski mówił wtedy:  – Dziecko, które było już na drugim świecie, zebrało się i jest z nami. Wróciło do nas, do świata żywych.
Ostatni z cudów miał miejsce 12 lutego 2015 r., kiedy po ponad dwóch miesiącach leczenia, Adaś wyszedł ze szpitala. Przypadek jego wyleczenia obiegł cały świat!

Zabieg na siatkówczaka w Centrum Zdrowia Dziecka

Niecały miesiąc po wyjściu z Adasia ze szpitala, o polskich lekarzach znowu zrobiło się głośno. Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali nowatorski zabieg leczenia siatkówczaka – złośliwego nowotworu siatkówki oka. Do marca 2015 r. jedynym stosowanym w Polsce sposobem leczenia siatkówczaka była chemioterapia – inwazyjna i nie zawsze skuteczna.

Lekarze z CZD zdecydowali o podaniu chemioterapeutyku bezpośrednio do tętnicy ocznej, poprzez… tętnicę udową. Dzięki tej nowatorskiej metodzie stężenie leku mogło być dużo większe – a co za tym idzie, skuteczniejsze. Dziecko nie tylko ma duże szanse na przeżycie, lecz także na zachowanie widzenia. W taki sposób leczy się siatkówczaka tylko w kilku miejscach na świecie!
Redakcja poleca: Czy pediatrzy znikną z przychodni?! Sprawdź, co mówi ekspert!
Czy nowelizacja ustawy o POZ pozbawi dzieci lekarza pierwszego kontaktu? Prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, pediatra, obawia się, że zmiany nie będą korzystne dla dzieci.

Operacja bez rozcinania – tak chcemy leczyć nasze dzieci

Z kolei dwa tygodnie temu chirurdzy z tego samego szpitala w Prokocimiu, w którym rok temu leczono małego Adasia, przeprowadzili pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg udrożniania przewodu pokarmowego 4-miesięcznego dziecka.

Maleństwo urodziło się ciężko chore, m.in. z wrodzonym zwężeniem jelita, co utrudniało prawidłowe trawienie i wydalanie resztek. Zwykły zabieg udrożniający musiałby zostać przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, a to w tym konkretnym przypadku wiązało się z za dużym ryzykiem.

Na szczęście dzięki nowej metodzie operowanemu niemowlęciu nie trzeba było rozcinać brzucha. Operację przeprowadzono przez odbyt, dzięki czemu dziecko już kilka dni po operacji czuło się dobrze i wróciło do zwykłego, doustnego odżywiania. Piątego dnia po zabiegu zostało wypisane do domu.

Pierwsza polska szczepionka?

Sukcesem Polaków są nie tylko udane operacje. W październiku 2015 r, polscy naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali szczepionkę dla dzieci, które chorują na cukrzycę typu 1. To dla dzieci na całym świecie może oznaczać przełom w leczeniu tej uciążliwej, śmiertelnie groźnej i do tej pory nieuleczalnej choroby.

Szczepionkę podano już kilkudziesięciorgu dzieciom i wyniki są bardzo obiecujące. U prawie wszystkich dzieci można było zmniejszyć dawki insuliny, a u dwójki nawet całkowicie z niej zrezygnować. Tylko rodzice dzieci z cukrzycą wiedzą, jak wielka to ulga – przestać w końcu przeliczać dawki insuliny, badać poziom cukru, bać się śpiączki u swojego dziecka…

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego starają się, żeby szczepionka została zarejestrowana w EMA: Europejskiej Agencji Leków. Gdyby to się im udało, byłby to pierwszy innowacyjny lek wytworzony w Polsce!

Czytaj także: SOR to nie przychodnia – mówią lekarze z warszawskiego szpitala dla dzieci
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy