Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, mango, alergia na owoce, uczulenie na mango, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Mango

Pochodzi z Indii, ale jest popularne na całym świecie. Uczula zdecydowanie rzadziej niż jabłka. Alergia na mango może pojawić się od razu po zjedzeniu owocu lub później. Jej objawem może być tzw. AOS, czyli zespół alergii jamy ustnej - po jedzeniu w ustach pojawia się świąd lub obrzęk. Może również wystąpić świszczący oddech, pokrzywka, a nawet rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny. Uczulenie na mango mogą mieć osoby z alergią na pyłki brzozy i bylicy. Innymi alergenami krzyżowymi są surowa marchewka i seler.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy