Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, marchewka, alergia na marchewkę, uczulenie na marchewkę, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Marchewka

To jedno z pierwszych warzyw w diecie dziecka, które należy do bardzo często uczulających. Alergia na marchewkę wiąże się zwykle z uczuleniem na inne pokarmy (patrz: tabela niżej). Objawy alergiczne pojawiają się po zjedzeniu surowej marchewki. Należy do nich zespół alergii jamy ustnej (OAS), który często poprzedzony jest katarem wywołanym przez pylenie brzozy i bylicy. Do innych objawów należy: ostra pokrzywka, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet wyprysk wokół odbytu.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy