Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, marchewka, alergia na marchewkę, uczulenie na marchewkę, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Marchewka

To jedno z pierwszych warzyw w diecie dziecka, które należy do bardzo często uczulających. Alergia na marchewkę wiąże się zwykle z uczuleniem na inne pokarmy (patrz: tabela niżej). Objawy alergiczne pojawiają się po zjedzeniu surowej marchewki. Należy do nich zespół alergii jamy ustnej (OAS), który często poprzedzony jest katarem wywołanym przez pylenie brzozy i bylicy. Do innych objawów należy: ostra pokrzywka, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet wyprysk wokół odbytu.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.