GRY

Marchwianka pomaga na kłopoty z brzuszkiem!

Czy wiesz, że na kłopoty z brzuszkiem u dziecka dobra jest marchwianka? Szczególnie dobrze sprawdza się podczas biegunki. A czy wiesz dlaczego? Wyjaśniamy.

Marchwianka dla dziecka
fot. Fotolia
Marchwianka to lekkostrawna zupa, którą przygotowuje się z gotowanej marchwi. Ma dobroczynne działanie na przewód pokarmowy i pomaga uzupełniać w organizmie elektrolity, utracone przez dziecko podczas biegunki. Marchwianka to zupa dobra już dla niemowląt.

Jak działa marchwianka?

Gotowana marchew dzięki obecnym w niej pektynom działa łagodząco na błonę śluzową jelit i przyczynia się do usuwania z przewodu pokarmowego szkodliwych produktów przemiany materii. Sole mineralne zawarte w przecierze z marchwi (trzeba podawać go dziecku wraz wodą, w której się gotował) uzupełniają składniki, które dziecko traci podczas biegunki
Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

Jak zrobić marchwiankę?

Aby przygotować marchwiankę dla dziecka z biegunką:
  1. Umyj pół kilograma marchwi, odetnij zielone końce, obierz.
  2. Pokrój marchewkę na plasterki.
  3. Zalej marchewkę litrem wody i gotuj pod przykryciem do miękkości.
  4. Po wystudzeniu zmiksuj zupę i uzupełnij wodą aż do litra.
  5. Dodać do marchwianki trochę soli i jeszcze raz zagotuj.
Zupę dla niemowlaka można podawać łyżeczką lub, jeśli nie chce jeść w ten sposób, butelką ze smoczkiem o szerokim otworze.

Zobacz też: 10 przyczyn braku apetytu u dziecka

Ile można przechowywać zupę z marchwi?

Marchwiankę należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu doby. Można też przyrządzić marchwiankę z purée marchewkowego ze słoiczka, dodając taką samą objętość wody co przecieru. W porozumieniu z lekarzem można dodać do marchwianki łyżeczkę świeżego masła.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zapoznanie z nocnikiem

O czym marzą maluchy?