lalki marionetki
fot. Adobe Stock

Marionetka – lalka, którą bawi się rzadko które dziecko. A szkoda!

Marionetka to coś więcej niż lalka. To zabawka, dzięki której twoje dziecko może kształtować sprawność rąk poprzez zabawę. Wiem coś o tym, sama miałam jedną i uwielbiałam ją!
Ewa Janczak-Cwil
lalki marionetki
fot. Adobe Stock
Dużo wody upłynęło w każdej z rzek na całym świecie, odkąd przestałam się bawić lalkami. Zresztą nigdy mnie jakoś mocno nie pociągały, poza jedną, klasyczną lalą, dla której uwielbiałam szyć ubranka. Poza nią pamiętam z dzieciństwa jeszcze jedną – marionetkę zrobioną własnoręcznie przez mojego tatę. Był to zabawny struś, którego wprawianie w ruch sprawiało mi mnóstwo frajdy i autentycznie bawiło.

Zobacz też: Zabawy pacynkami pomagają w terapii logopedycznej.

Ale zacznijmy od początku

Marionetka to dość specyficzna lalka, która może mieć formę postaci mniej lub bardziej ludzkiej, ale też zwierzęcej. Do jej ciała przymocowane są nitki czy żyłki, biegnące w górę do stelaża w kształcie krzyża. Trzymając ten stelaż i poruszając nim w różne strony, wprawia się marionetkę w ruch – linki pociągają nogi i ręce lalki, a ta dzięki temu "potrafi" chodzić, siadać, skakać, biegać, machać rękami czy skrzydłami. Gdy do manipulowania zabawką włączy się drugą rękę, którą można pociągać za poszczególne sznurki niezależnie od ruchu stelaża, lalka zyska większy repertuar ruchów.
Marionetka to nie pacynka, a wielu ludzi je myli. Pacynkę zakłada się na rękę, marionetki – nie. Marionetka to zwykle cała postać, pacynce zaś najczęściej brakuje dolnych partii ciała.
Figurki na sznurkach zwykle kojarzą się z teatrem dla dzieci. Rzadko trafiają do zwykłych domów i dzieci, a szkoda. Czas, aby te ciekawe lalki i tam się znalazły, zamiast grać główne role tylko w teatrach i zbiorach kolekcjonerów.
Redakcja poleca: Jak zrobić kukiełki Star Wars
Stwórz wraz z dzieckiem swoją historię rycerzy Jedi. Zrób kukiełki z bohaterami Star Wars i przeżyj fantastyczne przygody odgrywając scenki jak z kultowego filmu.

Marionetka – fajna zabawka

Mój struś był zrobiony ze styropianu i sznurka. Miał też wetknięte w kuper i czubek głowy prawdziwe piórka, które falując, podkreślały każdy ruch zabawki. Obecnie już nie trzeba bawić się w konstruktora, aby dać dziecku do zabawy marionetkę. Można ją kupić gotową, a na dodatek wybrać sobie lalkę-ludzika lub zwierzę. Zabawki tego typu wykonuje się z różnych materiałów, np. drewna lub plastiku. Możesz więc wybrać razem z dzieckiem taką, która będzie się wam podobać najbardziej.

Zalety zabawy marionetkami

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana, czy taka zabawka powinna znaleźć się w pokoju twojego dziecka, przeczytaj, co ono może zyskać na wprawianiu marionetki w ruch:
  • sprawność rąk i koordynację ruchową
  • możliwość wyrażania emocji poprzez zabawę
  • poczucie sprawczości – hej, to ja sprawiam, że ta zabawka "żyje"!
  • kreatywność

Kilka propozycji

Przejrzeliśmy marionetki, które można obecnie kupić. Pomijamy te dla kolekcjonerów – stare, prawdziwe gwiazdy teatrów dla dzieci. Pokażemy ci tylko 3 sympatyczne propozycje, które według nas mają szansę zainteresować twoje dziecko. Jeśli żadna z nich ci nie wpadnie w oko – wiesz co robić: poszukać innej albo... zrobić ją samodzielnie. Tak naprawdę do tego celu wystarczy szmaciana lalka z miękki kończynami, kawałek żyłki i dwie listewki sklejone pod kątem prostym i na krzyż. Możesz także samodzielnie uszyć lalę czy zwierzaka, które nadadzą się do tego celu.

Wesoły struś, cena od 40 zł

Wybrałam go przez sentyment, wiesz jaki :) Ja z kolei wiem, że takiego strusia można naprawdę świetnie wprawić w ruch. Będzie śmiesznie łaził, sadził susami, potrząsał głową, kiwał się i rozśmieszał dziecko do rozpuku. Tego ptaka wykonano z drewna. Ma 33 cm wysokości i zadatki na domowego klauna!

Sympatyczny piesek, cena: od 40 zł

No popatrz na niego! Słodziak, że hej! Manewrowanie czterema nogami (struś ma tylko dwie) jest nieco bardziej skomplikowane, ale dzięki temu drewniany piesek z pewnością zostanie mistrzem zabawnego sposobu poruszania się. Będzie mógł tańczyć, skakać, kiwać głową, a nawet merdać ogonem. Czworonóg ma 15.5 cm wysokości.

Zabawny książę, cena: ok. 80 zł

Zabawka w stylu Metody Marii Montessori: prosta, estetyczna, precyzyjna. Od siebie dodamy, że jeszcze jest: sympatyczna i zabawna. Lalka wykonana z drewna i tkaniny ma 36 cm wysokości, a ze sznurkami i stelażem – 50 cm. Czerwony mundur figurki w połączeniu z pasiastymi skarpetami i wielkimi butami to zapowiedź wesołej zabawy.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy