Szpital w Grodzisku Maz. zabiera chore dzieci w podóż do 6 krain i ... w kosmos [WIDEO]

Kolorowe ściany wymalowane w bajkowe przygody dzieci, łóżka dla rodziców w każdej sali, lśniące czystością łazienki - tak może wyglądać pobyt chorego dziecka w tym szpitalu, który swoją przemianę zawdzięcza m.in. marce Pampers i Fundacji Polsat.
Pod koniec maja odbyła się uroczystość otwarcia odnowionego oddziału pediatrycznego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Kamera mamotoja.pl też tam była, dzięki czemu na własne oczy możecie przekonać się, w jak przyjaznych warunkach można spędzić z dzieckiem czas w szpitalu. A to przecież zawsze jest dla rodzica i jego maluszka stresujące przeżycie.  

"Podczas badania USG  lecimy w kosmos"

Otwieramy drzwi na pediatrię i naszym oczom ukazuje sie kolorowy korytarz ze ścianami pomalowanymi w zwierzaki podróżujące do baśnowych krain. Jak mówi ordynator oddziału dr Radosław Suchner, pomysłodawca i "mózg" operacji przemiany szpitala, taki był zamiar, aby zabrać dzieci w podróż do krainy dżungli, sawanny, lasu, oceanu i gór.  "Jeżeli potrzebujemy zabrać dziecko na badanie USG to lecimy w kosmos" - mówi lekarz. 

- Jak tu było przed remontem? - pytamy ordynatora. "Tak jak wszędzie, żołte ściany, każda sala biała, trochę smutno" - odpowiada z uśmiechem. Teraz na ścianach kolorowe zwierzaki - króliczki, misie, zebry, antylopy, surykatki, słonie, a także morskie stwory - rybki, żółwie, rekiny, rozgwiazdy. Jest specjalna strefa dla rodzica, gdzie może przygotować posiłki i napoje oraz kolorowa sala zabaw.  

"Wspaniały szpital, wspaniali ludzie, którzy pracują na tym oddziale, ale brakowało przestrzeni, które pozwalałaby mamom na pobyt wraz z dzieckiem w trakcie jego hospitalizacji" - mówi kierownik ds. komunikacji marki Pampers Mariola Mirek. Dlatego Pampers i Fundacja Polsat zmodernizowały oddział – w jej ramach zrobiono dodatkową salę z łazienką, wyremontowano dwie inne łazienki i cały oddział wyposażony został w łóżka dla rodziców.

"Udało się nam pomóc ponad 32 tysiącom dzieci, to ogromna suma, bo pamiętajmy, że za każdą taką liczbą kryje się historia chorego dziecka" - powiedziała prezes Fundacji Polsat Krystyna Aldridge-Holc. Fundacja przez ponad 21 lat swojej działalności wyremonotowała albo wyposażyła w sprzęt medyczny ponad 1200 placówek medycznych w kraju.

"Chciałabym mieć tu swoje biuro"

"Bajkowy wygląd, chce się tam być, naprawdę chciałabym tam mieć swoje biuro" - żartuje dyrektor szpitala Krystyna Płukis. Nie kryje wielkiego zadowolenia z remontu, gdyż jak podkreśla - jego skutki widzi także w podejściu do pracy swojego zespołu. "Pielęgniarki także pracują w dużym stresie, dla nich ten oddział, te barwy, czystość i blask powodują, że są bardziej wypoczęte, więcej się uśmiechają i chcą przyjść do tej pracy" - powiedziała. 

Potwierdzają to panie pielęgniarki. Zwracają też uwagę, że łatwiej w takich warunkach leczyć dzieci. - Samopoczucie dzieci jest inne, są zaciekawione tym, co jest na ścianach, odwraca to uwagę dziecka od stresu, który jest czasami  związany z pobytem w szpitalu - mówią. 

Kolorowe sale i uśmiechnięty personel pomagają szybciej wyzdrowieć dziecku

Lekarze podkreślają, że przyjazne warunki, uśmiechnięty personel mogą spowodować, że dziecko dużo szybciej dochodzi do zdrowia. "Jeżeli rodzic jest zestresowany w momencie przyjęcia do szpitala, bo nie wie, co się będzie działo i przekazuje ten stres dziecku, to takie dziecko leczy się gorzej" - przyznaje ordynantor.  

"Jest kolorowo, cudownie i widzę to też po Adasiu i jego reakcjach" - ocenia pani Karolina, mama 6-letniego Adasia. "Oglądamy sobie te wszystkie rybki, koniki morskie, chodzimy po kolorowym korytarzu, jest zajęcie i jest fenomenalnie" - podsumowuje. 

Zobacz też: Konkurs "Zabawy, które wywołują uśmiech!" Wygraj 1 z 30 zabawek dla dziecka​

Odnowiony oddział w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim to już druga wspólna akcja marki Pampers i Fundacji Polsat. W zeszłym roku, dzięki ich wsparciu finansowemu, udało się odmienić oddział pediatryczny w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku. Fundacja Polsat odremontowała cały oddział, a przy udziale marki Pampers stworzono także Pokój dla Mam.

Cieszymy się,  że szpital w Grodzisku Mazowiecki przeszedł tak kolorową metamorfozę. O tym, że w polskiej służbie zdrowia nie dzieje się najlepiej nie raz już pisałyśmy, opisując tragiczne warunki pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu. Tym razem powstał optymistyczny tekst. Oby było więcej okazji do podzielenia się tak radosnymi informacjami! A wy jakie macie doświadczenie z pobytu w polskich szpitalach? Podzielcie się nim w komentarzach.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy