fot. Kowalewscy

Marsz alergiczny

Co oznacza termin marsz alergiczny, czym się objawia i jak można mu zapobiec? Wątpliwości młodej mamy wyjaśnia ekspert-alergolog.
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog
fot. Kowalewscy
Mój dwuletni Adaś ma alergię na białka mleka krowiego. Stosujemy dietę, ale w urodziny siostry pozwoliłam mu zjeść kawałek tortu z bitą śmietaną. Czy to szkodliwe? I co to jest marsz alergiczny? (Ostatnio podczas wizyty alergolog użył tego sformułowania). Paulina z Gliwic

Jeśli Adasiowi sporadycznie zdarza się jeść uczulające produkty i nie wywołuje to niepokojących objawów, nie ma powodu do obaw. Ale jeśli ma dolegliwości, np. wysypkę, trzeba zadbać o skórę, smarując ją łagodzącą maścią, i nie podawać pokarmów zawierających białka mleka krowiego.

Jeśli zaś chodzi o marsz alergiczny, to jest to przechodzenie jednej postaci alergii w drugą, gdy nie jest ona dobrze leczona. Na przykład u niemowląt dominującym objawem mogą być swędzące wysypki (wyprysk atopowy) z powodu podawania mleka krowiego. Jeżeli dziecko z alergią pokarmową nie jest leczone, może uczulić się na kolejne pokarmy. Po pewnym czasie wysypki mogą ustąpić, ale dochodzi do uczuleń na alergeny wziewne, np. roztocza, pyłki, sierść zwierząt. Dziecko ma katar sienny lub dużo choruje na infekcje wirusowe, potem dokucza mu suchy, męczący kaszel, głównie nocą. U niektórych z tych dzieci lekarze rozpoznają astmę. Dlatego nie należy lekceważyć alergii – trzeba ją leczyć.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog

Wiceprezes zarządu i prezes oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy