przepisy kulinarne dla dzieci
Publicat
Żywienie

Chcesz urozmaicić dziecku posiłki? Oto książka z przepisami na każdą porę roku!

Szukasz najlepszych i najbardziej skondensowanych informacji o żywieniu dziecka? Polecamy najnowszą książkę Marty Jas-Baran i Tamary Chorążyczewskiej „Mniam, mniam, maluch już je sam. Jedzenie ma znaczenie”. Znajdziesz w niej przepisy na oryginalne i zdrowe posiłki na każdą porę roku.


Znacie już książkę „U malucha na talerzu”? To garść praktycznych porad na temat żywienia niemowląt, autorstwa Marty Jas-Baran i Tamary Chorążyczewskiej. Polscy rodzice od lat sięgają po tę „instrukcję obsługi dziecka”, ale ponieważ maluchy rosną, pojawiają się wciąż nowe pytania. Ile posiłków powinien jeść dwulatek? Jak uniknąć syndromu Tadka-niejadka? Właśnie dlatego powstała nowa książka pt. „Mniam, mniam, maluch już je sam. Jedzenie ma znaczenie”. Jej autorkami są wspomniane już wcześniej Marta Jas-Baran oraz Tamara Chorążyczewska. Książka omawia podstawowe zasady żywienia dziecka w wieku 1-3 lat, ale przede wszystkim zawiera mnóstwo bogato ilustrowanych, sezonowych przepisów!

Pierwsze trzy lata życia dziecka to bardzo ważny okres w życiu malucha. To wtedy kształtują się jego nawyki żywieniowe, które mogą przełożyć się na zdrowie dorosłym życiu. Dlatego do nas, rodziców, należy troska o prawidłowe żywienie naszych dzieci.

Jakie zapotrzebowanie na kalorie ma maluch?

Zapotrzebowanie kaloryczne dzieci w wieku 1–3 lat to około 83 kcal na 1 kg masy ciała. Przyjmując, że średnia waga maluchów w tym wieku wynosi mniej więcej 8–16 kg, zapotrzebowanie dzienne to 664–1328 kcal. U trzylatka 16 kg wagi jest jednak dużym uproszczeniem. Przybliżony zakres wagi dla dzieci trzyletnich to 12–16,5 kg dla dziewczynek, 13–17 kg dla chłopców. - pisze Marta Jas-Baran - „Porcja” proponowana w każdym przepisie jest porcją dla dorosłego. Przyjmujemy, że dziecku w wieku 1–3 lat podajemy 1/2 lub 1/3 „dorosłej” porcji,  a więc jego posiłek ma 1/2 lub 1/3 wskazanej przy przepisach wartości kalorycznej. Proponowane przez nas dania zawierają w większości 4 porcje dla dorosłych, chyba że podano inaczej.

przepisy kulinarne dla dzieci
Publicat
przepisy kulinarne dla dzieci
Publicat

Jakie szykować porcje i ile posiłków powinno zjadać dziecko?

Maluch powinien jeść 4 posiłki, w tym 3 podstawowe (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 1 uzupełniający (drugie śniadanie lub podwieczorek). W międzyczasie możesz mu podać zdrową przekąskę, która będzie idealna na podwieczorek lub w trakcie spaceru. Pamiętaj, że 2-letnie dziecko nie wie, co to są słodycze, i jak najdłużej nie powinno mieć z nimi styczności. W sklepach pełno jest słodkich przekąsek, których kolorowe opakowania zachęcają do tego, by po nie sięgnąć. Przeważnie są jednak to produkty zawierające dużą ilość cukru, konserwanty i sztuczne barwniki. Zrezygnuj z nich, a w zamian naucz się zaspokajać chwilowy głód malucha kawałkami warzyw i owoców. Jeżeli masz wrażenie, że twoje dziecko je zbyt mało, nie zapominaj, że żołądek twojej pociechy ma objętość równą dwóm jego piąstkom. W wieku 1–3 lat nie powinna ona zatem dostawać wielkich posiłków, ale takie, które dostarczą jej odpowiednią ilość energii.

Jak wdrażać dobre nawyki żywieniowe?

• podawaj posiłki odpowiednie do wieku dziecka,   
• utrzymuj 3–4-godzinne przerwy pomiędzy posiłkami,   
• ostatni posiłek podawaj 2–3 godziny przed snem, 
• ustal pory karmienia dziecka w porze posiłków rodzinnych, jedz jak najczęściej z dzieckiem, 
• nie podawaj dziecku przekąsek i słodkich napojów pomiędzy posiłkami,   
• ogranicz czas posiłku do 30–35 minut,   
• zachęcaj do samodzielnego jedzenia,  
• akceptuj zachowania żywieniowe właściwe dla wieku, na przykład jedzenie rączkami, brudzenie się,  
• systematycznie wprowadzaj nowe produkty i potrawy.

Niejadek czy łakomczuch?

Aby to ocenić, należy przyglądać się nawykom naszych dzieci. Łakomczuchem będzie maluch podjadający nieustannie dostępne przekąski, takie jak paluszki, chrupki, chipsy lub cukierki. Zamiast kupować dziecku tego typu produkty, zachęć go do aktywności ruchowej, np. spacerów, zabawy na placu zabaw czy jeżdżeniu na rowerze. I oczywiście ćwicz razem z dzieckiem! Zaproponuj mu też świeże warzywa i owoce, zamień dosładzane jogurty owocowe na naturalne z dodatkiem świeżych lub mrożonych owoców, podawaj dziecku do picia wodę aromatyzowaną na przykład plastrem pomarańczy. Ogranicz spożywanie przez malucha chleba i ziemniaków, a także unikaj podawania smażonych potraw.

A może twoje dziecko wcale nie chce jeść? Brak apetytu często zwiastuje nadchodzącą chorobę, np. anginę. Jeśli maluch jest zdrowy, warto poszukać innej przyczyny. Być może w trakcie zabawy podajesz dziecku przegryzki, po zjedzeniu których pociecha nie ma już ochoty na obiad. Gdy wybieracie się na spacer, miej przy sobie wodę do picia i kawałek jabłka lub marchewki. Doskonałym pomysłem na to, by zachęcić dziecko do jedzenia, jest wspólne przygotowywanie posiłków. Można przygotować niezbędne (bezpieczne) akcesoria i wprowadzić malucha w świat kulinarnej przygody. Dzieci uwielbiają pomagać rodzicom w kuchni, a poza tym własnoręcznie stworzone "dzieło" smakuje najlepiej!

przepisy kulinarne dla dzieci
Publicat
przepisy kulinarne dla dzieci
Publicat

Co robić, gdy dziecko nie toleruje pokarmu?

Przede wszystkim należy pamiętać o jednej, ważnej zasadzie: nietolerancja pokarmowa to nie jest to samo co alergia. W nietolerancji znaczenie ma ilość spożytego pokarmu. Jeżeli dziecko wypije  pół szklanki mleka dziennie, nie wywoła to biegunki, ale już wypicie mleka i zjedzenie całego jogurtu w ciągu jednego dnia może ją spowodować. – mówi dr nauk med. Ewa Willak-Janc, pediatra alergolog – Jeżeli jesteś mamą alergika, zwracaj szczególną uwagę na etykiety produktów, np. że dany produkt zawiera śladowe ilości mleka. Wówczas będzie to cenna informacja dla ciebie. Najczęstszą nietolerancją w wieku 2–3 lat jest nietolerancja mleka krowiego, ale większość tych maluchów, które nie tolerowały mleka w niemowlęctwie,  powinna już wyrosnąć z tej przypadłości.

Nietolerancja laktozy, czyli brak lub niedojrzałość enzymu laktazy, może się pojawić po zaprzestaniu karmienia piersią. – dodaje dr nauk med. Ewa Willak-Janc – Objawia ona się wzdęciami, burczeniem w brzuchu czy też biegunką, natomiast rzadziej wymiotami. Jednak, jeśli nie ma takiej konieczności, nie wykluczaj całkowicie laktozy z diety dziecka. Ułatwia ona bowiem wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym, a jak wiadomo wapń jest potrzebny dzieciom do budowy kości.

przepisy kulinarne dla dzieci
Publicat
przepisy kulinarne dla dzieci
Publicat



„Mniam, mniam, maluch już je sam. Jedzenie ma znaczenie” to praktyczny poradnik dla świadomych rodziców, którzy chcą zdrowo żywić swoje dzieci. Okraszona jest mnóstwem "smakowitych" fotografii i zawiera mnóstwo lekkich i łatwych do przyrządzenia przepisów na każdą porę roku. 

Interesuje cię ta książka? Zobacz inne pozycje wydawnictwa Publicat

 

Publicat
Publicat
Robert Trojanowski „Zaśnij z Fafikiem”.
To książka, dzięki której dziecko poczuje się miło i bezpiecznie przed snem oraz wzmocni więzi z rodzicem lub opiekunem. Najpierw budujemy odpowiedni, pozytywny nastrój. Potem stopniowo wyciszamy maluszka, zapewniając mu emocjonalną i fizyczną bliskość, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Na koniec wprowadzamy jednostajny rytm i powtarzalne elementy, dzięki którym nadejdzie sen. Książka konsultowana przez psychologa dziecięcego.



 

Publicat
Publicat
„Przyjaciele Elmera” David McKee.
Najbardziej cętkowany, najbardziej pasiasty, najwyższy i najdłuższy. Poznaj przyjaciół Elmera, słonia w kratkę – ulubieńca dzieci na całym świecie. Urocza kartonowa książka o ulubionym bohaterze. Sztywne strony, żywe kolory, prosty tekst i sytuacje doskonale znane najmłodszym to idealny przepis na dobrą zabawę przy wspólnym czytaniu.





 

Publicat
Publicat
„Klasyka dla smyka. Julian Tuwim i Jan Brzechwa”.
Zbiór najbardziej znanych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima i Jana Brzechwy z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło i Anny Kaszuby-Dębskiej. Kartonowe wydanie, przyjazne w dotyku, odporne na rosnące ząbki i ciekawskie paluszki, będzie towarzyszyć Wam podczas wielu wspólnych lektur. W zbiorze znajdziecie m.in. wiersze: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, „Ptasie radio, „Lokomotywa, „Okulary" Juliana Tuwima czy „Kaczka-dziwaczka, „Entliczek-pentliczek”, „Na straganie”, „Na wyspach Bergamutach” Jana Brzechwy.



 

Publicat
Publicat
„Zasypianki”.
To zbiór klasycznych polskich kołysanek i wierszyków na dobranoc. „A, a – kotki dwa”, „Bajka iskierki”, „Ach, śpij kochanie”. Każdy z nas zna... pierwsze słowa tych utworów. Ale co dalej? Dzięki tej książce zaśpiewasz lub przeczytasz je w całości. Kartonowe wydanie.








Więcej: Publicat

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz