Urlop menstruacyjny w PLNY LALA
fot. AdobeStock

Marzysz o urlopie menstruacyjnym? Ta polska firma właśnie go wprowadziła!

Pracownice tej firmy mogą liczyć na płatny wolny dzień od pracy z powodu miesiączki. To pierwsza tego typu inicjatywa w naszym kraju.
Milena Oszczepalińska
Urlop menstruacyjny w PLNY LALA
fot. AdobeStock
Ból wywołany przez miesiączkę bywa tak samo bolesny, jak zawał, co odkrył jakiś czas temu profesor John Gullebaud z University College London. To oznacza, że w „te dni” wiele kobiet naprawdę nie jest w stanie normalnie funkcjonować, nie mówiąc już o skupieniu myśli na pracy. Istnieją państwa, w których urlop menstruacyjny jest czymś naturalnym. Działa on w Korei Południowej, Japonii oraz na Tajwanie. Na Wschodzie uważa się, że jeśli kobieta nie odpoczywa w czasie menstruacji, w przyszłości dużo trudniej znosi poród.

Na Zachodzie wciąż powszechne jest przekonanie, że kobiety często przesadzają i wyolbrzymiają problem, a ból miesiączkowy nie może być aż tak uciążliwy. O rozwiązaniach systemowych w tym zakresie nie ma na razie mowy. Cieszy zatem, że zdarzają się firmy, które same wychodzą z inicjatywą wprowadzenia urlopu menstruacyjnego dla pracownic. Mają do niego prawo kobiety pracujące w Nike i Co-Exist. Ostatnio do tej listy dołączyła kolejna, tym razem polska firma. Domyślacie się, o kogo chodzi?

PLNY LALA pierwszą polską firmą zapewniającą urlop menstruacyjny

Marka odzieżowa PLNY LALA przeznaczona jest właśnie dla kobiet, zwłaszcza młodych, dynamicznych. W zespole, który ją tworzy, w dużej mierze również pracują kobiety. Z myślą o nich i ich komforcie firma zdecydowała o wprowadzeniu jednego dnia urlopu menstruacyjnego w miesiącu.

Elisa Minetti, szefowa PLNY LALA, w jednym z postów na Instagramie tak skomentowała tę decyzję: „Jak przeanalizowałam sobie, ile razy w rozmowach z dziewczynami słyszę: „I jeszcze okresu dostałam”, to wyszło, że to sprawa wyjątkowo dla nas wszystkich istotna. Dlatego chcąc poprawić chociaż trochę humor dziewczynom, które na co dzień pracują w teamie @plnylala, czyli większości naszego zespołu, proponuję (i wprowadzam od dzisiaj!) jeden dzień okresu, ten najgorszy, dniem wolnym od pracy. Płatnym of course. I mam nadzieję, że więcej firm przyłączy się do mnie”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@elisa_minetti ❤️❤️❤️❤️❤️ Szefowa Wszystkich Szefów : • Być kobietą, być kobietą to ja lubię nawet, to jest fajna rzecz, ale w „Te” dni to ja dziękuje, przepraszam, ja się cholera wyprowadzam. Nawet te wszystkie nazwy...okres, menstruacja- już lepiej by było Monstruacja, a ciota czy ciotka...🥴 przyzwoitej nazwy brak. Jak przeanalizowałam sobie ile razy w rozmowach z dziewczynami słyszę „i jeszcze okresu dostałam” to wyszło, że to sprawa wyjątkowo dla nas wszystkich istotna. Dlatego chcąc poprawić chociaż trochę humor dziewczynom, które na codzień pracują w teamie @plnylala, czyli większości naszego zespołu 🙂 proponuję ( i wprowadzam od dzisiaj! ) jeden dzień okresu, ten najgorszy, dniem wolnym od pracy. Płatnym of course 🤗 ... i mam nadzieję, że więcej firm przyłączy się do mnie 🙌 #lalafamily #heartonfire #okreswolnyodpracy #cialopozytywne #jestemkobietą

Post udostępniony przez PLNY LALA (@plnylala)


Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Chciałybyście, żeby w waszych firmach również zaczął obowiązywać podobny urlop, czy należycie do tego grona szczęśliwych kobiet, dla których miesiączka nie jest żadną przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu?

Źródło: silesia24.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy