Przepis na masę porcelanową
fot. AdobeStock

Masa porcelanowa: prosty przepis na świetną zabawę z dzieckiem

Masa porcelanowa to bardzo ładnie wyglądająca masa plastyczna, w dodatku robi się ją łatwiej i szybciej niż masę solną. Zrób z dzieckiem wyjątkowe ozdoby świąteczne z porcelany.
Milena Oszczepalińska
Przepis na masę porcelanową
fot. AdobeStock
Masa porcelanowa, nazywana również suchą lub zimną porcelaną, jest bardzo plastyczna, delikatna i idealnie nadaje się do wykonania różnego rodzaju ozdób i zawieszek. Dekoracje z masy porcelanowej mogą stanowić piękną ozdobę choinki lub świątecznego stroika. Co jest potrzebne do jej wyrobienia?

Przepis na masę porcelanową

Wykonanie zimnej porcelany jest naprawdę proste i szybkie, a dekoracje, jakie można z niej uzyskać, niezwykle efektowne. 

Do zrobienia masy potrzebne będą następujące składniki:

  • 10 łyżek kleju wikol,
  • 10 łyżek mąki ziemniaczanej lub skrobi ziemniaczanej,
  • 3 łyżki oliwki dla dzieci,
  • 3 łyżki soku z cytryny,
  • 2 łyżeczki gliceryny (opcjonalnie).

Sposób przygotowania suchej porcelany:

Odmierzoną ilość mąki ziemniaczanej, kleju, soku z cytryny, oliwki i gliceryny umieść w naczyniu, np. w misce. Całość dokładnie wymieszaj łyżką na gładką, jednolitą masę. Następnie zacznij ją ugniatać rękami, najlepiej w rękawiczkach (jeśli nie masz rękawiczek, posmaruj ręce kremem, by były bardziej tłuste i nie przyklejała się do nich masa).

Po ok. 5 minutach ugniatania masa porcelanowa jest już gotowa i można zacząć robić z niej dekoracje.
Ważne! Sucha porcelana szybko wysycha. Najlepiej wykorzystać całą porcję od razu. Jeśli jednak trochę masy zostanie, należy szczelnie ją owinąć, np. folią i zużyć w ciągu kilku dni.
Redakcja poleca: Domowe eksperymenty: lawa w butelce - jak lampa! [WIDEO]
Kiedy pada lub dobrze wam w domu, zróbcie świetny eksperyment! Za pomocą kilku składników z kuchennej szafki wyczarujecie w butelce hipnotyzującą lawę!

Jak zrobić ozdoby z zimnej porcelany?

Gotową masę porcelanową rozwałkuj za pomocą wałka kuchennego na grubość ok. 0,5 cm. Następnie przy użyciu foremek do ciasteczek wycinaj z niej dowolne kształty (jeśli mają to być dekoracje bożonarodzeniowe, wykorzystaj foremki w kształcie choinek, gwiazdek, dzwoneczków i wszystkie inne, których używasz do robienia pierniczków). Jeśli chcesz umieścić wykonane ozdoby na choince, nie zapomnij o wycięciu w nich małych dziurek, przez które przewleczesz sznurek do powieszenia.

Zobacz też: Świąteczne gadżety kuchenne dla dzieci

Suszenie ozdób z masy porcelanowej

W przeciwieństwie do masy solnej, suchej porcelany nie musisz wypiekać w piekarniku. Wystarczy, że położysz gotowe zawieszki na kartonie lub podkładce i pozwolisz im schnąć przez 24 godziny. Po tym czasie masa stanie się na tyle twarda, że można od razu śmiało wieszać ozdoby na choince (po uprzednim przewleczeniu przez nie sznureczków lub wstążeczek).

Masa porcelanowa ma jeszcze jedną przewagę nad masą solną. Dekoracje z niej wykonane są trwalsze, nie kruszą się tak łatwo, więc mogą posłużyć na dłużej.

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

5.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj