GRY

Solne dekoracje – przepis i inspiracje z masą solną

Nie musisz wydawać góry złota na ozdoby choinkowe i prezenty. Zrób je z masy solnej – to proste!

Ozdoby z masy solnej
fot. AdobeStock
Masa solna to świetny wynalazek do przygotowania m.in. ozdób świątecznych. Możesz ją zrobić w kilkanaście minut i nie musisz wydawać pieniędzy (sól, mąkę i wodę na pewno masz w domu). By zrobić z niej coś ładnego, nie musisz mieć nawet talentu plastycznego, mnóstwa czasu ani cierpliwości: najprostsze (ale za to efektowne) ozdoby możesz wyciąć przy pomocy foremek do pierniczków. Spróbujcie też z dziećmi przygotować coś ze wzorów dostępnych w internecie – znajdziecie tam mnóstwo inspiracji.

Podstawowy przepis na masę solną 

Składniki:
 • szklanka soli drobnoziarnistej
 • szklanka mąki
 • 1/3 - 1/2 szklanki wody
Wykonanie:
 1. zmieszaj sól z mąką,
 2. powoli (!) dolewaj wodę,
 3. ugnieć jak ciasto na posypanej mąka stolnicy i wyrabiaj je tak długo, aż będzie gładkie,
 4. rozwałkuj.
Jeśli chcesz skleić ze sobą dwa kawałki masy solnej, zwilżyć je odrobiną wody. Jeśli dekoracja ma być ozdobą na choinkę, pamiętaj o zrobieniu dziurki (np. wykałaczką) albo zawieszki (możesz ją zrobić z wetkniętej w masę zagiętej szpilki). Gotowe figurki susz w piekarniku  w temperaturze 80-100  stopni do czasu aż będą twarde.

Przepisów na masę solną jest oczywiście więcej. Do podstawowych  składników można np. dodać  100 g mąki ziemniaczanej i odrobinę więcej wody – powstanie wówczas masa idealna do wyrobu bardzo małych modeli. Jeśli chcesz zrobić coś większego, dodaj więcej soli, a jeśli chcesz, by figurka wyschła na powietrzu, dodaj  2 łyżki rozpuszczonego kleju do tapet.
Uwaga: Masa szybko wysycha i staje się mniej plastyczna, dlatego podczas pracy warto trzymać ją w foliowym woreczku i wyciągać tylko tyle, ile akurat potrzebujemy.

Zobacz także: Jak zrobić kalendarz adwentowy?
Redakcja poleca: Jak zakończyć robótkę na drutach - wideo
Zobacz metodę zakańczania robótki, dzięki której wzór nie popruje się.

Co możesz zrobić z masy solnej?

Mnóstwo rzeczy, np. gwiazdki i aniołki na choinkę, Mikołaje, bałwanki, figurki do szopki, korale lub wisiorek, świeczniki, miseczki, magnesy na lodówkę, ramki do zdjęć i mnóstwo innych drobiazgów. Można też odcisnąć w niej dłoń albo stópkę dziecka, co może być pamiątką, prezentem dla dziadków lub rodziców. 
fot. squuido.com

Jak barwić masę solną?

Masa solna nie musi być biała. Do barwienia ozdób z masy solnej nadają się:
 • kakao
 • cynamon
 • barwniki spożywcze
 • barwniki do malowania jajek
 • farby plakatowe
 • sok z buraka
Warto też poeksperymentować z innymi produktami. Tu nie ma żadnych ograniczeń, bo jeśli coś się nie uda, łatwo przygotować kolejną porcję i użyć czegoś innego do barwienia.
 

Czym malować ozdoby z masy solnej?

Zamiast barwić masę, można  pomalować gotową pracę. Najlepiej sprawdzą się farby akrylowe, ale można użyć zwykłych farb plakatowych.
Zrobione z masy solnej ozdoby można też powlec lakierem (np. akrylowym w spreju) –  będą pięknie błyszczały. Do tego celu najlepiej rozłożyć figurki z masy solnej na starych gazetach na świeżym powietrzu (np. na balkonie) i rozpylić sprej nad nimi. Efekt, jaki można dzięki temu uzyskać zobaczycie poniżej: 
fot. etsy.com

Białe też są piękne!

Ozdób można w ogóle nie malować: białe serduszka albo gwiazdki zawieszone na kolorowej wstążce wyglądają przepięknie. Na gotowym modelu, np. serduszku, możesz też odcisnąć wzór, np. przyciskając do ozdoby koronkową serwetkę, stempelek, gałązkę choinki, muszlę etc. Teraz wystarczy tylko wysuszyć ozdoby i efekt, który otrzymujemy może być naprawdę uroczy lub elegancki, zależnie od twoich upodobań.
fot. etsy.com

Możliwości jest zresztą bez liku. Niektórzy – ci zdecydowanie cierpliwsi ;-) – ozdabiają solne serduszka czy gwiazdki techniką decoupage'u. Do tego jednak potrzeba dodatkowych zdolności – musisz wiedzieć, jak wykonuje się decoupage. Jeśli jednak to potrafisz, efekt takich ozdób jest niesamowity! 
fot. yodewandawan.tumbir.com
Zobacz także:

Ocena (23 ocen)

4.2
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Rozwiąż quiz!