GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia dziecka

Masaż

We wczesnym okresie niemowlęcym obecność mamy, jej dotyk, głaskanie i masowanie to bardzo ważne elementy rozwoju. A także niezwykły sposób komunikacji między Tobą a dzieckiem. Poprzez dotyk wyrażasz swoją miłość i zapewniasz o troskliwej opiece.

Zalety masażu
Dotyk
wywiera ogromny wpływ na rozwój uczuciowy oraz fizyczny dziecka. Masaż pobudza działanie najważniejszych organów i układów ludzkiego organizmu: sprawia, że oddychamy głębiej, a utlenowana krew dociera do wszystkich części ciała, także do stópek i rączek, które u niemowląt często bywają chłodne. Masowanie reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniając się do szybszego dojrzewania jego komórek. Uwalnia napięcie w poszczególnych częściach ciała, uspokaja, ułatwia zasypianie. Szczególną jego zaletą jest to, że poprawia trawienie, dzięki usprawnianiu funkcjonowania jelit zapobiega zaparciom, ułatwia dziecku oddawanie gazów.
Masaż stosowany we wczesnym dzieciństwie to dla maluchów tak ważna w dzisiejszym świecie lekcja umiejętności rozluźniania się i radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Korzyści z masażu sięgają daleko głębiej, niż nam się to wydaje. Pozwala on przezwyciężyć lęki młodej mamy, których niemało jest w pierwszych miesiącach macierzyństwa. Dzięki niemu kobieta lepiej rozumie dziecko i szybciej potrafi odczytać to, czego ono potrzebuje.

Jak się przygotować?
- W pokoju powinno być ok. 24-25°C. Jeśli jest mniej, włącz piecyk i nagrzej pomieszczenie. Nie chodzi tylko o to, by malec się nie przeziębił – kiedy jest zimno, mięśnie nie rozluźnią się i masaż nie przyniesie odpowiedniego skutku.
- Przygotuj sobie złożony koc oraz ręcznik, na którym położysz maluszka (dzieci podczas masażu często siusiają). Obok miejsca do masowania postaw w miseczce oliwkę do masażu lub wyciskany na zimno olej roślinny (np. migdałowy lub oliwę z oliwek).
- Koniecznie zdejmij z rąk biżuterię, umyj dokładnie ręce ciepłą wodą.
- Usiądź wygodnie, dziecko ułóż na złożonym kocu i ręczniku, lub na swoich udach. Włącz swoją ulubioną, spokojną muzykę, a najlepiej cicho nuć maluchowi kołysanki.
- Zanim zaczniesz dziecko masować, sama staraj się rozluźnić, np. weź kilka głębokich oddechów (wciągaj powietrze nosem, a wypuszczaj ustami).
- Rozbierz malca, a jeśli będzie taka potrzeba, umyj i wytrzyj mu pupę. Następnie zapytaj maluszka o zgodę na masaż (tak, tak – to naprawdę konieczne!), a potem weź trochę olejku lub oliwki i rozetrzyj ją w dłoniach, aż staną się ciepłe.

Ważne wskazówki:
1. Delikatny masaż możesz stosować nawet u bardzo małego dziecka – począwszy od trzeciego tygodnia życia.
2. Nie wolno masować maleństwa, jeśli zachorowało.
3. Ważna jest technika masażu – masuj malca całą dłonią. Pamiętaj, że Twoje ruchy powinny być bardzo delikatne, lecz nie może to być tylko muskanie.
4. Wszystkie ruchy wykonuj powoli, spokojnie i w jednakowym tempie. Każdą sekwencję masażu powtarzaj kilkakrotnie, np. trzy-cztery razy.
5. Masaż powinien być dla dziecka przyjemnym doznaniem. Warto jednak wiedzieć, że w okresie przyzwyczajania się do masującego dotyku rąk mamy malec może troszkę płakać.
6. Podczas masażu trzeba dobierać oliwki, by dłonie zawsze były śliskie. Nie wolno jednak przesadzać z jej ilością – nie powinna kapać z rąk.
7. Masowania maluszka musi być przyjemne i dla Ciebie, i dla niego. Mów do dziecka, śpiewaj mu, cieszcie się tymi wspólnymi chwilami!

Zobacz także:
Dotyk
Kolka jelitowa
Zaparcia

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Zobacz także :
Masaż dziecka
– Masaż na kolkę