GRY
 
 

Czy można masować brzuch w ciąży?

Martwisz się, że dotykając brzucha, wcierając w niego kosmetyki i delikatnie go masując, zaszkodzisz dziecku? Sprawdź, w jaki sposób troszczyć się o skórę i zapobiegać pojawieniu się rozstępów.

masaż brzucha w ciąży, dotykanie brzucha, rozstępy, kremy do pielęgnacji w ciąży
fot. Fotolia
Masaż brzucha w ciąży jest bardzo potrzebny - uelastycznia skórę i sprawia, że staje się mniej podatna na rozciąganie. Daje nadzieję, że nie pojawią się rozstępy - a nawet, jeśli nie uda się przed nimi całkowicie uchronić - sprawia, że są płytsze i przez to mniej widoczne. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji skóry brzucha w ciąży.

Od kiedy można masować brzuch?

Im wcześniej, tym lepiej. Idealnie, gdybyś zaczęła masować skórę jeszcze przed ciążą lub zaraz po tym, gdy dowiesz się o swoim odmiennym stanie. Od trzeciego miesiąca ciąży warto masować brzuch dwa razy dziennie. Ale aby nie doprowadzić do przedwczesnych skurczów, dwa tygodnie przed porodem lepiej zrezygnować z tej formy pielęgnacji.
Redakcja poleca: Rozstępy w ciąży - film
Sprawdź porady położnej, jak uniknąć rozstępów w ciąży.

W jaki sposób masować brzuch, by nie zaszkodzić dziecku?

Przede wszystkim należy robić to bardzo delikatnie i omijając jego górną część – masowanie tego miejsca może wywołać przedwczesne skurcze. Możesz wykonywać masaż punktowy – dwoma palcami chwyć skórę i lekko unoś ją kawałek po kawałku, poruszaj i puść. Masaż możesz zakończyć chłodnym prysznicem, który spowoduje, że skóra stanie się bardziej jędrna i poprawi się krążenie krwi (to również dobrze wpływa na stan skóry).

Co jest potrzebne do masażu brzucha?

W skórę brzucha możesz wcierać olejki, np. migdałowy, z jojoby, z zarodków pszennych. Możesz wykorzystać także oliwkę dla niemowląt, a nawet oliwę z oliwek. Zawarte w nich składniki nawilżą skórę i  sprawią, że stanie się miekka i elastyczna. W ciąży możesz również wykonywać masaż na sucho z wykorzystaniem szczotki. Wcześniej warto zrobić delikatny peeling całego ciała, żeby kosmetyki pielęgnacyjne mogły lepiej się wchłaniać.  

Jakich kosmetyków używać do masażu?

Oprócz wymienionych wcześniej olejków można stosować preparaty, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży – uwzględniają one szczególne wymagania skóry przyszłej mamy. Z powodzeniem można również używać kremów i olejków, które zawierają naturalne, ekologiczne składniki. Ich jakość i bezpieczeństwo powinny być potwierdzone certyfikatami np. BDiH, ECOCERT. Niektóre przyszłe mamy decydują się także na używanie delikatnych kosmetyków dla małych dzieci, np. emolientów czy nawilżających balsamów do ciała.   

Czytaj też: Zabiegi kosmetyczne, na które powinnaś uważać 
Doładuj
Przeładuj