GRY
 
 

Mały masaż, czyli dlaczego i jak masować maleństwo

6 milionów zakończeń nerwowych na każdym centymetrze kwadratowym – to właśnie dzięki nim skóra maluszka jest tak niezwykle wrażliwa na dotyk. A że zmysł dotyku jest u dziecka rozwinięty najsilniej, przytulanie, głaskanie i masowanie pociechy to idealny sposób na nawiązanie z nim wyjątkowej więzi i pokazanie mu piękna otaczającego świata.

mama, niemowlę, masaż
Najważniejszym zmysłem dla noworodka jest dotyk. I nic w tym dziwnego, skoro wszelkie podstawowe potrzeby rozpoznaje dzięki niemu – że ma mokro, że mu niewygodnie, że chce być przytulony.

Zmysł ten rozwija się u dziecka jeszcze zanim przyjdzie na świat. W 6. tygodniu ciąży można zaobserwować pierwsze reakcje (jeszcze wtedy) embrionu na dotyk w okolicy górnej wargi. To bowiem w tym miejscu pojawiają się pierwsze receptory dotyku, co tłumaczy, dlaczego brzdące tak chętnie wszystko "poznają" ustami.

Ok. 22. tygodnia ciąży cało ciało płodu jest w stanie odczuwać, a najważniejszym "dotykowym" doświadczeniem jest otulenie przez wody płodowe. Nic więc dziwnego, że zaraz po porodzie maleństwo pragnie dotyku – daje mu on, znane z brzucha mamy, poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób nawiązuje się niezwykle silna emocjonalna więź między dzieckiem a rodzicem.

Ale to nie wszystko. Udowodniono, że dotyk, czyli delikatne głaskanie czy przytulanie, ma niebagatelny wpływ na zachowanie niemowlęcia, rozwój emocjonalny, kształtowanie osobowości  i relacje z ludźmi w przyszłości. Z powodu tak dużego znaczenia dotyku dla ogólnego rozwoju, pediatrzy podkreślają wielkie korzyści płynące ze stosowania masażu niemowląt.

Magia dotyku

Kiedy masować dziecko? Można to robić już od pierwszych dni życia, z tym że póki nie zagoi się pępek, brzuszek omijamy. Najlepiej robić to wieczorem, jako część "nasennego" rytuału. Ważne, by nie wykonywać masażu zaraz po jedzeniu, ani jak dziecko jest głodne – wtedy będzie marudne. Zresztą "masaż" to na początku zbyt wielkie słowo – to raczej porcja przytulania i głaskania plecków, rączek i nóżek, która powinna trwać ok. 5 minut. Z czasem mały masaż można wydłużyć do kwadransa. By ruchy rąk masującej osoby były płynne, warto zwilżyć ręce oliwką dla niemowląt.
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Minikurs masowania

Masowania dziecka de facto nie trzeba się uczyć – to w pewnym sensie wrodzona umiejętność. Jednak tym mamom, które boją się, że mogą zrobić krzywdę swojej kruszynce, przedstawiamy przykładowe formy masażu.

Jak masować brzuszek?

Możesz przesuwać obie dłonie na przemian po brzuszku, w kierunku od klatki piersiowej do spojenia łonowego. Każdą ręką wykonaj trzy ruchy. Następnie zgięte w kolankach nóżki malca delikatnie przyciągnij do brzuszka. Nie wolno dociskać na siłę, jeśli malec ewidentnie nie ma ochoty na takie ćwiczenie! W takim wypadku możesz na chwilę położyć swoje dłonie na brzuszku i leciutko je docisnąć.

Jak masować plecki?

Połóż maleństwo na swoich nogach w poprzek ud – pociecha powinna leżeć oczywiście na brzuszku. Nogę, na której leży główka dziecka, lekko unieś. Następnie obie dłonie połóż na pleckach malca (na początek blisko karku) i przesuwaj je w poprzek. Płynnie zjeżdżaj w dół, przesuwając ręce od główki dziecka do pupy – ważne, by ruch obejmował całe plecy. Na końcu przesuń rękę kilka razy tuż nad pleckami, nie dotykając ich – by brzdąc odczuł ciepło.

Jak masować nóżki?

Na początek zabaw się w zegarmistrza. Co mamy na myśli? Po prostu chwyć po kolei każdy paluszek swoimi dwoma palcami i masuj ruchem przypominającym nakręcanie zegarka. Następnie chwyć stópkę pociechy tak, by twoje kciuki znalazły się na wierzchu nóżki i kciukami masuj wierzch stópki (od paluszków aż do zgięcia).

Jak masować rączki?

Masuj grzbiet dłoni pociechy, a gdy rozluźni uścisk piąstki, także wewnętrzną część dłoni. Następnie bardzo delikatnie unieś rączkę malca i przytrzymaj w górze. Zaciśnij kciuk i palec wskazujący drugiej dłoni wokół ramienia malca, tak aby objąć nimi całą rączkę. Przesuwaj połączone palce w górę i w dół, aż do piąstki dziecka.
Doładuj
Przeładuj