niemowlę, rozwój niemowlaka, niemowlę na brzuchu
fot. marchibas - Fotolia.com

Moc dotyku, czyli masujemy maleństwo

Wiesz, czemu skóra maleństwa jest tak wrażliwa na dotyk? Ponieważ na każdym jej centymetrze kwadratowym znajduje się aż 6 milionów zakończeń nerwowych. Dlatego właśnie maluszki uwielbiają być przytulane i głaskane. W związku z tym już od pierwszych dni życia warto masować dziecko. Mały masaż to nie tylko przyjemność - to także wiele korzyści.
niemowlę, rozwój niemowlaka, niemowlę na brzuchu
fot. marchibas - Fotolia.com
Pierwszym zmysłem, który rozwija się u maleństwa, jest dotyk. W pierwszych tygodniach życia to właśnie przez dotyk (i płacz) maluch komunikuje się z otoczeniem i zdobywa wiedzę o świecie. Dlatego tak bardzo potrzebuje fizycznego kontaktu z rodzicem. Kiedy mama i tata biorą kruszynkę na ręce, na początku zazwyczaj delikatnie muskają policzek malca, trzymają za rączkę, gładzą po pleckach. W miarę jak się nawzajem lepiej "poznają", więź emocjonalna się zacieśnia, a ruchy stają się pewniejsze. A jak ma się to do masowania? Właśnie te czułości to najprostsza forma masażu, która z czasem powinna ewoluować. Zatem: jak masować, dlaczego, kiedy i czy naprawdę to takie proste? Postaramy się rozwiać część Twoich wątpliwości.
 
Dotyk tworzy więź
 
To niesamowite, ale już w 6. tygodniu ciąży można zauważyć pierwsze reakcje embrionu na dotyk w okolicy górnej wargi! 6-miesięczny płód jest już w stanie cały odczuwać, więc czuje - "dotyk" wód płodowych, przez które jest otulony Nic więc dziwnego, że po urodzeniu noworodek tak bardzo pragnie dotyku - daje mu on poczucie bezpieczeństwa znane z brzucha mamy. To bezpieczeństwo przekłada się na zaufanie do rodziców i wzmocnienie więzi emocjonalnej.
 
Dotyk wpływa na wychowanie
 
Rozwój emocjonalny, kształtowanie osobowości, relacje z innymi ludźmi - na nie także dotyk ma niebagatelny wpływ. To właśnie z powodu tak dużego znaczenia dotyku dla ogólnego rozwoju, pediatrzy podkreślają olbrzymie korzyści płynące z masowania niemowląt.
 
Mały masaż leczy
 
Może słowo leczy jest trochę na wyrost, ale potrafi on przynieść ulgę w wielu dolegliwościach, m.in. wspiera trawienie i pomaga walczyć z niemowlęcą kolką, daje ulgę podczas kataru czy ząbkowania, wpływa pozytywnie na stan skóry i wspiera nie w pełni dojrzały układ odpornościowy.
 
Pora na masaż
 
Skórę maluszka można masować już od pierwszych dni życia, ale uwaga: dopóki nie zagoi się pępęk, brzuszek należy omijać. Masaż najlepiej wykonywać wieczorem po kąpieli, a przed snem - jako część rytuału (mycie, masaż, bajeczka, spanie). Ważne, by nie robić tego bezpośrednio po jedzeniu, ani jak dziecko jest głodne - wtedy będzie marudne. Uwaga: malec podczas masażu ma czuć się komfortowo, dlatego chociaż nie mówi, trzeba "spytać go o zdanie". Jeśli grymasi, zakrywa się rączkami czy płacze, znaczy, że tego dnia masowanie nie przyniesie mu przyjemności i zamiast uspokoić - rozdrażni.
 
Minikurs masowania
 
Nie wiesz jak masować dziecko? To bardzo proste! Zrelaksuj się, uśmiechnij i do dzieła! Najlepszą porą na masaż jest wieczór. Rozbierz maluszka i połóż go na pleckach (na swoich kolanach lub przewijaku). Twoje ruchy powinny być delikatne, ale zdecydowane i pewne. Podczas masowania musisz zsynchronizować ruchy obu dłoni. Najlepiej zwilż ręce oliwką lub balsamem do ciała (dla niemowląt, nie swoim!).
 
Do wykonania prostego masażu nie są potrzebne nadzwyczajne umiejętności. Po prostu masuj każdą część ciała, wykonując małe, okrężne ruchy. Najpierw buzię (czółko i skronie), ramiona, rączki, brzuszek, nóżki, stopy.
 
Na końcu przełóż maleństwo na brzuszek (połóż je w poprzek swoich ud) i pomasuj plecki, np. układając dłonie w poprzek pleców dziecka i wykonując nimi naprzemiennie ruchy w przód i w tył. Możesz też delikatnie masować malucha od karku po pośladki oraz stópki.
 
Jeśli czujesz się już pewniej, przygotowaliśmy film, gdzie znajdziesz  instrukcje, jak masować poszczególne części ciała kruszynki. Istnieją nawet   specjalne rodzaje masażu łagodzącego objawy kolki niemowlęcej, masaże relaksujące dla niemowląt i takie, które ułatwiają dzieciom zasypianie! Nie martw się na zapas - na pewno dasz sobie radę!

Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy