GRY
 
 

Masaż dziecka – techniki i korzyści

Dobrze wykonany masaż pomoże dziecku podczas niemowlęcych dolegliwości: np. kolki. Do tego ułatwi dziecku zaśnięcie i go zrelaksuje.

mama, niemowlę, masaż
Zanim zaczniesz masować niemowlę, najpierw sama postaraj się rozluźnić (np. weź ciepłą kąpiel). Jeżeli będziesz zestresowana, dziecko podczas masażu wyczuje twoje napięcie. Rozłóż koc albo ręcznik, wetrzyj w dłonie mleczko do ciała dziecka albo dziecięcą oliwkę do masażu, która ułatwi masaż i dodatkowo nawilży skórę dziecka.

Pomocne reguły masażu dziecka

1. Dziecko nie może być śpiące ani głodne, ale nie masuj tuż po jedzeniu (najlepiej masuj dopiero 30–40 minut po posiłku).
2. Przed masażem ogrzej pokój, powinno być w nim o 2–3°C więcej niż zwykle.
3. Wybierz wygodne miejsce, możesz np. siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, a niemowlę położyć na swoich udach.
4. Pod ręcznikiem rozłóż ceratkę albo podkład do przewijania dziecka. Rozluźnione masażem niemowlę może zrobić siusiu albo kupkę.
5. Jeżeli chcesz podczas masażu nawilżyć albo natłuścić skórę dziecka, wcześniej nawilżający kosmetyk rozgrzej w dłoniach.
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]
Jeśli lubisz naturalne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, sięgnij po olej kokosowy. Zobacz, do czego możesz go używać w pielęgnacji niemowląt i dzieci - będziesz pod wrażeniem!

Masaż brzuszka dziecka

Możesz zacząć masować niemowlę od 3. tygodnia życia, gdy odpadnie już pępowina i zagoi się pępek.
  • Koło młyńskie. Przesuwaj obie dłonie na przemian po brzuszku dziecka – od klatki piersiowej w dół (w kierunku spojenia łonowego). Powtórz czynność 6 razy (każdą ręką wykonaj 3 ruchy).
  • Nóżki do brzuszka. Zgięte w kolankach nóżki dziecka przyciągnij do brzuszka, nie podnosząc pupy dziecka do góry. Przytrzymaj je przez 6–7 sekund (nie dociskaj na siłę!). Jeśli niemowlę nie chce zgiąć nóżek i pręży się, wtedy możesz na kilka sekund położyć swoje dłonie na jego brzuszku i lekko je docisnąć.
Taki delikatny masaż brzuszka warto stosować kilka razy w ciągu dnia przy kolce, zaparciach i innych kłopotach z trawieniem. Poznaj też inne skuteczne sposoby na kolkę.

Masaż pleców dziecka

Ten masaż odpręży i wyciszy dziecko po dniu pełnym wrażeń. Najlepiej zaproponuj go niemowlęciu wieczorem, jeśli trudno jest mu zasnąć. Połóż dziecko na brzuszku na swoich nogach w poprzek ud. Nogę, na której leży główka dziecka, lekko unieś. Masuj plecy ciężką, rozluźnioną dłonią, ale bez nacisku.
  • Narciarz. Połóż obie dłonie na pleckach dziecka w okolicach szyjki i na przemian przesuwaj je w poprzek pleców (na boki). Jednocześnie zjeżdżaj w dół, przesuwając ręce od główki dziecka do pupy. Pamiętaj: ten ruch musi ogarniać całe plecki!
  • Schodki. Rozluźnioną dłonią pogłaszcz 3 razy plecki od ramion do pupy. Ten sam ruch wykonaj znów 3 razy, ale o połowę delikatniej. Ponownie trzy razy pogłaszcz plecki jeszcze delikatnie – teraz powinnaś tylko muskać skórę dziecka. Na końcu przesuń rękę kolejne 3 razy tuż nad pleckami, nie dotykając ich – dziecko ma tylko czuć ciepło. Możesz powtórzyć te ruchy, ile razy chcesz. Masuj spokojnie i powoli.
  • Zamknięcie. Połóż obie dłonie na główce dziecka i przesuń je w dół przez ramionka, tułów, pupę, nóżki, aż do stópek. Zrób to powoli, raz lub dwa razy. Jeśli niemowlę zasnęło podczas masażu, nie musisz wykonywać „zamknięcia”. Wystarczy, jeśli delikatnie położysz dłonie na jego pleckach.
Podpowiadamy: 4 sposoby na usypianie prosto z poradników dla rodziców
Doładuj
Przeładuj