masaż niemowlaka
fot. Fotolia

Masaż plecków na dobry sen metodą shantala [KROK PO KROKU]

Jeśli jak co dzień lulasz swoje dziecko, a mimo to wcale nie zasypia, spróbuj innego sposobu. Pomasuj mu plecki. To je odpręży, uspokoi i wyciszy po dniu pełnym wrażeń. A wtedy zobaczysz, że zdecydowanie łatwiej zaśnie.
Aleksandra Sobieraj
Konsultacja: Małgorzata Czarniecka, instruktorka masażu dziecięcego
masaż niemowlaka
fot. Fotolia
Namawiamy cię na masowanie dziecka, bo dotyk cudownie koi. Szybko pomaga maluszkowi się odprężyć. Możesz masować swoje dziecko codziennie lub tylko kilka dni w tygodniu. Wieczorny masaż shantala pomoże maluszkowi w spokojnym zasypianiu.

Kiedy najlepiej robić uspokajający masaż?

Najlepszą porą na masaż jest wieczór. To czas, kiedy kumulują się przeżycia z całego dnia, więc zwykle dziecku trudno jest zasnąć. Jeśli po wieczornej kąpieli maluch jest już tak głodny i zmęczony, że zasypia przy piersi, masuj go przed myciem. A gdy pluskanie w wodzie sprawia, że ma ochotę na harce, spodoba mu się wtedy także masaż. Rozluźnione ciepłą wodą dziecko spokojnie zaśnie. Ale pamiętaj, że równie dobra jest każda spokojna pora dnia, np. przed popołudniową drzemką.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Jak się przygotować do masażu dziecka?

Zanim zaczniesz masować dziecko, najpierw sama się rozluźnij (np. weź kąpiel), bo dziecko wyczuje twoje napięcie. Nie nastawiaj się też na szybki efekt. Powiedz rodzinie, by wam nie przeszkadzano – niech ten czas będzie tylko dla was. Wyłącz niepokojące myśli, zgaś telewizor, nie odbieraj telefonu, nie dyskutuj z mężem. Przez kwadrans skup się tylko na dziecku.
Pamiętaj, że także tata potrafi masować dziecko – tatusiowie robią to doskonale! Dotyk dużych dłoni taty jest spokojny, pewny. Dla malucha będzie to nowe doznanie i ważna dla rozwoju lekcja. Zacznie uświadamiać sobie, że mama i tata zajmują się nim inaczej, a kontakt z każdym z was jest mu bardzo bliski, choć tak różny. Masowanie to także sposób na okazywanie serdeczności.

Jak zrobić dziecku masaż plecków?

Połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach w poprzek ud. Nogę, na której leży główka, możesz lekko unieść. Znajdź wygodną pozycję – oboje musicie być rozluźnieni. Ciepło twojego ciała pomaga dziecku się odprężyć. Jeśli jednak czujesz się niepewnie w takiej pozycji, ułóż dziecko na przewijaku. Masaż może trwać 4–10 minut. Ruchy wykonuj dowolną ilość razy. Masuj wolno, ciężką rozluźnioną dłonią, ale bez nacisku.

masaż shantala plecki1. Narciarz
Połóż obie dłonie nie pleckach dziecka w okolicach szyjki i na przemian przesuwaj je w poprzek pleców (na boki). Jednocześnie zjeżdżaj w dół, przesuwając ręce od główki do pupy, a potem z powrotem. Ruch musi ogarniać całe plecki.

2. Tunel masaż shantala plecki
Połóż jedną dłoń na pupci dziecka. Drugą ułóż tak, żeby nad kręgosłupem tworzyła tunel: z jednej strony musi znaleźć się kciuk, z drugiej reszta palców, w połowie odległości między kręgosłupem a bokiem pleców. Kilka razy wolno przesuń „tunel” w dół plecków.

masaż shantala plecki3. Tunel z głaskaniem
Połóż stópki malca na swojej dłoni i podtrzymaj nóżki razem (nie ściskaj). Teraz wolno kilka razy zrób „tunel” nad kręgosłupem (patrz ruch nr 2) i przedłuż ruch – już całą, płasko ułożoną dłonią, jak do głaskania – na pupę i nóżki. Zakończ na stopach.
Uwaga! Nie wolno masować kręgosłupa!


Na następnej stronie znajdziesz dalszą część obrazkowego instruktażu masażu plecków na spokojne zasypianie.


4. Świderkowa podkówkamasaż shantala plecki
Czterema palcami zrób świderki (spiralki) w okolicach kręgosłupa dziecka – zaczynając na górze, przy szyjce, przejeżdżając przez pośladki i kończąc przy szyi po drugiej stronie kręgosłupa. Teraz wykonaj ten sam ruch (w kształcie podkówki) w przeciwną stronę.

masaż shantala plecki5. Schodki
Rozluźnioną dłonią głaszcz trzy razy plecki od ramion do pupy. Ten sam ruch wykonaj znów trzy razy, ale o połowę delikatniej. Ponownie trzy razy pogłaszcz plecki jeszcze delikatniej – teraz powinnaś tylko muskać skórę dziecka. Przesuń rękę kolejne trzy razy tuż nad nią, nie dotykając jej – dziecko ma tylko czuć twoje ciepło. Możesz powtórzyć te ruchy.
Uwaga! Masuj monotonnie, powoli.

6. Zamknięciemasaż shantala plecki
Dłonie połóż na główce dziecka i przesuń je w dół poprzez ramionka, tułów, pupę, nóżki, aż do stópek. Zrób to powoli raz lub dwa. Jeśli maluszek już prawie zasnął i zrobiłaś pełne „schodki” (nr 5), nie wykonuj tego ruchu, tylko delikatnie połóż dłonie na jego pleckach.

Zobacz też: Relaksujący masaż nóżek metodą shantala [KROK PO KROKU]


Rys.: Artur Wąsowski
 
Konsultacja: Małgorzata Czarniecka, instruktorka masażu dziecięcego

międzynarodowa instruktorka masażu dziecięcego metodą Vimali Schneider McClure, przez wiele lat prowadziła kursu masażu dziecięcego w Fundacji Rodzić po Ludzku

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy