GRY

Szkoła Masażu część III: masaż plecków na dobry sen

Jeśli jak co dzień lulasz swoje dziecko, a mimo to wcale nie zasypia, spróbuj innego sposobu. Pomasuj mu plecki. To je odpręży, uspokoi i wyciszy po dniu pełnym wrażeń. A wtedy zobaczysz, że zdecydowanie łatwiej zaśnie.
mama, niemowlę, masaż
Znów namawiamy cię na masowanie dziecka, bo dotyk cudownie koi. Szybko pomaga się odprężyć. Możesz masować swoje dziecko codziennie lub tylko kilka dni w tygodniu. Najlepszą porą na masaż jest wieczór. To czas kiedy kumulują się przeżycia z całego dnia, więc zwykle dziecku trudno jest zasnąć. Jeśli po kąpieli maluch jest już tak głodny i zmęczony, że zasypia przy piersi, masuj go przed myciem. A gdy pluskanie w wodzie sprawia, że ma ochotę na harce, spodoba mu się wtedy także masaż. Rozluźnione ciepłą wodą dziecko spokojnie zaśnie. Ale pamiętaj, że równie dobra jest każda spokojna pora dnia, np. przed popołudniową drzemką.

Jak się przygotować do masażu dziecka?

Zanim zaczniesz masować dziecko, najpierw sama się rozluźnij (np. weź kąpiel), bo dziecko wyczuje twoje napięcie. Nie nastawiaj się też na szybki efekt. Powiedz rodzinie, by wam nie przeszkadzano – niech ten czas będzie tylko dla was. Wyłącz niepokojące myśli, zgaś telewizor, nie odbieraj telefonu, nie dyskutuj z mężem. Przez kwadrans skup się tylko na dziecku.
Pamiętaj, że także tata potrafi masować dziecko – tatusiowie robią to doskonale! Dotyk dużych dłoni taty jest spokojny, pewny. Dla malucha będzie to nowe doznanie i ważna dla rozwoju lekcja. Zacznie uświadamiać sobie, że mama i tata zajmują się nim inaczej, a kontakt z każdym z was jest mu bardzo bliski, choć tak różny. Masowanie to także sposób na okazywanie serdeczności.

Zobacz też: Lista rzeczy, które tata może zrobić przy niemowlaku

Na następnej stronie znajdziesz obrazkowy instruktaż masażu na spokojne zasypianie.

Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt