masaż szyjki macicy
fot. Adobe Stock

Masaż szyjki macicy – sposób na przyspieszenie porodu

Masaż szyjki macicy może przeprowadzić doświadczona położna lub lekarz. Wykonuje się go, aby sprowokować lub przyspieszyć poród. Technika ta nie daje gwarancji powodzenia, ale jest dość bezpieczna i mało inwazyjna. Poród po skutecznym masażu szyjki macicy zaczyna się w ciągu 48 godzin.
Ewa Janczak-Cwil
masaż szyjki macicy
fot. Adobe Stock
Masaż szyjki macicy stosowany jest w przypadku ciąży donoszonej, najczęściej w 41. tygodniu ciąży lub po upływie 10 dni od wyliczonego terminu porodu. Czasami położna stosuje masaż szyjki macicy już w czasie porodu, gdy szyjka, mimo występowania skurczów porodowych, nie chce się rozwierać i skracać.

Spis treści:

Na czym polega masaż szyjki macicy

Wykonuje go lekarz lub położna, która przez pochwę wprowadza palec do szyjki macicy i wykonuje nim dość obszerne koliste ruchy. Masaż szyjki macicy trwa ok. 60 sekund i ma na celu oddzielenie pęcherza płodowego od ścianek dolnej części macicy. Prawidłowo wykonany nie powoduje pęknięcia błon płodowych i nie zwiększa ryzyka zakażenia. Jeśli organizm kobiety zareaguje na to działanie, poród naturalny zaczyna się w ciągu 48 godzin od zakończenia masażu.

Warunkiem wykonania zabiegu oddzielenia pęcherza płodowego od macicy jest rozwarcie szyjki macicy na poziomie 1 cm. Jeśli go nie ma, masaż można wykonać palcami po zewnętrznej stronie szyjki macicy.

Masaż szyjki macicy stymuluje organizm kobiety do wydzielania hormonów niezbędnych do porodu: prostaglandyn i oksytocyny. Nie zawsze jednak przynosi oczekiwane skutki, co sprawia, że stosowane są też inne sposoby na wywoływanie porodu lub jego przyspieszenie.

O tym, że masaż szyjki macicy zadziałał w ramach indukcji porodu, mogą świadczyć:
  • czynność skurczowa macicy,
  • skurcze przypominające bolesność przy miesiączkach,
  • napięty brzuch,
  • skurcze przepowiadające.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Masaż szyjki macicy – czy to boli?

Zabieg jest nieprzyjemny, ale na szczęście trwa krótko - do minuty. Po nim mogą wystąpić upławy – ilość śluzu i zawartej w nich krwi często się zwiększa. Po zabiegu najczęściej pojawiają się też niezbyt dokuczliwe bóle brzucha, które przypominają bóle miesiączkowe.

Masaż szyjki macicy jest procedurą bezpieczną, ale nie pozbawioną ryzyka. Rzadko dochodzi do krwawienia, mikrourazów szyjki macicy lub jej pęknięcia.

Skuteczność masażu szyjki macicy

W latach 2000-2003 przeprowadzono badanie oceniające skuteczność masażu szyjki macicy. Pokazało ono, że warto go stosować, choć nie gwarantuje skuteczności. Badano kobiety, które były w pierwszej i kolejnej ciąży trwającej ponad 40 tygodni. Wśród pierworódek po wykonaniu masażu tylko u 29 proc. z nich ciąża wydłużyła się do 42 tygodni. Odsetek ten u kobiet w pierwszej ciąży, które nie miały wykonanego masażu, wyniósł 42 proc. U kobiet w kolejnej ciąży masaż nie przyspieszył porodu tylko w przypadku 17 proc. pań, a wśród tych, które nie miały masażu szyjki macicy, aż u 34 proc. ciąża wydłużyła się do 42 tygodni.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy