Encyklopedia zdrowia dziecka

Maści sterydowe

Zawierają kortykosterydy, które są lekami działającymi silnie przeciwzapalnie. Hamują stany zapalne i reakcje alergiczne, zmniejszając świąd, zaczerwienienie i pogrubienie skóry. Ich stosowanie często jest koniecznością, zwłaszcza przy takich chorobach jak atopowe zapalenie skóry.

Sterydy stosowane zewnętrznie:
Przy stosowaniu tych leków należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych – dotyczy to zwłaszcza długotrwałego, przewlekłego używania. Sterydy stosowane zewnętrznie – maści, kremy, fluidy mogą wywoływać takie skutki uboczne jak:
– miejscowe ścieńczenie skóry
– rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych
– rozstępy skórne
– posterydowe zapalenie skóry i zmiany trądzikopodobne

Emolienty dla niemowlaka - sprawdź opinie

Jak stosować?
Gdy musimy stosować u dziecka maści (kremy) kortykosterydowe, należy pamiętać o kilku zasadach:
– zawsze ściśle stosuj się do zaleceń lekarza, zwłaszcza co do czasu (okresu) używania danego preparatu – używaj tych maści jak najkrócej, z reguły nie powinno się stosować ich dłużej niż 2 do 6 tygodni (następnie przerwa im dłuższa tym lepiej)
– używaj maści sterydowych na jak najmniejsze powierzchnie skóry; wybieraj najbardziej zmienione chorobowo miejsca, smaruj „punktowo”, unikając rozsmarowywania na dużych powierzchniach (o ile jest to możliwe)
– unikaj smarowania maści na skórze twarzy, na błony śluzowe (okolice oczu, ust, narządów płciowych).
Ogólna zasada używania maści sterydowych mówi o stopniowym ich odstawianiu, coraz rzadszym używaniu i w coraz mniejszych dawkach – zwłaszcza gdy używamy ich przez dłuższy okres czasu.

Kilka ważnych zasad
Przy dłuższym okresie stosowania maści sterydowych, po wstępnym zaleczeniu najbardziej uciążliwych zmian, powinno się przestrzegać zasady 1/1, 1/2 lub 1/3 itd., która polega na naprzemiennym stosowaniu: 1 dzień steryd, a kolejnego dnia (lub kolejne 2-3 dni) emolienty (są to wszelkiego rodzaju preparaty służące do natłuszczania i nawilżania skóry, wspomagające leczenie i pielęgnację skóry) – pozwala to zminimalizować uboczne działanie sterydów, nie pozwala skórze „przyzwyczaić” się do ich przewlekłego używania.
W czasie używania maści sterydowych należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, zwłaszcza dotyczących okresu używania tych leków.

Nie tylko sterydy
Ostatnio dużym osiągnięciem w leczeniu miejscowym AZS stał się krem Epidel i maść Protopic jako pierwsze niesterydowe preparaty nie mające ogranicznika ani miejsca, ani dawki i czasu stosowania.

Zobacz także:
Atopowe zapalenie skóry

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra