mastka
fot. Adobe Stock

Mastka u dziecka – co to jest, czy jest groźna i jak się jej pozbyć?

Mastka u dziecka to fizjologiczna substancja odpowiedzialna za odpowiednie nawilżenie żołędzi u chłopców oraz łechtaczki i warg sromowych u dziewczynek. Może być ona jednak pożywką dla bakterii i spowodować stan zapalny narządów płciowych oraz układu moczowego. Sprawdź, czy mastka jest groźna, a także jak ją usunąć.
Agnieszka Majchrzak
mastka
fot. Adobe Stock

Mastka u niemowlaka to zupełnie naturalne zjawisko i w żadnym razie nie jest objawem infekcji intymnej. Jest wydzielana już u kilkumiesięcznych maluchów. Musi być jednak regularnie usuwana, gdyż jej nadmiar prowadzi do infekcji układu moczowo-płciowego u dziecka. O ile u dziewczynek czyszczenie okolic łechtaczki i warg sromowych nie jest skomplikowane, to u chłopców wymaga to przestrzegania kilku zasad, tak aby nie uszkodzić prącia, do którego przytwierdzony jest napletek. Wyjaśniamy, jak pozbyć się u dziecka mastki. 

Spis treści:

 1. Co to jest mastka?
 2. Mastka u chłopca
 3. Mastka u dziewczynki
 4. Mastka: jak się jej pozbyć u dziecka?
 5. Czy mastka jest groźna?
 6. Mastka: leczenie stanu zapalnego
 7. Mastka u dziecka: higiena intymna

Co to jest mastka?

Mastka (z łac. smegma, czyli „mydło” lub „myć”) to biała i mazista lub serowata i żółta wydzielina gromadząca się w narządach płciowych kobiet i mężczyzn.

W jej składzie są:

 • złuszczone i stłuszczone komórki nabłonkowe,
 • substancja łojowa,
 • flora bakteryjna,
 • resztki moczu.


Mastka pojawia się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. U chłopców gromadzi się pod napletkiem na żołędzi, zaś u dziewczynek pod napletkiem łechtaczki. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia miejsc intymnych oraz zapobieganie ich podrażnieniom.

W okresie dojrzewania płciowego zwiększa się ilość mastki. Jej zalegająca ilość może doprowadzić do powstania stanu zapalnego napletka lub łechtaczki. Stąd bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny i utrzymywanie narządów płciowych w czystości.

Mastka u chłopca

Mastka gromadzi się pod napletkiem u dziecka, a zwłaszcza w szyjce żołędzi, nazywanej także bruzdą żołędzi (ma postać rynienki).

Po urodzeniu żołądź jest sklejona z napletkiem (napletek i nabłonek żołędzi zbudowane są ze wspólnej blaszki wewnętrznej napletka). Jest to tzw. stulejka, co na tak wczesnym etapie rozwoju dziecka jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym.

Mastka u dwulatka, trzylatka umożliwia stopniowe oddzielenie napletka od żołędzi członka (w miarę wzrostu prącia). U większości trzylatków można go już zsunąć. Trzeba pamiętać, aby nie przyspieszać tego procesu i absolutnie nie próbować na siłę zsunąć napletka.

Mastka na siusiaku u dziecka pomaga w stopniowym oddzielaniu się do siebie żołędzi i napletka. Usuwanie każdej ilości mastki opóźnia ten proces, dlatego nie należy z tym przesadzać. Usuwanie nadmiaru mastki odbywa się w sposób naturalny podczas kąpieli dziecka.

Mastka u dziewczynki

Mastka u dziewczynek zbiera się pod napletkiem żołędzi łechtaczki, czyli niewielkim fałdem skórnym będącym fragmentem warg mniejszych sromowych. Jest on także nazywany skórnym kapturkiem łechtaczki. Mastka jest także w fałdach warg sromowych mniejszych.

Mastka: jak się jej pozbyć u dziecka?

Nadmierna ilość mastki powinna być regularnie usuwana. Zaniedbanie tego może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu krocza. Może też spowodować rozwój infekcji układu moczowo-płciowego, na które są narażone zwłaszcza dziewczynki – zapalenia pochwy, układu moczowego lub grzybice.

Jak usunąć mastkę pod napletkiem? W przypadku chłopców można usuwać mastkę dopiero wtedy, kiedy nastąpi naturalne oderwanie napletka od prącia. Przesuwanie na siłę napletka w dół sprawia ból dziecku i może prowadzić do:

 • powstawania ranek,
 • naderwania wędzidełka,
 • uszkodzenia powierzchni żołędzi.


Dlatego u bardzo małych chłopców zabiegi higieniczne trzeba ograniczyć do dokładnego obmycia penisa z zewnątrz i jego przemywania przy każdym przewijaniu dziecka.

W przypadku dziewczynek usuwa się mastkę z okolic łechtaczki, delikatnie rozchylając wargi sromowe.
 

Narządy płciowe dziecka należy myć wodą z mydłem, najlepiej w trakcie kąpieli. Warto korzystać z łagodnych preparatów przeznaczonych do oczyszczania okolic intymnych:

Czy mastka jest groźna?

Gromadząca się na żołędzi lub na łechtaczce mastka jest pożywką dla rozwoju bakterii i grzybów. W efekcie może dojść do:

 • zaczerwienienia narządów płciowych dziecka,
 • ich obrzęku,
 • spuchnięcia,
 • swędzenia,
 • ropienia,
 • problemu z oddawaniem moczu.

Mastka: leczenie stanu zapalnego 

Stan zapalny napletka lub okolic łechtaczki wymaga interwencji lekarskiej. Możliwe jest, że będzie konieczne zastosowanie specjalnych antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych maści. W leczeniu pomagają także ziołowe kąpiele z naparu rumianku lub szałwii.

Mastka u dziecka: higiena intymna

Ponieważ nadmiar mastki może prowadzić do powstania stanów zapalnych narządów płciowych oraz układu moczowego, bardzo ważną rolę odgrywa uczenie dziecka od małego odpowiednich zasad higieny miejsc intymnych. Chodzi także o mycie rąk po każdorazowym korzystaniu z toalety oraz noszenie codziennie czystej bielizny.

Ucząc dziewczynkę prawidłowego dbania o czystość miejsc intymnych, pamiętajmy o tym, aby:

 • srom dziecka myć zawsze od przodu do tyłu – w ten sposób unikamy przenoszenia się bakterii z odbytu do cewki moczowej, co przyczynia się do powstania infekcji,
 • myć się dłonią, nie używając gąbek lub myjek,
 • nie wolno rozchylać zbyt mocno warg sromowych – jeżeli są zlepione, nie wolno ich odklejać na siłę, należy udać się do pediatry (który może skierować do urlogoa bądź ginekologa dziecięcego),
 • po umyciu delikatnie osuszać zewnętrzne narządy płciowe ręcznikiem.
 

W przypadku higieny intymnej chłopców uczmy ich, aby:

 • myć się od przodu do tyłu tzn. najpierw pachwiny, prącie, a potem okolice worka mosznowego w kierunku odbytu,
 • po myciu delikatnie i dokładnie osuszać miejsca intymne ręcznikiem.


Zobacz także:

Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy