pies może ugryźc dziecko
fot. Adobe Stock

Pies – idealny towarzysz zabaw dziecka czy zagrożenie?

Masz małe dziecko i psa? Prawdopodobnie bagatelizujesz ryzyko, jakie zwierzak stanowi dla twojej pociechy. Nie, nie chcemy cię straszyć! Naszym celem jest zmuszenie cię do myślenia i do postępowania, które zwiększy bezpieczeństwo twojego dziecka!
Ewa Janczak-Cwil
pies może ugryźc dziecko
fot. Adobe Stock
Co jakiś czas słyszy się, że pies pogryzł dziecko. Słysząc taką informację każdy właściciel psa myśli, że to pewnie jakiś obcy zwierzak poturbował malca. Okazuje się jednak, że najczęściej sprawcami ugryzień są psy domowe. I jakby tego było mało, często dochodzi do nich w obecności osób dorosłych. Ankieta przeprowadzona wśród właścicieli psów jasno pokazała, że bagatelizują oni ryzyko, jakie psy stwarzają dla dzieci.

Zobacz też: Czy pozwalać psu lizać dziecko po twarzy?

Żywa maskotka?

Nie! Dzieci kochają zwierzęta. Uwielbiają je głaskać, poklepywać i tulić. Bawi je gonienie zwierzaka, łapanie za uszy i ogon. Takie okazywanie czułości, zwłaszcza gdy do kontaktu dochodzi, gdy pies go nie chce, może skończyć się źle dla malca. Jeśli pies poczuje się prześladowany i napadnięty, może próbować się bronić, używając do tego zębów.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Winni dorośli

Nawet najspokojniejszy pies potrafi stracić cierpliwość do dziecka. I nie ma tu znaczenia rasa zwierzaka – zarówno duży owczarek niemiecki, jak i łagodny golden retriever czy filigranowy yorczek, potrafią ugryźć. O ile w przypadku dużych psów, dorośli zachowują większą ostrożność w kontaktach zwierzak-dziecko, to w przypadku małych ras, często bagatelizują ryzyko, jakie pies stwarza dla dziecka. A dokładniej: ryzyko, jakie dla siebie stwarza dziecko, nieumiejętnie obchodząc się ze zwierzęciem.

Wyniki ankiety

Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród właścicieli psów posiadających dzieci. Wynika z niej, że w stosunku do obcych psów, zachowują oni zdrowy stopień nieufności. Natomiast jeśli chodzi o psy domowe, których są właścicielami, są zbyt ufni i nie biorą pod uwagę tego, że ich własny pupil może skrzywdzić dziecko. Przez to nie zachowują należytej ostrożności. Przykład? O ile zabraniają córce czy synowi niepokoić psa na jego własnym posłaniu, to poza nim właściwie pozwalają dziecku na swobodny kontakt ze zwierzęciem. I nie nadzorują go!

Zobacz także: Jak przygotować psa na narodziny dziecka

Rady dla ciebie

Masz psa i małe dziecko? Koniecznie zastosuj poniższe rady. Twoja pociecha będzie bezpieczniejsza, a i pies szczęśliwszy!
  • Nigdy nie dopuszczaj do nienadzorowanych kontaktów dziecko-pies.
  • Kontroluj, co dziecko robi z psem i interweniuj, gdy zachowuje się w sposób, który może nie podobać się zwierzakowi. W razie potrzeby odizoluj ich od siebie.
  • Pamiętaj, że pies nie może być narażony na nieustanny kontakt z dzieckiem! Zwierzę musi mieć spokój – miejsce, gdzie dziecko do niego nie podejdzie i nie powinno to być tylko posłanie twojego pupila.
  • Ucz dziecko, że pies to żywe, czujące stworzenie, które ma prawo nie chcieć być dotykane i przytulane.
  • Naucz się obserwować zwierzaka i odczytywać jego mowę ciała. Bardzo często pies najpierw sygnalizuje niezadowolenie, a dopiero później, przy braku reakcji dziecka, potrafi ugryźć.
    Jak pies sygnalizuje niezadowolenie? Jest spięty, sztywny, powarkuje, obnaża zęby, często się oblizuje lub często ziewa. To ty musisz w takiej sytuacji natychmiast zareagować! I pamiętaj, że prawidłowa reakcja powinna dotyczyć naprzykrzającego się zwierzakowi dziecka, a nie samego psa!
źródło: University of Veterinary Medicine, Wiedeń

Przeczytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy