emerytury dla matek
fot. Adobe Stock

Emerytura Plus nie dla matek czworga dzieci

Mamy wychowujące dużo dzieci będą miały o kilkaset złotych mniej. Wszystko przez to, że nie załapią się do programu Emerytury Plus.
Agnieszka Majchrzak
emerytury dla matek
fot. Adobe StockEmerytury dla matek są przyznawane kobietom, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci. Otrzymają wsparcie finansowe od państwa, nawet jeżeli nigdy nie podjęły się pracy zawodowej. Brzmi atrakcyjnie, jednak im więcej wiemy o matczynych emeryturach, tym bardziej okazuje się, że program ten nie jest bez wad. 

Mama 4 Plus to nie jest emerytura

Mama 4 Plus nie będzie objęte programem Emerytur Plus, przez co kobiety wychowujące co najmniej czwórkę dzieci nie otrzymają trzynastej pensji, która ma być wypłacona w tym roku emerytom i rencistom. Chodzi o to, że matczyne emerytury z punktu widzenia prawa nie są emeryturami i dlatego nie mogą być brane pod uwagę przy programie Emerytura Plus.

Mama 4 Plus to tak naprawdę rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Dlatego do programu Emerytury Plus nie może się zaliczać. Tym samym matki i uprawnieni opiekunowie czworga i więcej dzieci, którzy przystąpią do programu matczynych emerytur, mogą zapomnieć o "trzynastkach". Ominie ich wypłata 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych na rękę.

- Zdziwienie może budzić sytuacja osób, które otrzymują rodzicielskie świadczenie uzupełniające w ramach programu Mama 4 Plus. Osobom tym, nawet jeżeli otrzymają świadczenie w maju tego roku, nie zostanie wypłacona 13. emerytura – powiedział money.pl dr Antonii Kolek z Instytutu Emerytalnego. Także ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliło, że Mama 4 Plus to nie emerytura.
Redakcja poleca: Jak Anna Guzik, gwiazda "Na Wspólnej", daje sobie radę z trzema córeczkami? [WIDEO]
Anna Guzik, znana szerszej publiczności jako serialowa Żaneta z "Na Wspólnej", jest prywatnie mamą bliźniaczek, Basi i Niny, które urodziły się w marcu 2016 roku oraz 9-miesięcznej Bogny. Jak udaje jej się łączyć pracę i obowiązki macierzyńskie? Czy zabiera dzieci na plan zdjęciowy?

30 tys. wniosków o przyznanie matczynej emerytury

Program Mama 4 Plus ruszył wraz z 1 marca 2019 roku. ZUS zebrał dotąd 30 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. Do KRUS-u wpłynęło ich zaledwie 255. Co ciekawe, o przyznanie emerytury wystąpiło 36 mężczyzn, gdyż zgodnie z przepisami mogą ubiegać się o to świadczenie w sytuacji, gdy mama dzieci nie żyje lub też je zostawiła. 

Z informacji przekazywanych przez ZUS wynika, że już około 300 osób otrzymało pozytywną decyzję o przyznaniu świadczenia uzupełniającego z tytułu urodzenia czwórki dzieci.

Program Emerytura Plus jest składową "Nowej Piątki" PiS. Przewiduje on jednorazową wypłatę trzynastej emerytury. 'Trzynastka” ma być przyznana jeszcze w maju 2019 roku.

Napiszcie w komentarzach co sądzicie o matczynych emeryturach.

Żródło: money.pl, onet


[content:0_25618,,0_14516,1_3265,2_1279:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy