matka chrzestna
fot. Adobe Stock

Matka chrzestna ma obowiązki wobec dziecka. Kto może zostać chrzestną i jakie formalności są potrzebne?

Matka chrzestna ma wobec dziecka i jego rodziców obowiązki wynikające z tradycji Kościoła oraz zwyczajowe. Ma m.in. pomagać rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej. Przepisy kościoła dokładnie precyzują, kto może zostać matką chrzestną i jaki jest jej udział w ceremonii chrztu.
Ewa Janczak-Cwil
matka chrzestna
fot. Adobe Stock
Najczęściej rodzice na matkę chrzestną wybierają kogoś z bliskiej rodziny lub najbliższego grona przyjaciół. Na dalszy plan schodzą wymagania Kościoła, a ten nie zawsze chce przymknąć oko na to, że matka chrzestna nie spełnia wszystkich wymogów.

Matka chrzestna:

Wymagania kościoła wobec przyszłej matki chrzestnej

O to, czy wybrana osoba będzie mogła zostać matką chrzestną, najlepiej zapytać w kancelarii parafii, w której ma odbyć się chrzest. Najczęściej od kandydatki na matkę chrzestną oczekuje się w Kościele, aby:
 • miała ukończone 16 lat,
 • była katoliczką,
 • była ochrzczona, przyjęła pierwszą komunię i była bierzmowana,
 • nie była matką chrzczonego dziecka,
 • regularnie chodziła do kościoła,
 • prowadziła życie zgodne z wiarą katolicką,
 • uczęszczała na katechezę szkolną,
 • była wolna od kar kościelnych (np. ekskomuniki).

Rodzice, wybierając rodziców chrzestnych, nie zawsze kierują się tymi wymogami kościoła, więc czasami powstaje problem z zaakceptowaniem kandydatki przez księdza. Wiele osób nie wie też, czy ciężarna może zostać chrzestną. Może, jest to po prostu jeden z wielu przesądów dotyczących chrztu.
Redakcja poleca: Jak wybrać idealny prezent na chrzest? - film
Sprawdź, co warto kupić w prezencie na chrzest święty, aby był on pamiątką dla dziecka na całe życie. Oto szybki przegląd prezentów na chrzciny.

Przeciwwskazania do bycia matką chrzestną

Zgodnie z przepisami kościoła katolickiego, matką chrzestną nie może zostać kobieta:
 • zbyt młoda,
 • rozwiedziona,
 • żyjąca w konkubinacie,
 • zamężna, ale bez ślubu kościelnego,
 • niepraktykująca.

Formalności, jakie musi spełnić matka chrzestna

Do kancelarii parafii, w której odbędzie się chrzest, trzeba dostarczyć dokumenty potwierdzające spełnienie wyżej wymienionych warunków, zgodnych z zasadami kościelnymi dot. rodziców chrzestnych, np. zaświadczenie od proboszcza z parafii, do której należy przyszła matka chrzestna. Najczęściej sama kandydatka wypełnia stosowne oświadczenie, które następnie podpisuje proboszcz z jej parafii. W niektórych kościołach księża oczekują, że chrzestni przyniosą ze swojej parafii karteczkę z potwierdzeniem, że byli ostatnio u spowiedzi i mogą przyjąć komunię.

Odpowiednie zaświadczenia najlepiej jest dostarczyć z pewnym wyprzedzeniem, ale księża dopuszczają możliwość przedstawienia ich tuż przed chrztem (gdy np. matka chrzestna dojeżdża na uroczystość z daleka).

Obowiązki matki chrzestnej – według Kościoła i zwyczajowe

Według Kościoła matka chrzestna, podobnie jak ojciec chrzestny, to swego rodzaju mąż zaufania. Ma w razie potrzeby służyć rodzicom dziecka i samemu dziecku pomocą np. przy podejmowaniu trudnych decyzji. Po chrzcie zadaniem matki chrzestnej jest dbanie o to, aby dziecko pozostało w wierze i żyło zgodnie z przykazaniami, zwłaszcza wtedy, gdy chrześniak straci własną matkę lub oboje rodziców.
Chrzestni powinni także uczestniczyć w ważnych wydarzeniach chrześniaka, a więc w uroczystościach pierwszej komunii, bierzmowania, 18. urodzin, ślubu, święceń kapłańskich czy zakonnych.

Oczekiwania zwyczajowe wobec matki chrzestnej

Z kolei oczekiwania zwyczajowe związane z funkcją matki chrzestnej są nieco mniej wymagające. Najczęściej ograniczają się do obecności na chrzcie i pierwszej komunii świętej, zwłaszcza w przypadku, gdy rodzice dziecka nie są szczególnie mocno związani z Kościołem. Zwyczajowo rodzice chrzestni dają dziecku prezent z okazji chrztu, a często dołączają też do niego kopertę z pieniędzmi.

Prezent na chrzest od matki chrzestnej często jest pamiątką na całe życie, dlatego warto by symbolizował wagę tego dnia i więzi z wiarą.


Wiele też zależy od tego, jak blisko rodziców dziecka jest matka chrzestna przed chrztem i po nim. W przypadku silnych więzi jej kontakt z chrześniakiem jest naturalny i częsty, i nie ogranicza się do obecności na pierwszej komunii dziecka. Czasami jednak bywa tak, że relacje rozluźniają się i matka chrzestna traci kontakt z chrześniakiem.

Co robi chrzestna na chrzcie?

Jednym ze zwyczajów, ale nie przez wszystkich uznawanym, jest zakup ubranka do chrztu przez matkę chrzestną. Dobrze jest z dużym wyprzedzeniem przed uroczystością ustalić, kto kupi ubranko dla dziecka – rodzice czy matka chrzestna. Jeśli zrobią to rodzice, matka chrzestna może kupić tzw. szatkę, czyli białą chustkę, którą okrywa dziecko w czasie uroczystości.

W czasie mszy chrzcielnej matka chrzestna:
 • składa deklarację, że jest gotowa przyjąć na siebie obowiązek wychowania dziecka w wierze,
 • kreśli na czole dziecka znak krzyża (po rodzicach dziecka),
 • wyrzeka się grzechu i szatana,
 • potwierdza wiarę,
 • nakłada na dziecko szatkę.

Życzenia od matki chrzestnej

Wraz z prezentem wręcza się rodzicom życzenia dla dziecka. Można kupić gotową ozdobną kartkę ze stosowną dedykacją, ale można też obdarować dziecko własnoręcznie napisanymi życzeniami. Nie może w nich zabraknąć daty i miejsca chrztu oraz podpisu – to trzeba też dopisać na gotowych kartkach z życzeniami. A co napisać od siebie? Możliwości jest wiele. Sprawdź, co możesz napisać w ramach życzeń z okazji chrztu dla chrześniaka lub chrześniaczki.

Więcej o chrzcie:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy