GRY
 
 

Matka Polka Niedoceniona - szokujący raport

Narzekamy, że rodzi się mało dzieci, ale nie zgadzamy się przepuścić kobiety ciężarnej w kolejce do kasy pierwszeństwa. Czy panuje społeczna znieczulica, czy też wynika to z typowo polskiego przeświadczenia, że nikt nie może mieć lepiej od nas?

kobieta, mama, dziecko
fot. materiały prasowe


Demografowie i politycy załamują ręce - w Polsce rodzi się za mało dzieci, a przyszłe emerytury będą skrajnie niskie.

Czy oprócz czynników ekonomicznych na niż demograficzny może wpływać także przyjazność Polaków wobec kobiet w ciąży i z małymi dziećmi?

Jak wynika z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi - jakoscobslugi.pl, mamy w tym zakresie jeszcze wiele do poprawienia.

W raporcie „Matka Polka Niedoceniona” znalazło się wiele zaskakujących i ciekawych wniosków m.in., że:
 

  • Mężczyźni są bardziej tolerancyjni od kobiet względem ciężarnych i mam z małymi dziećmi
  • Na największe przywileje można liczyć na wschodzie kraju
  • Polacy uważają, że kobiety w ciąży i z małym dzieckiem powinny mieć zakaz kupowania alkoholu i papierosów
  • Polacy opowiadają się w większym stopniu za przywilejami dla ciężarnych, niż matek z małymi dziećmi
  • W polskich sklepach zdecydowanie brakuje udogodnień dla kobiet w ciąży z rodzin z dziećmi

Jesteśmy za, ale przeciw kobietom w ciąży

Zasadniczym problemem w Polsce jest kwestia pierwszeństwa obsługi kobiet w ciąży lub z małym dzieckiem. Jak wynika z badania, zdaniem 8 na 10 Polaków, kobiety w widocznej ciąży powinny być obsługiwane poza kolejnością we wszystkich miejscach publicznych: sklepach, urzędach i placówkach służby zdrowia.

Równocześnie 4 na 10 respondentów w ostatnim roku było świadkiem negatywnej reakcji na prośbę kobiety o pierwszeństwo. Wśród tych osób aż 82,5% zaobserwowało negatywną reakcję innych klientów: niemiłe spojrzenia, złośliwe uwagi, a w co drugim przypadku (47%) nie wyrazili oni zgody na przepuszczenie kobiety bez kolejki. Jak się okazuje, najczęściej takie zachowania są charakterystyczne dla starszych kobiet oraz bardzo młodych, bezdzietnych osób.

Zobacz też: Macierzyństwo bez lukru

11,3% ankietowanych spotkało się z niemiłą reakcją kasjera i wręcz odmową obsługi poza kolejnością.

Niemal 9 na 10 respondentów opowiedziało się za przywilejami dla kobiet z widoczną ciążą w urzędach i na poczcie, choć w 2004 roku zostało zniesione prawo, nakazujące obsługę ciężarnych poza kolejką w tych miejscach.

Jednocześnie tylko 1 na 10 ankietowanych zauważył w urzędach i na poczcie przejawy życzliwości ze strony personelu bądź innych klientów.

Jak pokazują wyniki badania, największymi przeciwnikami przywilejów dla kobiet ciężarnych i matek z małymi dziećmi są kobiety w wieku +60 lat.

Najbardziej przyjazny Polak to mężczyzna z wyższym wykształceniem, mający powyżej 50 lat, mieszkający na wsi lub w dużym mieście.
Redakcja poleca: Nadepnięcie na lego oraz 9 sytuacji, w których mama mówi słowo na „k”
Co mówi mama, która nadepnie bosa stopą na klocek lego? Zobacz sytuacje znane tylko mamom, w których ciężko nie zakląć.

Papierosy, alkohol w ciąży - dlaczego nie?

Z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi wynika, że nie dość restrykcyjnie podchodzimy do kwestii kupowania papierosów i alkoholu przez kobiety w ciąży lub z małymi dziećmi.

Zobacz też: Czego nie można robić w ciąży - fakty kontra mity

Zalewie co 3. Polak opowiadał się za wprowadzeniem ograniczeń w zakresie kupowania alkoholu i papierosów przez kobiety w widocznej ciąży i tylko co 5 badany chciał takich ograniczeń także w stosunku do kobiet z małymi dziećmi. Takie liberalne podejście zaskakuje w kontekście ostatnich, szokujących wydarzeń - kobieta w zaawansowanej ciąży, mając 5 promili alkoholu we krwi zasłabła przy stoisku monopolowym i chwilę później urodziła synka, który miał tylko pół promila mniej.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami