Matka Polka Terrorystka, teatr
fot. materiały prasowe

Matka Polka Terrorystka - premiera

Młoda kobieta zabiera nas w podróż do samego jądra wielkomiejskiego piekła. Razem z nią odkrywamy nowy wymiar rzeczywistości, pełnej pułapek i przeszkód.
Matka Polka Terrorystka, teatr
fot. materiały prasowe
PREMIERA: 25 maja 2012, g. 20.00
Galeria Funky, Pl. Zbawiciela 2
wstęp: wolny

scenariusz: KATARZYNA WASILEWSKA
występuje: ANETA TODORCZUK PERCHUĆ
reżyseria: MARCIN HYCNAR
scenografia: KATARZYNA PIELUŻEK
opracowanie muzyczne: ANNA MALAROWSKA
produkcja: FUNDACJA TEATRU MONTOWNIA
producent: KATARZYNA SOBALA

Młoda kobieta zabiera nas w podróż do samego jądra wielkomiejskiego piekła. Razem z nią odkrywamy nowy wymiar rzeczywistości, pełnej pułapek i przeszkód. Po drodze przeżywamy poród w piwnicy podczas Powstania Warszawskiego, śledzimy z niepokojem losy kaczek i gołębi nafaszerowanych ładunkami wybuchowymi, obserwujemy dziecko podróżujące po mieście w wózku do zadań specjalnych i - paradoksalnie - śmiejemy się do łez. Sztuka opowiada w pełen ironii i humoru sposób o wykluczeniu: o tym co się dzieje z człowiekiem, który wypadł poza nawias. Jednocześnie zostajemy zmuszeni do konfrontacji ze swoją niechęcią, brakiem empatii, z własną słabością i tym, co każe nam sądzić, że honor jest ważniejszy od zupy pomidorowej. Kobieta ujawnia przed nami kolejne szczegóły kryminalnej zagadki, której bohaterką stała się zupełnie niechcący. Jej opowieść nie jest jednak tylko historią młodej matki – to głos wszystkich, którzy czują się niewidzialni, niepotrzebni, niewysłuchani. I tylko krok dzieli ich od bardziej radykalnych rozwiązań. Bo czy tak wiele trzeba, aby wysadzić w powietrze miasto? Może to nie jest wcale takie trudne… jeśli dysponuje się dobrze wyposażoną kuchnią i odrobiną wiedzy pirotechnicznej...


„A Państwo, co by chcieli wysadzić? No, plebiscyt, koncert życzeń! Ja jestem tolerancyjna, mogę wysadzić wszystko! Urząd skarbowy? Centralę NFZ? Proszę bardzo! A może sejm? Za nonszalancję prorodzinną, zamykanie oczek, umywanie rączek! Ja jestem za! Matka-Polka z siatami wypchanymi materiałami wybuchowymi. Nie zrobiłam sobie sesji zdjęciowej i nie mam manifestu na fejsbuku, jestem szalona bezinteresownie i anonimowo! Idę i nikt mnie nie zatrzyma!”

/fragment sztuki/

Spektakl to prawdziwa mieszanka wybuchowa: komizm sytuacyjny przeplata się tu 
z mrożącymi krew w żyłach zwrotami akcji. Wzruszające chwile szczerości kontrastują 
z błyskotliwymi, pełnymi humoru monologami. Absurdy otaczającej nas rzeczywistości zostają zdemaskowane, a nieoczekiwanym zmianom przestrzeni towarzyszy oryginalna playlista. Wszystko to, by poznać tajemnicę kobiety…

Monodram w wykonaniu Anety Todorczuk-Perchuć (aktorki teatralnej, filmowej 
i telewizyjnej) jest światową prapremierą sztuki Katarzyny Wasilewskiej – pisarki, psycholożki, dziennikarki, wielbicielki historii z życia wziętych. Reżyseruje Marcin Hycnar – aktor Teatru Narodowego i student drugiego roku Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Specjalne podziękowania dla sklepu Piotruś Pan w Warszawie oraz firmy Teutonia za przekazanie rekwizytu do spektaklu w postaci wózka spacerowego – model Be You.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy