GRY
 
 

Matki I kwartału apelują o sprawiedliwość społeczną

Tylko z powodu urodzenia między 1.01 a 17.03 ich dzieci matek I kwartału 2013 będą miały gorzej! Przeczytaj, pomóż innym matkom!

plakat, logo, matki I kwartału
fot. materiały prasowe
MATKI I KWARTAŁU 2013 – to spontanicznie utworzony ruch rodziców, których dzieci przychodzą na świat między 1 stycznia a 17 marca 2013 roku i których tym samym nie obejmie ustawa o wydłużonym urlopie rodzicielskim z 24 do 52 tygodni (Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (projekt z dnia 8 listopada 2012 r.) Obejmie ona dzieci urodzone po 17 marca br.

Poza tym zmianie, właśnie od 1 stycznia, uległy inne przywileje na rzecz rodziny:
- wprowadzono limit dochodowy (1922 zł/osobę w rodzinie) w przyznawaniu świadczenia z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), według naszych wyliczeń z becikowego skorzysta w tym roku 47 % (151 tysięcy) polskich rodzin, a nie około 90%;
- zwiększono limit dochodowy pozwalający na skorzystanie z ulgi podatkowej z tytułu posiadania jednego dziecka
- zlikwidowano program "Rodzina na swoim", na miejsce którego miał powstać nowy program, jednak datę jego wprowadzenia przesunięto na 2014 rok  
- zlikwidowano ulgę związaną z wydatkami na internet
- ponadto już w  2012 roku stawka VAT na artykuły dziecięce wzrosła z 8% na 23%
- wydłużono wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn.
Od 1 stycznia 2013 nie wprowadzono mimo zapowiedzi wydłużonego z 2 do 8 tygodni urlopu tacierzyńskiego.    

Oznacza to kilkadziesiąt tysięcy rodzin praktycznie pozbawionych świadczeń prorodzinnych tylko z powodu przyjścia na świat dziecka w I kwartale w tzw. "Roku Rodziny". Zostaje im tylko dotychczasowy, 24 tygodniowy urlop macierzyński.

Społeczność Matek I kwartału 2013 na Facebooku powstała w listopadzie 2012 roku i od tego czasu zebrała już prawie 9 000 członków!
Redakcja poleca: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?

Petycja Matek I kwartału

23 listopada 2012 roku Matki I kwartału 2013 skierowały petycję do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Pana Władysława Kosiniaka – Kamysza, "List otwarty w sprawie objęcia urlopem rodzicielskim rodziców wszystkich dzieci narodzonych w 2013 r.", w którym wnioskują o ponowne rozpatrzenie projektu ustawy oraz o objęcie rodziców dzieci urodzonych pomiędzy 1 stycznia a 17 marca 2013 roku wydłużonym urlopem macierzyńskim. Byłoby to możliwe dzięki wprowadzeniu ustawy w życie najpóźniej w dniu 10 czerwca zamiast 1 września 2013 r.

Do tej pory pod petycją podpisało się ponad 20 000 osób, a ilość podpisów szybko rośnie. Matki 1 kwartału 2013 zdobyły poparcie całej opozycji. Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska przygotowały już poprawki do ustawy.

Link do petycji: www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9080

Postulat

Matki I kwartału 2013 postulują, aby ustawa o nowym urlopie rodzicielskim weszła w życie najpóźniej 10 czerwca, a nie tak jak jest to obecnie planowane 1 września 2013 i tym samym objęła wszystkich rodziców dzieci urodzonych w 2013 roku.

Inwestycja w dzieci w "Roku Rodziny"

Dla rodziców, dzieci to największy skarb, w który powinno się inwestować. W 2012 roku, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Pan Władysław Kosiniak – Kamysz, nie chciał mówić o kosztach, ponieważ mówił, że nowy urlop macierzyński w 2013 roku to inwestycja. Dlaczego inwestycja, ale nie w dzieci urodzone w pierwszym kwartale?

Matki I kwartału 2013 nie zgadzają się z dyskryminowaniem ich dzieci, szczególnie w tzw. "Roku Rodziny". Chcą mieć prawo wyboru ile zostaną z dzieckiem w domu, tak jak rodzice potomstwa urodzonego w pozostałej części 2013 roku.

Doładuj
Przeładuj