Kobiety w Polsce coraz rzadziej rodzą dzieci i coraz później zostają mamai
fot. Fotolia

Matki Polki są coraz starsze. Tak, Ty też jesteś jedną z nich!

Polki nie chcą mieć dzieci! Jeśli decydujemy się na założenie rodziny, robimy to później niż nasze mamy czy babcie... Skąd te zmiany?
Hanna Szczesiak
Kobiety w Polsce coraz rzadziej rodzą dzieci i coraz później zostają mamai
fot. Fotolia
W latach 90., średni wiek rodzących Polek wynosił 26,7 lat. W 2008 roku średnia wynosiła 28,2 lat, w 2015 roku to już 29,5 lat. Co więcej, dziś na jedną kobietę rodzi się jedynie 1,3 dziecka. W 1990 roku kobiety rodziło średnio 2 dzieci. Czy powinniśmy być zaniepokojeni danymi opublikowanymi przez GUS?

Dlaczego coraz później decydujemy się na dziecko?

Matki Polki są coraz starsze i mają coraz mniej dzieci. Trudno nie zauważyć zmieniającej się sytuacji demograficznej. Szczególnie wtedy, gdy dodamy do tego malejącą liczbę zawieranych małżeństw i rosnącą liczbę rozwodów. Żyjemy w starzejącym się państwie, jednak jakie są tego przyczyny? Specjaliści z Centrum Psychoterapii Vide postanowili znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wyróżnili 5 czynników:
Redakcja poleca: Kasia Warnke i Piotr Stramowski zostaną rodzicami? Odważna wypowiedź aktorki! [WIDEO]
Katarzyna Warnke, aktorka, która grała w takich produkcjach kinowych jak "Botoks" oraz najnowszy film "Kobiety mafii", opowiedziała szczerze o ciąży, macierzyństwie i strachu, który towarzyszy każdej kobiecie. Nie wszystko w showbiznesie jest takie piękne i cukierkowe, jak się czasami wydaje... Czy aktorki wolą robić karierę niż rodzić dzieci?

Wyścig szczurów

"Osoby po wyjściu z pracy pozostałe role wypełniają na tzw. autopilocie. Są zmęczone, rozdrażnione i w związku z tym wykonują tylko te obowiązki, które są niezbędnym minimum jak przygotowanie posiłku czy ubrania na kolejny dzień roboczy. Nie ma w tym miejsca na budowanie więzi czy rytuałów, które scalają rodzinę" – mówi Jolanta Szczepaniak z Centrum Psychoterapii Vide.

Brak czasu

Życie w ciągłym pośpiechu uniemożliwia myślenie o długoterminowych inwestycjach, jakimi są małżeństwo i wychowanie dziecka. Żyjemy w biegu, zależy nam na oszczędności czasu – w takim życiu nie ma miejsca na rodzinę.

Kłopoty finansowe

Niskie pensje, niewystarczające świadczenia socjalne i brak stabilności oddalają kobiety od myśli o dziecku. Dodatkowo, kobiety często nie mają pewności, że po urodzeniu dziecka będą mogły wrócić do pracy na korzystnych warunkach. Może powinniśmy poczekać na efekty programu 500+?

Życie online

Żyjemy w czasach Internetu i komunikacji zapośredniczonej przez maile, SMS-y i komunikatory. Budowanie trwałych relacji w "realu" jest dla nas sporym wyzwaniem – nic dziwnego, że coraz później decydujemy się na założenie rodziny.

Niewierność

Z badań Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że zdrada dotyka aż cztery na pięć par. Według danych statystycznych GUS, to właśnie zdrada jest jednym z najczęstszych powodów rozwodów. W 1990 roku jeden rozwód przypadał na sześć zawartych małżeństw, w ubiegłym roku już na trzy.

Cieszymy się, że są jednak kobiety, które mimo tych 5 czynników decydują się na założenie rodziny i są szczęśliwymi mamami! Ile miałyście lat, kiedy urodziłyście pierwsze dziecko?

Czytaj także: Polki chcą rodzić po 40!

źródło: materiały prasowe Centrum Psychoterapii Vide
Oceń artykuł

Ocena 5 na 27 głosy

Zobacz także

Popularne tematy