mdłości w ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży

Mdłości w ciąży: przyczyny, kiedy występują, jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży są typową dolegliwością, która towarzyszy przyszłym mamom. Dotyczą one aż 75 proc. kobiet. Zazwyczaj najbardziej borykają się z nimi kobiety, które rodzą po raz pierwszy lub są w ciąży mnogiej. Sprawdź, od czego zależą mdłości w ciąży, a także jakie są sposoby na to, by się ich pozbyć.
Mdłości w ciąży są naturalnym objawem zmian, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Ich brak nie powinien jednak niepokoić. Choć ciąża jest wspaniałym czasem oczekiwania na maleństwo, nudności potrafią bardzo uprzykrzyć te chwile. Sprawdź, kiedy pojawiają się pierwsze mdłości w ciąży, a także, w jaki sposób się ich pozbyć. 

Spis treści: 
  1. Mdłości w ciąży: przyczyny
  2. Mdłości w ciąży: kiedy?
  3. Co na mdłości w ciąży?
  4. Brak mdłości w ciąży
  5. Wieczorne mdłości w ciąży
  6. Uporczywe mdłości w ciąży
  7. Mdłości w ciąży: co jeść?
  8. Leki na mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży: przyczyny

Ciążowe mdłości to jeden z bardzo charakterystycznych i typowych pierwszych objawów ciąży. Przyczyny nie są dokładnie poznane. Specjaliści wymieniają kilka czynników, które mogą powodować te dolegliwości:

  • Hormony –  w 2. tygodniu ciąży łożysko zaczyna wytwarzać gonadotropinę kosmówkową (hCG), hormon, który m.in. chroni płód na wczesnym etapie jego rozwoju. Hormon hCG pobudza jajniki do produkcji estradiolu, hormonu, który powoduje mdłości. Poziom gonadotropiny wzrasta tylko przez 12 tygodni ciąży. Gdy zacznie spadać, ustępują też nudności.
  • Niedobór witamin z grupy B – głównie witaminy B6 (pirodoksyny), na którą zapotrzebowanie w ciąży rośnie. Lekarz może przepisać ci preparat witaminowo-mineralny lub czystą witaminę B6, która sprawi, że poczujesz się lepiej.
  • Nadwrażliwość na zapachy – jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Sprawia, że ulubiony zapach perfum czy płynu do prania nagle może stać się przykry. Gdy go powąchasz, może zrobić ci się niedobrze lub słabo.
  • Ogólna wrażliwość – mdłości w ciąży silniej odczuwają kobiety, które na co dzień cierpią na chorobę morską i lokomocyjną. 
  • Niedojadanie lub przejadanie się – pusty i pełny żołądek nasila nudności. Dlatego jedz często, ale małe porcje. Aby rano uniknąć budzenia się z wilczym apetytem, zjedz coś przed snem (np. kanapkę) lub wypij szklankę mleka.
  • Stres – to prawdziwy sprawca złego samopoczucia. Być może ciąża cię zaskoczyła, martwisz się o pracę, a może drżysz o dziecko? Niezależnie od tego, co jest przyczyną stresu, objawia się on mdłościami. Im jest większy, tym dłużej trwają.
  • Zatrucie – wymioty mogą być reakcją organizmu na zjedzenie produktów, które zawierają metale ciężkie, pestycydy i inne toksyny. Wymiotując, organizm szybko się ich pozbywa i w ten sposób chroni dziecko. Jeśli towarzyszy im biegunka, to może być grypa żołądkowa.

Mdłości w ciąży: kiedy?

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? Zazwyczaj przyszła mama może je poczuć już na samym jej początku, czyli w pierwszym trymestrze. Przyszła mama odczuwa je najdotkliwiej między 8.-9. tygodniem ciąży. Nudności zazwyczaj ustępują około 12. tygodnia.

Jeżeli kobieta nie zacznie odczuwać mdłości do 8. tygodnia ciąży – jest spore prawdopodobieństwo, że już nie będzie się borykać z tą nieprzyjemną ciążową dolegliwością.

Co na mdłości w ciąży?

Co na mdłości w ciąży? Przyszłe mamy nie powinny bez konsultacji z lekarzem zażywać leków, jednak są specjalne domowe sposoby na mdłości w ciąży. Oto niektóre z nich:

  • picie dużej ilości wody,
  • jedzenie produktów bogatych w błonnik,
  • unikanie ostrych przypraw,
  • lekka dieta,
  • imbir (np. dodany do herbaty lub w postaci cukierków imbirowych),
  • unikanie cukru, słodzonych napojów, ciastek,
  • jedzenie bananów, migdałów (zapobiegają nudnościom).

Brak mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży – czy to dobry objaw? Brak mdłości w ciąży nie jest niczym dziwnym. Każda kobieta inaczej reaguje na zmiany, które zachodzą w jej organizmie. Niektóre przyszłe mamy nie odczuwają w ogóle mdłości w czasie ciąży. Zdarza się to często w przypadku kobiet, które urodziły już kilkoro dzieci.

Wieczorne mdłości w ciąży

Nudności w ciąży, wbrew pozorom, nie występują tylko rano. Ciężarna może je odczuwać przez cały dzień, również po południu, wieczorem oraz w nocy. Wieczorne mdłości w ciąży mogą być spowodowane między innymi nieodpowiednią dietą, zbyt małymi lub zbyt obfitymi posiłkami. Należy wtedy zmienić nawyki żywieniowe. Ukojenie może przynieść też wywietrzenie sypialni przed snem.

Uporczywe mdłości w ciąży

Silne nudności i wymioty mogą świadczyć, że cierpisz na hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Niepowściągliwe – bo mogą dokuczać nawet 10 razy dziennie i trwać dłużej niż trymestr. Uciążliwe i intensywne wymioty bezpośrednio nie zagrażają dziecku. Czasem wymagają leczenia w szpitalu, by uchronić przyszłą mamę przed niedożywieniem i odwodnieniem. Jeśli dużo wymiotujesz, nie przybierasz lub wręcz chudniesz, tracisz też z organizmu wodę i wiele cennych składników mineralnych. W szpitalu otrzymasz dożylne nawodnienie, glukozę i elektrolity.

Silne nudności i wymioty mają zwykle kobiety, które spodziewają się bliźniąt oraz ciężarne z ciążą zaśniadową.

Na własną rękę nie bierz żadnych lekarstw na wymioty i nudności. To może zaszkodzić płodowi. Leki ciężarnej powinien przepisywać lekarz.

Mdłości w ciąży: co jeść?

Jeśli masz nudności, jedz mało, ale często dzielenie posiłków na mniejsze porcje sprawia, że żołądek nie jest obciążony. A częste pojadanie reguluje wytwarzanie soków trawiennych. Nie masz więc napadów głodu i nie przeciążasz żołądka, który m.in. przed nadmiarem pokarmu broni się wymiotami. Pamiętaj też, żebyś jadła dużo warzyw i owoców, ale tylko sezonowych. Kolację zjedz na dwie godziny przed snem. Znacznie wtedy zwiększasz szansę, że rano nie obudzą cię skurcze żołądka.

Co jeść na mdłości w ciąży:
 

  • Ciepłe mleko lub banany – to doskonały sposób na zdrowe śniadanie w ciąży. Jeśli nie znosisz zapachu mleka lub z innych powodów nie możesz albo nie chcesz go pić, poproś o pół szklanki ciepłej wody z cytryną. Możesz też sięgnąć po połówkę banana, kromkę chrupkiego pieczywa albo suche płatki śniadaniowe. Dla wielu kobiet uzdrawiająca jest już sama serdeczność i zrozumienie ze strony partnera. Troskliwa opieka sprawia, że znacznie zmniejsza się stres, główny winowajca porannych sensacji.
     
  • Imbir  doskonale rozgrzewa od środka. Jest bardzo popularnym produktem na mdłości, jednak lekarze nie zalecają go przy uporczywych mdłościach w I trymestrze. W pozostałych przypadkach można zeskrobane drobne wiórki korzenia imbiru dodawać do wody, którą pijesz (np. rano), a także potraw: zupy, sosu do mięsa, ryżu. Wodę z imbirem możesz lekko dosładzać miodem, jeśli cię nie uczula.
     
  • Migdały gdy poczujesz, że zbliża się atak nudności, szybko zjedz ich kilka. Migdały znakomicie zapobiegną przykremu uczuciu, że jest ci niedobrze. Możesz też podgryzać je zapobiegawczo co 2-3 godziny. Migdały są też skutecznym sposobem na zgagę w ciąży.

Leki na mdłości w ciąży

Na rynku nie brak suplementów diety hamujących ciążowe mdłości, większość zawiera wyciąg z imbiru oraz witaminy (B6, B1, C) i jest dostępna bez recepty. Nie bierz ich bez konsultacji z lekarzem. Brak apetytu lub uciążliwe mdłości wymagają konsultacji z ginekologiem. Być może lekarz prowadzący ciążę zaleci ci przyjmowanie witaminy B6, której niedobór może być przyczyną nudności (nie mogą jej zażywać kobiety, które mają problem z wątrobą). W wyjątkowych wypadkach lekarz może przepisać środek farmakologiczny hamujący silne wymioty. Czasem konieczne jest dożylnie nawadnianie (w przypadku uporczywych wymiotów) lub podanie leków łagodzących mdłości.

Zobacz także: 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA