co na mdłości w ciąży
fot. Adobe Stock

Co na mdłości w ciąży: domowe sposoby na mdłości w ciąży

Co na mdłości w ciąży? Przyszła mama nie powinna brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z mdłościami można jednak z powodzeniem poradzić sobie domowymi sposobami. Sprawdź, co pomaga na mdłości w ciąży.
Małgorzata Wódz
co na mdłości w ciąży
fot. Adobe Stock
Co na mdłości w ciąży – to pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet w ciąży borykających się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Jest kilka produktów, które mogą pomóc przy ciążowych mdłościach. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Warto przetestować, co u ciebie będzie najbardziej skuteczne. Przedstawiamy domowe sposoby na mdłości w ciąży. 

Spis treści: 
  1. Co jeść na mdłości w ciąży?
  2. Co pić na mdłości w ciąży?
  3. Domowe sposoby na mdłości w ciąży
  4. Mdłości w ciąży: jak sobie radzić?
  5. Sposoby na mdłości w ciąży: mniej pracy i stresu

Co jeść na mdłości w ciąży?

By pozbyć się mdłości w ciąży, przede wszystkim powinnaś jeść odpowiednie produkty, takie jak: 
  • siemię lniane,
  • warzywa,
  • ciemny ryż,
  • kasza jaglana.

Zdecydowanie należy jednak wykluczyć z diety cukier. 

Co pić na mdłości w ciąży?

Aby uniknąć porannych mdłości, jeszcze przed wstaniem z łóżka możesz wypić szklankę wody mineralnej. Z uczuciem mdłości może mieć związek nawet gwałtowne wstawanie z łóżka – zwraca uwagę Karolina Madej, dietetyk z firmy Maczfit. Z tego względu wodę najlepiej pić w pozycji półleżącej. Po wypiciu warto poleżeć jeszcze przez 15 minut, a dopiero potem wstać i zjeść lekkie śniadanie. 

Zdaniem Karoliny Madej picie wody w ciąży jest ważne nie tylko po przebudzeniu. Jeśli chcemy pokonać mdłości, powinnyśmy popijać ją w ciągu całego dnia. Jako przyszła mama powinnaś przecież dostarczyć swojemu organizmowi ponad 2 litry płynów. Dietetyczka radzi, aby pić wodę małymi łyczkami. To najlepiej pomoże zniwelować mdłości. Ważne jest również, aby unikać przyjmowania zbyt dużej ilości płynu po posiłku.

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Jakie są domowe sposoby na mdłości w ciąży? Jednym ze sposobów, który często pomaga przyszłym mamom, jest jedzenie większej liczby bananów. Jak mówi Karolina Madej, choć w przypadku niektórych ciężarnych ten sposób jest skuteczny, dobroczynne działanie bananów w tej kwestii nie zostało udokumentowane. Być może banany pomagają ciężarnych na mdłości, bo zawierają witaminę B6, której niedobór może sprzyjać nudnościom. Owoce te są również bogate w inne cenne składniki odżywcze.

Zdaniem dietetyczki warto sięgnąć po inne sprawdzone sposoby: migdały, miętę i imbir. Korzeń imbiru na nudności to sprawdzony sposób naszych babć. Plasterek świeżego korzenia zalej wrzątkiem i parz 10 minut pod przykryciem. Napój możesz posłodzić miodem, dodać do niego cytryny. Świeży imbir utarty na tarce możesz stosować też jako przyprawę do sałatek lub potraw na ciepło (wrzucaj w ostatniej chwili).

Gdy nudności cię budzą, trzymaj przy łóżku suszone owoce, krakersy. Zjedz je i wolno wstań z łóżka, a mdłości

Mdłości w ciąży: jak sobie radzić?

Mdłości w ciąży może nasilać pełny żołądek, dlatego najlepiej jeść co trzy godziny. Nie warto też się przegładzać, bo w ten sposób również narażamy się na mdłości. Noś przy sobie przekąski, by głód nie zaskoczył cię poza domem, i nie chodź głodna spać. Tuż przed zaśnięciem wypij lub zjedz coś ciepłego: szklankę ciepłego mleka, herbatkę ziołową, grzankę z miodem. Potrawy, które je ciężarna, powinny być lekkie, bez dodatku ostrych przypraw. Warto również unikać intensywnych zapachów czy smaków – przypomina nasza ekspertka.

Sposoby na mdłości w ciąży: mniej pracy i stresu

Zdaniem Karoliny Madej mdłości może nasilać również praca. Chodzi przede wszystkim o wykonywanie przez ciężarną pracy, która wywołuje stres lub takiej, która wymaga dużego zaangażowania emocjonalnego. Nie zapominaj, że podczas ciąży powinnaś nieco zwolnić obroty i starać się dużo wypoczywać.

Gdy wypoczywasz, zadbaj o swoją wygodę. Wypróbuj specjalne poduszki dla ciężarnych. Przydadzą się też w okresie karmienia.

 

Mdłości w ciąży to normalny objaw. Jeżeli jednak poza mdłościami pojawią się tzw. niepowściągliwe wymioty, które trwają cały dzień i przez dłuższy czas, zgłoś się do lekarza. Takie dolegliwości mogą stanowić zagrożenie dla ciebie i dziecka.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Najlepsze sposoby na mdłości w ciąży [FILM]
Czujesz, że ci niedobrze? Mdłości to bardzo częste objawy ciąży. Niestety, bardzo nieprzyjemne. Oto sprawdzone sposoby na to, jak złagodzić te ciążowe dolegliwości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy