Pluszowe zabawki
fot. Pluszektorium

Pluszaki pomogą walczyć z chorobami

Jak wytłumaczyć dziecku, że jego serce może być wesołe, smutne, złe, wykończone? Podobnie wesoły, wykończony lub zły może myć jego ząb, mózg, żołądek! Za pomocą pluszowych zabawek możesz wytłumaczyć dziecku, co dzieje się w jego organizmie i co zrobić, by zmęczone serce stało się wesołe. Pluszaki z Pluszektorium przydadzą się nie tylko w czasie choroby.
Katarzyna Pinkosz
Pluszowe zabawki
fot. Pluszektorium
Czasem trudno wytłumaczyć dziecku, dlaczego trzeba myć zęby, dlaczego czasem boli je żołądek. I dlaczego, jak je warzywa, owoce i ryby, to jego serce będzie zdrowe, a jak ciągle je słodycze i chipsy, to jego serce będzie chorować. Można to zrobić z pomocą niezwykłych zabawek - medycznych maskotek. Na pomysł takich zabawek wpadła Agnieszka Nieradka. Zabawki w kształcie serca, żołądka, zęba, mózgu to dobry sposób, by zarówno zdrowemu, jak choremu dziecku opowiedzieć, co dzieje się w jego organizmie.
Czytaj też:  Lalki, które ratują życie

Skąd pomysł zabawek medycznych?

Skończyłam dietetykę na Uniwersytecie Medycznym, wcześniej próbowałam innych kierunków związanych z medycyną. Temat jest dla mnie fascynujący i miałam okazję się o tym uczyć.

Które zabawki medyczne są najbardziej lubiane przez dzieci?

Ząbki, serduszka, móżdżki. Jak się nimi bawić? Widziałam już różne sposoby zastosowań na własne oczy. Od teatrzyku, przez komiks z wykorzystaniem gadżetów, aż do klasycznej przytulanki. Zarówno świadomej (w przypadku np. chorych dzieci) jak i nie do końca świadomej (rodzice - lekarze obdarowywali swojego niemowlaka np. ząbkiem).

Które zabawki najbardziej lubią chore dzieci, a które zdrowe?

Nie ma podziału, staram się też nie dzielić pluszaków na podkategorie dzieci zdrowe/ chore/ dorośli. Dzieci bawią się, dopytują, sama często opowiadałam, co wystaje z serduszka i dlaczego tak wygląda.
W przypadku dzieci chorych to raczej rodzice kupują odpowiedni model pluszaka (czasem dwa o różnych minkach), by móc opowiedzieć małemu pacjentowi historię tego, co go czeka.
Dzięki temu łatwiej można opowiedzieć dzieciom, co dzieje się w ich organizmie.

Pamięta Pani najbardziej wzruszającą zabawę z medycznym pluszakiem?

Kiedyś mama 7-letniego dziecka z chorym sercem wysłała mi zdjęcie tuż przed operacją: dziecko ściskało serducho ode mnie. Zrobiło to na mnie niemałe wrażenie. Operacja skończyła się dobrze. Takie sytuacje motywują. To dodaje wartości mojej pracy i podnosi ją nieco wyżej niż szycie zwykłych maskotek. Podoba mi się taka misja.
Zdarza się, że takie maskotki podarowują rodzice lekarzom - w ramach podziękowań i podarowania gadżetu do gabinetu. Myślę, że każdy pediatra mógłby mieć jakiegoś pluszaka w swoim gabinecie, aby rozluźnić medyczną i poważną atmosferę. Bo jesteśmy fascynujący! :)
Medyczne zabawki można kupić na stronie: www.pluszektorium.pl
Czytaj też: Marzenia dzieci - inne niż wszystkie
Redakcja poleca: Zabawki dla dzieci: rozwijanie zdolności manualnych - film
Jakie zabawki pomogą dziecku w rozwijaniu sprawności manualnej? Sprawdź, co warto wybrać na prezent dla malucha.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy