telefon zaufania dla dzieci
fot. Adobe Stock

MEiN dofinansowało telefon zaufania dla dzieci, który będzie prowadził ksiądz (egzorcysta!)

Ministerstwo Edukacji i Nauki dofinansowało telefon zaufania dla dzieci. Jego prowadzenie ministerstwo powierzyło księdzu, który jest także psychologiem i... egzorcystą.
Joanna  Biegaj
telefon zaufania dla dzieci
fot. Adobe Stock
Od 6 września dzieci i młodzież mogą korzystać z telefonu zaufania finansowanego przez MEiN. Jest to całodobowa i bezpłatna infolinia dla osób potrzebujących wsparcia. Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że telefon miał być prowadzony przez psychologów, pedagogów, prawników. Pieczę nad nim objęła jednak Fundacja AUXILIUM prowadzona przez księdza. Jest to rozwiązanie tymczasowe, jednak MEiN przyznało fundacji 170 tys. złotych dotacji (na dwa miesiące działań).

Wygrana fundacji bez konkursu

Jak podaje portal onet.pl, ze względu na ustawę covidową ministerstwo nie zorganizowało żadnego konkursu, którego wyniki mogłyby zdecydować o tym, kto będzie prowadził telefon zaufania. Minister Przemysław Czarnek sam wyznaczył osobę odpowiedzialną za prowadzenie projektu. Treść ustawy pozwala jednak na zlecanie zadań przez podmioty publiczne bez konieczności organizowania konkursu ofert.

Z ustaleń portalu oko.press wynika, że infolinię przez najbliższe dwa miesiące ma prowadzić Fundacja AUXILIUM. Na jej czele stoi ks. Józef Partyka – psycholog, egzorcysta, a także wykładowca Katolickiego Uniwersyteckiego Lubelskiego (absolwentem tej uczelni jest Przemysław Czarnek). Fundacja działa od trzech lat, prowadzi poradnie specjalistyczne, a także swój własny telefon zaufania „Arka”, gdzie młodzież może skorzystać ze wsparcia i pomocy psychologów, księży, egzorcystów i doradców od naprotechnologii. Ministerstwo swoją decyzję uzasadnia wykwalifikowaną kadrą fundacji i jej doświadczeniem.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy