melatonina dla dzieci
fot. Adobe Stock

Melatonina dla dzieci - czy można podawać na sen?

Melatonina dla dzieci nie jest w Polsce dopuszczona do użytkowania. Suplementacja melatoniny nie może więc zastępować odpowiedniej higieny snu i zdrowych nawyków z tym związanych. Badania naukowe dotyczące bezpieczeństwa podawania melatoniny dzieciom nie dają rozstrzygających wyników.
Joanna Biegaj
melatonina dla dzieci
fot. Adobe Stock
Melatonina dla dzieci, podawana długotrwale, może działać negatywnie m.in. na rozwój hormonalny, płodność i wzrost dziecka (zwłaszcza w okresie dojrzewania). Z uwagi na brak wystarczających dowodów naukowych na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania melatoniny u dzieci, lekarze nie zalecają jej suplementacji.

Spis treści:
 1. Melatonina dla dzieci - kiedy stosować?
 2. Melatonina na sen dla dziecka
 3. Melatonina dla niemowlaka
 4. Melatonina dla dzieci z autyzmem
 5. Melatonina – dawkowanie dla dzieci

Melatonina dla dzieci - kiedy stosować?

Melatonina, jako syntetycznie produkowany odpowiednik naturalnego hormonu, bywa skuteczna przy niektórych zaburzeniach snu, np. związanych z pracą zmianową, zmianą strefy czasowej po podróży (jet lag). W przypadku dzieci ocenia się, że kłopoty z zasypaniem może mieć nawet 15-25 %. W Polsce melatonina nie jest zarejestrowana jako środek leczniczy w przypadku zaburzeń snu u dzieci. W niektórych krajach stosuje się ją jednak krótkotrwale w przypadku występowania:
 • zaburzeń snu
 • trudności z zasypianiem
 • częstego wybudzenia się w nocy
 • skróconego całkowitego czasu snu.
Redakcja poleca: Co oznacza sen o dziecku? Znaczenia snów, w których pojawiają się dzieci
Dziecko bardzo często pojawia się w snach ciężarnych i matek. Sennik podaje wiele znaczeń symbolu, jakim jest obecność dziecka w marzeniach sennych. W zależności od kontekstu znaczenia te znacznie się od siebie różnią. Wyjaśniamy, kiedy sen o dziecku może zapowiadać szczęście, a kiedy jego brak.

Melatonina na sen dla dziecka

Melatonina dla dzieci może być podawana dzieciom tylko i wyłącznie po konsultacji z pediatrą. Eksperci nie zaobserwowali negatywnych skutków przy krótkotrwałym stosowaniu melatoniny (przez kilka dni, tygodni), jednak nie ma wystarczającej ilości badań co do długotrwałego jej stosowania (dłużej niż 4 tygodnie). Przyjmowanie melatoniny przez dzieci może nieść też skutki uboczne, takie jak:
 • zwiększone oddawanie moczu
 • poranna senność
 • ogólna senność
 • interakcja z innymi lekami, które przyjmuje dziecko.

Melatonina dla niemowlaka

Naukowcy nie ustalili, czy stosowanie melatoniny u niemowląt jest bezpieczne - działanie melatoniny u noworodków, niemowląt nie jest znane. Pamiętaj, że niemowlaki mogą cierpieć na bezsenność z różnych powodów, jeśli jednak ten stan się utrzymuje - skonsultuj to z lekarzem. Melatonina w postaci suplementu nie powinna zastępować praktyk zdrowego snu w żadnej grupie wiekowej.

Melatonina dla dzieci z autyzmem i ADHD

Zaburzony sen może nasilać objawy autyzmu. Z przeprowadzonych badań wynika, że melatonina może mieć korzystne działanie, gdy podaje się ją dzieciom z ASD. Pomaga zsynchronizować rytmy okołodobowe oraz poprawić jakość snu i zachowanie u dzieci z autyzmem lub ADHD. Stosowanie melatoniny w takich okolicznościach powinno być jednak monitorowane przez pediatrę.

Melatonina – dawkowanie dla dzieci

Ze względu na brak wystarczających badań w kwestii bezpieczeństwa jej stosowania, nie ma konkretnych wytycznych dotyczących dawkowania melatoniny dla dzieci. Pamiętaj także, że suplementacja melatoniny nie powinna zastępować dobrych nawyków przed snem.

Źródła: podyplowie.pl, mp.pl

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy