Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na melona, uczulenie na melona, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Melon

U osób uczulonych po zjedzeniu melona może pojawić się alergiczne zapalenie jamy ustnej, które obejmuje również podniebienie i gardło. Chory skarży się na pieczenie, świąd i obrzęk natychmiast po zetknięciu pokarmów ze śluzówką jamy ustnej. Rzadko zdarzają się groźne reakcje anafilaktyczne. Uczulenie na melona może być wynikiem alergii krzyżowej na pyłki trawy i zbóż i rośliny nazywanej ambrozją. Alergenem krzyżowym jest również seler oraz używany m.in. do produkcji rękawiczek ochronnych i balonów lateks, a rzadziej również banan i surowa marchewka.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy