MEN: „królewskie” propozycje dla dzieci na czas ferii
fot. Adobe Stock

Ferie po królewsku online – superpropozycje dla dzieci na spędzenie wolnego czasu

Dzieci podczas tegorocznych ferii wcale nie muszą się nudzić. W tym czasie odbywa się akcja „Ferie po królewsku online”. Od 4 do 17 stycznia są publikowane atrakcje online dla najmłodszych.  
Joanna Biegaj
MEN: „królewskie” propozycje dla dzieci na czas ferii
fot. Adobe Stock
Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne ferie wyglądają inaczej niż dotychczas. Rząd zniósł zakaz wychodzenia dzieci z domu przed godziną 16-stą, jednak nadal większość atrakcyjnych i ciekawych dla nich miejsc pozostaje zamknięta. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu razem z siedmioma Rezydencjami Królewskimi przygotował jednak specjalną propozycję na czas ferii, iście... królewską! 

Ferie po królewsku online

Uczniowie będą mogli spędzać wolny czas w towarzystwie kultury. Wirtualne spotkania prowadzą znane osoby, co powinno jeszcze bardziej skusić dzieci i młodzież do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Wirtualne spacery, filmy edukacyjne, warsztaty, czytanie bajek i legend – to plan na ferie 2021. 

W akcji udział biorą następujące obiekty:
 • w Warszawie (Zamek Królewski i Muzeum Łazienki Królewskie),
 • w Krakowie (Zamek Królewski na Wawelu),
 • w Malborku (Muzeum Zamkowe),
 • w Sandomierzu (Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim),
 • w Wieliczce (Muzeum Żup Krakowskich)
 • w Lublinie (Muzeum Narodowe).

Wirtualne spacery

Dzieci mogą spacerować wirtualnie po rezydencjach, a także zadawać pytania kustoszom i kustoszkom. Filmy edukacyjne będą pojawiać się na stronie internetowej akcji sukcesywnie od 4 do 17 stycznia. Program zakłada 28 filmów edukacyjnych i 7 spotkań online z youtuberami. Dla dzieci zostały także przygotowane konkursy i inne niespodzianki. 

Ferie po królewsku online – atrakcje

 Na program ferii składają się cztery cykle. Są to:
 1. „Muzeum oczami dziecka” - spacery po rezydencjach królewskich z Idą Nowakowską i kustoszami, a także z Olą i Alą Tracz.
 2. „Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich” - warsztaty wokalne w rezydencjach z Olą i Alą Tracz oraz Piotrem Rubikiem.
 3. „Królewskie Bajki” - baśnie i legendy, które będzie czytać Joanna Moro i Agata Załęcka.
 4. „Zamkowe Trendy” - spotkania z youtuberami dla młodzieży.

Teatr, opera – atrakcji ciąg dalszy

Na temat przygotowanych dla dzieci atrakcji wypowiedział się prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Łazienek Królewskich, współorganizator: „Chcemy pokazać dzieciom, jak wygląda opera zza kulis, jak przygotowują się do występu aktorzy, jak wygląda praca garderobianej, jak produkuje się peruki. Chcemy zachęcić młodzież, dzieci, i wszystkich państwa do teatru – powiedział. Dodał także, że „Łazienki przewidują także m.in. cykl związany z ekologią – warsztaty na temat tworzenia ekologicznych karmników i właściwego karmienia ptaków”.

Więcej informacji na temat ferii po królewsku online znajdziesz tutaj.

Źródło: zamek-krolewski.pl​, wyborcza.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy