MEN: „królewskie” propozycje dla dzieci na czas ferii
fot. Adobe Stock

Ferie po królewsku online – superpropozycje dla dzieci na spędzenie wolnego czasu

Dzieci podczas tegorocznych ferii wcale nie muszą się nudzić. W tym czasie odbywa się akcja „Ferie po królewsku online”. Od 4 do 17 stycznia są publikowane atrakcje online dla najmłodszych.  
Joanna Biegaj
MEN: „królewskie” propozycje dla dzieci na czas ferii
fot. Adobe Stock
Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne ferie wyglądają inaczej niż dotychczas. Rząd zniósł zakaz wychodzenia dzieci z domu przed godziną 16-stą, jednak nadal większość atrakcyjnych i ciekawych dla nich miejsc pozostaje zamknięta. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu razem z siedmioma Rezydencjami Królewskimi przygotował jednak specjalną propozycję na czas ferii, iście... królewską! 

Ferie po królewsku online

Uczniowie będą mogli spędzać wolny czas w towarzystwie kultury. Wirtualne spotkania prowadzą znane osoby, co powinno jeszcze bardziej skusić dzieci i młodzież do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Wirtualne spacery, filmy edukacyjne, warsztaty, czytanie bajek i legend – to plan na ferie 2021. 

W akcji udział biorą następujące obiekty:
 • w Warszawie (Zamek Królewski i Muzeum Łazienki Królewskie),
 • w Krakowie (Zamek Królewski na Wawelu),
 • w Malborku (Muzeum Zamkowe),
 • w Sandomierzu (Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim),
 • w Wieliczce (Muzeum Żup Krakowskich)
 • w Lublinie (Muzeum Narodowe).

Wirtualne spacery

Dzieci mogą spacerować wirtualnie po rezydencjach, a także zadawać pytania kustoszom i kustoszkom. Filmy edukacyjne będą pojawiać się na stronie internetowej akcji sukcesywnie od 4 do 17 stycznia. Program zakłada 28 filmów edukacyjnych i 7 spotkań online z youtuberami. Dla dzieci zostały także przygotowane konkursy i inne niespodzianki. 

Ferie po królewsku online – atrakcje

 Na program ferii składają się cztery cykle. Są to:
 1. „Muzeum oczami dziecka” - spacery po rezydencjach królewskich z Idą Nowakowską i kustoszami, a także z Olą i Alą Tracz.
 2. „Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich” - warsztaty wokalne w rezydencjach z Olą i Alą Tracz oraz Piotrem Rubikiem.
 3. „Królewskie Bajki” - baśnie i legendy, które będzie czytać Joanna Moro i Agata Załęcka.
 4. „Zamkowe Trendy” - spotkania z youtuberami dla młodzieży.

Teatr, opera – atrakcji ciąg dalszy

Na temat przygotowanych dla dzieci atrakcji wypowiedział się prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Łazienek Królewskich, współorganizator: „Chcemy pokazać dzieciom, jak wygląda opera zza kulis, jak przygotowują się do występu aktorzy, jak wygląda praca garderobianej, jak produkuje się peruki. Chcemy zachęcić młodzież, dzieci, i wszystkich państwa do teatru – powiedział. Dodał także, że „Łazienki przewidują także m.in. cykl związany z ekologią – warsztaty na temat tworzenia ekologicznych karmników i właściwego karmienia ptaków”.

Więcej informacji na temat ferii po królewsku online znajdziesz tutaj.

Źródło: zamek-krolewski.pl​, wyborcza.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy