MEN podpowiada co zrobić, żeby zakatarzony uczeń/ przedszkolak został wpuszczony do placówki
fot. Adobe Stock

Zaświadczenie od lekarza o katarze, żeby dziecko mogło iść do szkoły i przedszkola? MEN odpowiada

Dzieci z objawami choroby będą potrzebowały zaświadczenia od lekarza, że nie są zarażone koronawirusem, a borykają się np. z przewlekłą chorobą układu oddechowego. MEN wyjaśnia jednak, że jeśli dziecko ma tylko katar - nie należy od rodzica wymagać zaświadczenia lekarskiego.
Joanna  Biegaj
MEN podpowiada co zrobić, żeby zakatarzony uczeń/ przedszkolak został wpuszczony do placówki
fot. Adobe Stock
Od nowego roku szkolnego w szkołach i przedszkolach obowiązują różnego rodzaju restrykcje, między innymi ta, że dziecko z objawami przeziębienia nie powinno być wpuszczane do placówek. MEN odniósł się do tego i poradził co robić, gdy dziecko ma katar. 

Katar nie świadczy o zarażeniu koronawirusem!

Przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy placówek dostali wytyczne dla przedszkoli i szkół w kwestii tego, jak postępować w czasie pandemii koronawirusa. Była tam między innymi mowa o tym, że: „Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych”. Miało to zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, jednak katar lub kaszel wcale nie muszą świadczyć o zakażeniu SARS-CoV-2. Mogą być objawami zwykłego przeziębienia lub alergii. A to oznaczałoby, że w okresie jesienno-zimowym klasy i sale przedszkolne świeciłyby pustkami!

Fragment komunikatu MEN, który został wstawiony we wtorek na stronę Kuratorium Oświaty w Szczecinie, mówi jednak, że: „Niezasadnym jest wymaganie [przez przedszkole, szkołę, żłobek- przyp. red.] potwierdzenia braku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dzieci bezobjawowych lub z katarem".
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Zaświadczenie od lekarza

MEN poinformował, że rodzice chorego dziecka powinni zgłosić się z nim do lekarza, by ten wydał specjalne zaświadczenie o tym, że dziecko nie ma koronawirusa: „Rodzice dzieci, u których występują objawy takie jak: kaszel czy kichanie, zgłaszają się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wydania zaświadczenia, które ma służyć dopuszczeniu dziecka do zajęć w żłobku, przedszkolu czy szkole lub poświadczać, że występujące u dziecka objawy nie są wynikiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, lecz przewlekłej choroby układu oddechowego”.

Jeśli tylko katar – zaświadczenie niepotrzebne

MEN odniósł się do sytuacji, gdy dziecko ma jedynie katar: „Niezasadnym jest wymaganie potwierdzenia braku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dzieci bezobjawowych lub z katarem. Należy pamiętać, że decyzja o skierowaniu danej osoby na badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 pozostaje w kompetencjach lekarzy zlecających badanie, przy uwzględnieniu przesłanek klinicznych oraz aktualnych wytycznych i sytuacji, w których wykonanie testu na obecność genomu wirusa SARS-CoV-2 uznaje się za zasadne. Na potrzeby nadzoru nad zakażeniami ludzi nowym koronawirusem COVID-19 Główny Inspektor Sanitarny określa definicję przypadku, w której ustala kryteria m.in. kliniczne i epidemiologiczne wskazujące na potrzebę przeprowadzenia diagnostyki laboratoryjnej”.

Co, jeśli dziecko ma alergię?

Z racji wytycznych, by do przedszkola lub szkoły przychodziło dziecko zdrowe, nasuwa się pytanie o alergię wziewną. Co w przypadku, gdy dziecko jest uczulone na pyłki, pleśń, kurz lub grzyby i dlatego ma katar (a często i kaszel)? MEN wyjaśnia: „W przypadku kiedy w szkole/przedszkolu pojawia się dziecko z objawami charakterystycznymi dla alergii w postaci kataru siennego (objawiającego się m.in. kichaniem, wyciekaniem z nosa wodnistej wydzieliny, łzawieniem oczu), należy honorować zaświadczenie lekarskie potwierdzające alergię u dziecka”.

Zarówno szkoły, jak i przedszkola muszą honorować zaświadczenie od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może brać udział w zajęciach.

Źródło: MEN

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy