Encyklopedia płodności

Menarche

pierwsza miesiączka w życiu dziewczyny. W Polsce średni wiek pojawienia się pierwszego cyklu menstruacyjnego to 12 lat i 9 miesięcy.

Data pierwszej miesiączki

Jest kilka czynników, które wpływają na menarche. Data pierwszej miesiączki zależy od genów, ale też od warunków życia. Im są one lepsze, tym wcześniej pojawia się menarche. Z datą pierwszej miesiączki ma związek tzw. krytyczna masa ciała. Określa ona wagę dziewczynki niezbędną do tego, by pojawiła się menstruacja. Wynosi ona ok. 46 kg przy wzroście ok. 157 cm. Co ciekawe, występowanie menarche ma też związek z porą roku. U dziewcząt mieszkających na wsi, pierwsza miesiączka częściej pojawia się w czerwcu i lipcu. U dziewcząt mieszkających w mieście - w grudniu i styczniu.

Skąpe miesiączki

Pierwsze cykle są zazwyczaj bezowulacyjne, choć u ok. 3 proc. dziewcząt może dojść do zapłodnienia. Początkowo krwawienia mogą być skąpe i nieregularne. Bywa, że między kolejnymi krwawieniami jest kilka miesięcy przerwy. W ciągu około 2 lat miesiączki powinny się unormować.

Opóźnienie pierwszej miesiączki

Jeśli menarche nie pojawi się do 16. roku życia, warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie, gdy miesiączka pojawi się u dziewczynki, która nie ma jeszcze 9 lat. Oba przypadki mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne.

Poznaj: 4 najczęstsze problemy z miesiączką