mężczyzna, tata, brzuszek, uśmiech

Jak poprawić męską płodność? Dietą!

Dieta ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a także szanse na posiadanie potomstwa. To, co znajdzie się na talerzu mężczyzny, może poprawić lub pogorszyć jego płodność. Co należy jeść, gdy chce się zostać tatą, a czego unikać? Sprawdź!
mężczyzna, tata, brzuszek, uśmiech
Nie tylko kobieta powinna przygotowywać się do ciąży. Mężczyzna także musi o siebie zadbać. Jak? Zmieniając tryb życia na zdrowszy: włączając więcej ruchu, rezygnując z używek i dbając o dietę. 

Dieta a płodność

Podczas jednego ze zjazdów Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Reprodukcyjnej zaprezentowano prowadzone niezależne od siebie badania, które wykazywały wpływ zdrowej diety na ruchliwość plemników: lepszą płodność mieli panowie jedzący dużo warzyw, owoców i ryb, a unikający nadmiaru czerwonego mięsa, słodyczy, fast foodów i produktów z oczyszczonych ziaren.

Wypróbuj 6 dań poprawiających płodność

Szczególnie ważne składniki w diecie

W diecie mężczyzny, które planuje zostać ojcem, nie powinno zabraknąć składników bogatych w cynk, witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe. Cynk znajdziemy w skorupiakach, rybach czy orzechach i nawet krótkotrwały niedobór tego składnika znacznie obniża poziom testosteronu i płodność. Witamina E występuje w nasionach, orzechach, wielu olejach roślinnych, kiełkach. Nienasycone kwasy tłuszczowy to także składnik, który znajdziesz w orzechach, pestkach, awokado, oliwie, tłustych rybach.

Z czego zrezygnować?

Tłuszcze trans w diecie powodują gorszą koncentrację plemników w nasieniu. Tłuszcze trans znajdziesz we wszelkich produktach cukierniczych i wielu wypiekach (chipsy, chrupki, słone przekąski, słodycze), daniach fast food, daniach instant, zupkach z torebki, a także potrawach usmażonych w tłuszczu w domu. Ten rodzaj tłuszczu nie tylko pogarsza płodność, ale jest wręcz cichym zabójcą: drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, podwyższa cholesterol, zapycha tętnice, powoduje cukrzycę. Nie dajcie się zwieść: to nie jest tak, jak często się mówi, że tłuszcze roślinne są zdrowe, a zwierzęce nie. Tłuszcze trans znajdują się głównie w twardych margarynach i powstają w olejach podgrzanych do wysokiej temperatury.

Sprawdź, w jakich pozycjach najłatwiej zajść w ciążę

A co z używkami?

Filiżanka kawy dziennie na pewno nie zaszkodzi, ale zbyt duża jej ilość wypłukuje z organizmu magnez. Przyszły tata powinien odstawić alkohol i paczkę papierosów zamienić na poranny jogging. Zdrowy tryb życia sprzyja nie tylko poprawie płodności (i kobiety, i mężczyzny), ale też zwiększa odporność, poprawia jakość życia, zapewnia dużo energii i dobry humor, których będziemy potrzebować, gdy na świecie pojawi się maleństwo.

Czytaj więcej o poprawie jakości plemników
Redakcja poleca: Sprawdź, co jeść, żeby o 61. proc. zwiększyć szansę na ciążę! [WIDEO]
Zobacz film, z którego dowiesz się, co powinien jeść twój partner, żeby zwiększyć szansę na poczęcie dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy