GRY
 
 

Męskie problemy: łysienie, prostata, potencja, tycie

Mężczyźni nie znoszą zwierzać się ze swoich problemów ze zdrowiem – ze wstydu. Ale my i tak swoje wiemy. Zobacz, jak pomóc swojemu mężowi, jeśli zmaga się z łysieniem, problemami z potencją, rośnie mu brzuch, ma infekcję bakteryjną lub... pocą mu się stopy.

łysienie
fot. Fotolia
Męskie tematy tabu to nie tylko problemy z seksem. Z badań wynika, że więcej niż połowa panów nie lubi mówić o bólu głowy, zęba czy zgadze. Czy i twój mąż z katarem obnosi się jak ze śmiertelną chorobą, ale za nic w świecie nie przyzna się do problemów z „tymi” sprawami?

Choć sprawia wrażenie twardziela, jego też czasem dopadają kłopoty ze zdrowiem. Bywa wówczas bezradny jak dziecko. Z badań wynika, że tylko jeden na pięciu mężczyzn próbuje szukać pomocy u internisty czy seksuologa. Pozostali wstydzą się albo po prostu bagatelizują objawy. To błąd. Ich lekceważenie często prowadzi do pogorszenia samopoczucia, a nawet poważniejszych powikłań lub, co nie mniej ważne, problemów w życiu intymnym. Pora więc, byś sprawę zdrowia ukochanego wzięła w swoje ręce. Który z wstydliwych sekretów może spędzać mu sen z powiek?

Infekcja dróg moczowych

Objawem „męskiej” infekcji dróg moczowych bywa pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu. Może pojawić się też wydzielina z cewki moczowej (wówczas na slipkach widnieją plamy). Przyczyną infekcji jest zakażenie wywołane przez bakterie lub drożdżaki. Partner częściej chodzi do łazienki? Może to świadczyć, że doszło do zakażenia pęcherza.
Redakcja poleca: Jak młoda mama może zadbać o zniszczone włosy po ciąży i porodzie (film)
Nie możesz patrzeć na swoje włosy i od porodu spinasz je w kitkę? Nie pomagasz im w pielęgnacji. Agnieszka Górska, fryzjer i edukator marki Kevin.Murphy przekonuje, że dobry kosmetyk i szczere chęci mogą naprawdę zdziałać cuda.

Jak możesz pomóc przy zakażeniu bakteryjnym?

Nakłoń go do wizyty u lekarza rodzinnego lub urologa (konieczne skierowanie; niepotrzebne jest w gabinecie prywatnym). Idź do lekarza razem z mężem – będzie mu raźniej. Urolodzy zachęcają do takich wspólnych wizyt.

Jak się leczy infekcje dróg moczowych?

Najpierw skieruje pacjenta na badania (analiza krwi i moczu, USG dróg moczowych, wymaz z cewki na posiew).
Trzeba dużo pić i zażywać antybiotyki lub inne leki odkażające drogi moczowe. Ból łagodzą środki rozkurczowe, np. No-spa.

Łysienie

Pierwsze oznaki łysienia, np. na skroniach, wywołują u wielu mężczyzn panikę. Włosy stają się coraz cieńsze, potem wypadają.

Jak możesz pomóc, kiedy wypadają włosy?

Co dwa–trzy dni wcieraj w głowę partnera sok wyciśnięty z czarnej rzepy (wzmacnia cebulki włosów). Nakłoń go też do wizyty u dermatologa (bez skierowania), bo tylko on może wskazać przyczynę kłopotów i wypadania włosów.

Diagnoza łysienia

Analizę korzenia włosa, badania w kierunku grzybicy oraz analizę krwi na poziom hormonów odpowiedzialnych za wypadanie włosów (niekiedy konieczne jest ich wyrównanie lekami).

Skuteczna terapia łysienia

Zależy od przyczyny problemów. Stosuje się szampony grzybobójcze, warto wcierać w skórę głowy preparat z aminodexilem, wzmacniający mieszki włosowe. Jeśli łysienie postępuje szybko i ma podłoże dziedziczne, wskazany jest przeszczep włosów (cebulki pobrane z tyłu głowy wszczepia się w miejsca, w których włosy uległy przerzedzeniu).

Gruczoł prostaty

Problemy z prostatą mogą się zacząć już u dwudziestolatka. Nie zawsze sygnalizują je jakieś objawy, a jeśli tak, to mogą przypominać symptomy zakażenia cewki moczowej (przerost gruczołu krokowego sprzyja stanom zapalnym). Często pierwszym objawem kłopotów z prostatą bywa ból podczas współżycia.

Jak możesz pomóc przy problemach z prostatą?

Gdy zauważysz, że podczas seksu partner ma jakieś dolegliwości lub wręcz unika współżycia, zachęć go do wizyty u urologa.

Badania przy problemach z prostatą

Analizę moczu i krwi na poziom hormonu prostaty PSA, badanie per rectum, USG prostaty, rzadko konieczna jest biopsja – badanie tkanek gruczołu.

Terapia w kłopotach z prostatą

Urolog może zapisać antybiotyk lub inny lek, np. Prostenal, lub preparat wzmacniający, np. Androvit. Ważne jest też profilaktyczne łykanie cynku w tabletkach; duże znaczenie ma dieta obfitująca w pomidory, brokuły i nasiona dyni.
Doładuj
Przeładuj