GRY
 
 

Męskie sprawy

Mali chłopcy czasem mają wielkie problemy. I choć najczęściej wystarczy poczekać, aż zadziała natura, to czasem potrzebna może być pomoc medycyny.

niemowlę
Niezstąpione jąderko
Wędrówka jąder z brzucha do moszny powinna zakończyć się przed narodzinami, a najpóźniej w pierwszych tygodniach życia. Czasem jednak tak się nie dzieje.
- Jak rozpoznać? Unieś jedną ręką siusiaczek, a drugą delikatnie uciskaj mosznę. Wyczułaś w niej dwa jądra wielkości grochu? To znaczy, że wszystko w porządku. Jeśli moszna jest pusta lub wyczuwasz tylko jedno jądro, pokaż malca lekarzowi.
- Leczenie. Lekarz może podjąć próbę leczenia hormonem gonadotropiną. Jeśli i to nie poskutkuje – trzeba operować.
- Czy to poważny zabieg? Nie jest zbyt skomplikowany, dlatego nie musisz się go obawiać. Kiedy malec jest znieczulony, chirurg nacina jego skórę w pachwinie i poszerza kanał pachwinowy. Potem wydłuża powrózek nasienny, na którym umocowane jest jądro, i umieszcza je w mosznie. Zwykle już na drugi dzień można zabrać dziecko do domu.
- Kiedy zgłosić się na operację? Zagrożenie dla jądra rośnie po drugim roku życia dziecka, więc zabieg (albo leczenie hormonalne) należy zakończyć wcześniej.
- Czy to groźne? Im wyżej utknęło niezstąpione jąderko, tym większe ryzyko jego przegrzania, a nawet obumarcia. Grozi to bezpłodnością malca i zwiększonym ryzykiem raka jądra.
- A jeśli wędruje? Bywa też tak, że jądro czasem chowa się w pachwinie, a czasem wraca do moszny. Wtedy też powinnaś zgłosić się z dzieckiem do specjalisty. To, czy jądro samo lokuje się w mosznie, najlepiej sprawdzać podczas kąpieli. W cieple niezstąpione jąderko często powraca na miejsce.

Spodziectwo
To dość rzadka nieprawidłowość w rozwoju cewki moczowej i prącia. Cewka moczowa jest krótsza, nie kończy się na szczycie żołędzi, ale w innym miejscu. Jej ujście znajduje się na dolnej części prącia.
- Pojawiają się kłopoty z siusianiem. Spodziectwo może powodować zaburzenia w oddawaniu moczu, a od trzeciego, czwartego roku życia stać się też powodem problemów emocjonalnych dziecka (wstyd przy siusianiu, poczucie inności).
- Istnieją trzy stopnie nieprawidłowości. Im krótszy odcinek cewki, tym bardziej zaawansowany stopień spodziectwa i tym częściej towarzyszą mu dodatkowe wady wrodzone (przepuklina pachwinowa, niezstąpione jądro, brak nerki, wodonercze).
I stopień. Ujście cewki moczowej znajduje się na żołędzi prącia, ale w nieprawidłowym miejscu. To drobny defekt i jeżeli nie ma innych wad, nie wymaga ingerencji chirurgicznej.
II stopień. Otwór znajduje się między żołędzią a nasadą prącia. Konieczna jest operacja: zwykle wystarcza jeden zabieg.
III stopień. Ujście cewki moczowej znajduje się blisko moszny. Wymaga to skomplikowanej operacji, w dwóch lub więcej etapach, aby uzyskać dobry efekt: odpowiedni kształt prącia, swobodne oddawanie moczu i w przyszłości możliwość współżycia płciowego.
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]
Jeśli lubisz naturalne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, sięgnij po olej kokosowy. Zobacz, do czego możesz go używać w pielęgnacji niemowląt i dzieci - będziesz pod wrażeniem!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj