chłopiec-na-nocniku
fot. Fotolia

Męskie sprawy – stulejka i inne problemy

U maleńkich chłopców zdarzają się czasem pewne nieprawidłowości w budowie genitaliów. Sprawdź, co to jest stulejka i kiedy jeszcze potrzebna jest pomoc medycyny. Jakie problemy z genitaliami mogą mieć niemowlęta?
chłopiec-na-nocniku
fot. Fotolia

Stulejka fizjologiczna - jak rozpoznać stulejkę u dziecka?

Na czym polega stulejka u dziecka? U 90% chłopców w pierwszym roku życia napletek (fałd skórny pokrywający zakończenie prącia, tzw. żołądź) jest przyklejony do żołędzi, więc nie można jej odsłonić. Dziecko nie ma jednak kłopotów z oddawaniem moczu, bo ujście cewki moczowej nie jest zasłonięte. To tzw. stulejka fizjologiczna i nie stanowi problemu - to normalne. Gdy malec rośnie, napletek oddziela się od żołędzi – w drugim roku życia tylko u 50% chłopców nie można go zsunąć.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Stulejka właściwa - kiedy udać się do lekarza?

Kiedy mówimy o stulejce właściwej, takiej którą należy leczyć? Jeśli chłopiec ma powyżej 3 lat i napletek nadal nie daje się zsunąć z żołędzi, albo jest to bolesne, powinnaś zgłosić się z nim do pediatry lub urologa dziecięcego, albo chirurga (skierowanie dostaniesz od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry). Lekarz przepisze maść sterydową. Jeśli okaże się nieskuteczna, wtedy w znieczuleniu miejscowym, chirurg spróbuje zsunąć napletek. Jeżeli i to się nie uda, potrzebna będzie operacja (tzw. plastyka napletka) lub obrzezanie.

Dlaczego stulejkę trzeba leczyć?

Na początku życia dziecka napletek jest nieelastyczny i przyklejony do żołędzi tzw. mastką. Mastka w naturalny sposób ulega rozpuszczeniu - jeśli do tego nie dochodzi mówimy właśnie o stulejce kwalifikującej się do leczenia. Stulejka może być związana także z drobnymi urazami, bliznami powstałymi w wyniku nieumiejętnego ściągania przyklejonego napletka - to tzw. stulejka nabyta. Jeśli z powodu stulejki zasłonięte jest ujście cewki, dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką lub po kropelce gromadzi się pod skórą, tworząc mały balonik. Może to być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych.

Jak dbać o prącie małego chłopca?

Stulejki u małego chłopca nie należy lekceważyć, mimo że to dość powszechna wada. Ważna jest więc tutaj profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja genitaliów niemowlęcia. Jak to robić prawidłowo?
  1. W kąpieli delikatnie myj prącie, nie musisz nic robić z napletkiem.
  2. Nie próbuj odwodzić napletka na siłę. Takie próby prowadzą czasem do uszkodzeń i blizn, a to z kolei może być bezpośrednią przyczyną stulejki.
  3. Gdy masz wątpliwości, jak malec siusia, połóż go bez pieluszki na pleckach. Upewnisz się, czy ujście cewki nie jest zasłonięte, a mocz wypływa prawidłowo.
  4. Jeśli podejrzewasz stulejkę, poproś pediatrę o skierowanie do chirurga dziecięcego.

Obrzezanie - na czym polega i kiedy je się wykonuje?

Zabieg obrzezania polega na usunięciu części napletka i odsłonięciu żołędzi. Jest praktykowany w niektórych kulturach (żydowskiej, muzułmańskiej), do niedawna był rozpowszechniony w USA. Usunięcie napletka u noworodka traktuje się jako zabieg „higieniczny”, ułatwiający utrzymanie czystości i zapobiegający infekcjom. Badania medyczne nie potwierdziły jednak, że obrzezanie zmniejsza ryzyko stanów zapalnych w okolicach prącia. Być może w przeszłości, gdy mniej dbano o higienę, ratowało ono chłopców i mężczyzn przed powikłaniami wynikającymi z namnażania się bakterii pod napletkiem. Jednak regularne mycie tak samo zapobiega problemom jak obrzezanie.

Wnętrostwo - niezstąpione jądro

Na czym polega wnętrostwo u chłopców? Pod koniec życia płodowego jądra powinny przemieścić się z jamy brzusznej do worka mosznowego. Czasami jednak ten proces nie zostaje zakończony przed narodzinami. Częściej dotyczy to chłopców urodzonych przedwcześnie.

Niezstąpione jądra znajdują się w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej. U chłopców w pierwszych latach życia zdarzają się tzw. jądra wędrujące (wymagają jedynie obserwacji i kontroli u lekarza, leczenie nie jest potrzebne). W sprzyjających warunkach (w czasie snu, w ciepłej kąpieli) jądro samo schodzi do worka mosznowego. Inne bodźce (np. zimno, strach) powodują, że „chowa się” do pachwiny. Z czasem takie „uciekanie” zdarza się rzadziej i w końcu jądra na stałe lokalizują się w mosznie.

Wnętrostwo zaś to sytuacja, gdy jednego lub obu jąder nigdy nie można zlokalizować w mosznie. Musisz wtedy skonsultować się z chirurgiem dziecięcym – prawdopodobnie trzeba będzie je sprowadzić do moszny operacyjnie. Zabieg wykonuje się w drugim roku życia. Dłuższe czekanie może spowodować nieprawidłowy rozwój jądra.

Wodniak jądra - na czym polega i jak rozpoznać?

Wodniak jądra powstaje w okresie rozwoju płodu, gdy wewnątrz otoczki jądra zgromadzi się nadmiar płynu. W efekcie po narodzinach jest ono powiększone. Nim chłopiec skończy roczek, wodniak jądra prawdopodobnie sam zaniknie. Stanie się tak, gdy zarośnie wyrostek pochwowy otrzewnej i zostanie zamknięta droga, którą płyn z otrzewnej spływa i gromadzi się w osłonkach jądra. Jak rozpoznać wodniaka jądra i jak pielęgnować malucha z takim problemem?
  1. Przy zmianie pieluszki układaj jądra malca ku górze, co pomaga płynowi przemieszczać się w dół.
  2. Zapinaj pieluszkę dość luźno, żeby jądra nie były ściśnięte.
  3. Jeśli dziecko jest niespokojne, płaczliwe, moszna obrzmiała i zaczerwieniona, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem (najlepiej z chirurgiem dziecięcym).

Przepuklina mosznowa - jak rozpoznać i kiedy na ostry dyżur?

Przepuklinę mosznową widać jako miękkie uwypuklenie na mosznie. Tak jak wodniak jądra, jest spowodowana drożnym (niezarośniętym) wyrostkiem pochwowym otrzewnej. W przeciwieństwie do wodniaka, rzadko zarasta sama, na ogół trzeba ją operować na przełomie pierwszego i drugiego roku życia.

Niebezpiecznym powikłaniem przepukliny jest jej uwięźnięcie, gdy dostają się do niej narządy jamy brzusznej. Dziecko staje się niespokojne, płacze, a uwypuklenie twardnieje. Skóra nad nim jest obrzęknięta, zaczerwieniona. W takiej sytuacji musisz z malcem prędko pojechać na ostry dyżur chirurgii dziecięcej.

Przeczytaj także:
Konsultacja: dr n. med. Andrzej Kowal, chirurg dziecięcy z Kliniki Chirurgii Dzieci i Młodzieży IMiD.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy