Mężczyzna cały w całusach ze szminki
fot. fotolia

3 mity i 2 fakty dotyczące męskości

Czy częste wytryski poprawiają jakość spermy? Czy wielkość ma znaczenie? Weryfikujemy popularne fakty i mity związane z męskością.
Marta Kabulska
Mężczyzna cały w całusach ze szminki
fot. fotolia

Częste wytryski mają wpływ na jakość spermy

Fakt. Regularny seks pomaga utrzymać plemniki w dobrej kondycji. Wystarczy abstynencja dłuższa niż 3 dni, żeby plemniki zaczęły się starzeć, zniekształcać i tracić ruchliwość. Dodatkowo, by jakość spermy poprawia aktywność fizyczna, a także dieta bogata w cynk, selen, witaminy E i C oraz kwas foliowy.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Wielkość penisa ma znaczenie

Mit. Między satysfakcją z życia seksualnego kobiety a wielkością penisa istnieje w rzeczywistości niewielka zależność. Pochwa (dzięki swojej elastyczności) dopiero po wprowadzeniu do niej członka, rozszerza się i dostosowuje do potrzeb. Co więcej, najwrażliwsze punkty kobiecego narządu znajdują się do 4 cm od wejścia do pochwy. Dużo ważniejszą rolę odgrywają w usatysfakcjonowaniu kobiety niż umiejętności mężczyzny, a także jego czułość i zadbanie o odpowiednią atmosferę. 

Zaburzenia erekcji = spadek męskości

Mit. Zaburzenia erekcji obecnie dotyczą coraz większej liczby mężczyzn. Często nie są problemem samym w sobie, tylko symptomem poważnej choroby np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób  układu krążenia czy stwardnienia rozsianego. W żadnym wypadku nie powinno się ignorować problemu ani się go wstydzić. W przypadku nawracających epizodów zaburzeń erekcji należy zgłosić się do urologa, który (po wykonaniu niezbędnych badań) postawi diagnozę oraz zaleci odpowiednią terapię.  

Testosteron to hormon męskości

Fakt. W ciele mężczyzny znajduje się 10-20 razy więcej testosteronu niż u kobiety. Norma testosteronu dla mężczyzn wynosi od 3 do 11 ng/ml. Testosteron odpowiada u mężczyzn za owłosienie, muskulaturę, a także pewne cechy emocjonalne, jak odwaga, zdecydowanie, potrzeba dominacji i współzawodnictwa. Wspomaga też popęd seksualny i produkcję plemników. Zbyt niski poziom tego hormonu może prowadzić do spadku libido i płodności, przyrostu tkanki tłuszczowej oraz wahań nastroju.

Samobadanie jest niemęskie

Mit. Wiele mówi się na temat konieczności samobadania przez kobiety, natomiast znacznie mniej na jej temat u mężczyzn, a szkoda! Panowie powinni badać się regularnie, raz w miesiącu kontrolować swoje jądra. Ja to zrobić? Najlepiej badać się podczas ciepłego prysznica lub kąpieli, kiedy skóra moszny jest miękka. W przypadku wyczucia guzka czy zgrubienia lub gdy jedno jądro wyraźnie zmieniło swoją wielkość, należy zgłosić się do lekarza urologa.

Sprawdź, jak poprawić męską płodność.

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy