Kiedyś człowiek był lepiej przystosowany do zmiennych warunków atmosferycznych - jego życie podporządkowane było cyklowi pór roku (wiosną zbierał siły na ciężką pracę latem i jesienią, a zimą odpoczywał). Wraz z rozwojem cywilizacji zmieniło się tempo życia, ale potrzeby organizmu (do odpoczynku i regeneracji) pozostały te same.
Długotrwałe zmęczenie, stres, zła dieta sprawiają, że stajemy się bardziej podatni na zmieniającą się pogodę - zmiany ciśnienia, temperatury,
nagłe załamania pogody. W przypadku niektórych osób, nawet niewielki skok ciśnienia może zaburzenia w funkcjonowaniu. Co ciekawe, "na pogodę" chorujemy najczęściej jesienią i zimą (m.in. ze względu na częste zmiany frontów atmosferycznych).
Zobacz także: Dieta na dobry humor
Jak rozpoznać meteopatę?
U meteopatów, czyli osób, które reagują na zmiany pogody, mogą pojawić się dolegliwości somatyczne, np.:
-
bóle głowy,
-
zawroty,
-
mdłości,
-
ogólna ociężałość,
-
bóle w stawach,
-
pogorszenie wzroku,
-
zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej,
-
zaburzenia snu (bezsenność lub nasilona potrzeba snu),
-
potliwość,
-
przyspieszona praca serca,
-
dolegliwości żołądkowe.
Dolegliwości somatyczne mogą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia, przejawiające się w formie apatii, zdenerwowania, poczucia beznadziei, braku motywacji, mniejszej koncentracji.
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Jak leczyć meteopatę?
W przypadku meteopatii tabletki przeciwbólowe są nieskuteczne. Specjaliści zalecają raczej odpoczynek i regenerację sił. Aby zlikwidować ból głowy, należy położyć się na łóżku, zamknąć oczy i wprowadzić się w stan relaksacji (warto sobie powtarzać, że ból jest coraz mniejszy). Pomocne będą również ćwiczenia oddechowe i joga.
Przyjemnym zabiegiem - relaksującym - jest też masaż pod prysznicem. Bez włączania wody kolistym ruchem ręki należy nacierać zwilżoną gąbką ciało, zaczynając od nóg i kierując się w stronę pachwin i pach. To pobudzi krążenie krwi w naszym ciele. Możemy też włączyć ciepłą wodę i polewać ciało, następnie przejść stopniowo do chłodnej, a pod koniec stosować na przemian wodę ciepłą i zimną. Po tego typu zabiegach warto przespać się kilka godzin - stare przysłowie mówi: sen jest dobry na wszystko.
Istotne znaczenie ma również zbilansowana dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, ale także regularność spożywania posiłków. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych ważne jest, by nie przejadać się. Należy zjeść śniadanie, absolutnie nie można wychodzić z domu z pustym żołądkiem. W tych dniach należy zrezygnować z potraw tłustych, zaleca się picie dużej ilości wody (przynajmniej 30 ml/kg masy ciała).
Jeśli ciśnienie powietrza jest wyższe, poleca się picie naparu z lipy i melisy, które uspokajają i obniżają lekko ciśnienie krwi. Powinniśmy natomiast zrezygnować z picia kawy czy mocnej herbaty.
Jeśli natomiast nadchodzi niż atmosferyczny, możemy napić się kawy lub herbaty czy innego napoju z zawartością kofeiny, które podnoszą ciśnienie krwi i pobudzają.
Meteopaci mogą również skorzystać z fototerapii. Białe światło emitowane podczas sesji naświetlania powoduje zdecydowaną poprawę nastroju zwłaszcza wtedy, gdy przygnębienie pojawia się jesienią i zimą.
Gdy nie masz sił, wysil się...
Jeśli czujemy się ospali, warto pomyśleć o... aktywności fizycznej. Nie muszą to być
zajęcia pod okiem instruktora w profesjonalnym fitness klubie (chociaż taka opcja wydaje się najbardziej pożądana), ale biegi, spacery z psem, jazda na rowerze, pływanie czy choćby praca w ogródku dają równie zadowalające wyniki. Ruch poprawia krążenie, wymianę gazową, a co za tym idzie pracę serca. Tlen efektywniej zostanie dostarczony do naszych komórek i poczujemy przypływ energii.
A czy wy również odczuwacie dolegliwości związane ze zmianą pogody? Jak sobie z nimi radzicie?
Polecamy: Głowa mi pęka! – czemu w ciąży miewamy migreny?