kobieta, meteopatia, pogoda, zmiany pogody
fot. Fotolia

Czy można być chorym na... pogodę?

Ból głowy, niczym nieuzasadnione rozdrażnienie, obniżenie formy psychicznej i fizycznej. Zwykle mając te objawy doszukujemy się jakiejś choroby, a tymczasem winna jest... pogoda.
Monika Karbarczyk
kobieta, meteopatia, pogoda, zmiany pogody
fot. Fotolia
Kiedyś człowiek był lepiej przystosowany do zmiennych warunków atmosferycznych - jego życie podporządkowane było cyklowi pór roku (wiosną zbierał siły na ciężką pracę latem i jesienią, a zimą odpoczywał). Wraz z rozwojem cywilizacji zmieniło się tempo życia, ale potrzeby organizmu (do odpoczynku i regeneracji) pozostały te same. 
Długotrwałe zmęczenie, stres, zła dieta sprawiają, że stajemy się bardziej podatni na zmieniającą się pogodę - zmiany ciśnienia, temperatury, nagłe załamania pogody. W przypadku niektórych osób, nawet niewielki skok ciśnienia może zaburzenia w funkcjonowaniu. Co ciekawe, "na pogodę" chorujemy najczęściej jesienią i zimą (m.in. ze względu na częste zmiany frontów atmosferycznych). 

Zobacz także: Dieta na dobry humor

Jak rozpoznać meteopatę?

U meteopatów, czyli osób, które reagują na zmiany pogody, mogą pojawić się dolegliwości somatyczne, np.:
 • bóle głowy, 
 • zawroty, 
 • mdłości, 
 • ogólna ociężałość, 
 • bóle w stawach, 
 • pogorszenie wzroku, 
 • zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, 
 • zaburzenia snu (bezsenność lub nasilona potrzeba snu), 
 • potliwość, 
 • przyspieszona praca serca, 
 • dolegliwości żołądkowe.
Dolegliwości somatyczne mogą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia, przejawiające się w formie apatii, zdenerwowania, poczucia beznadziei, braku motywacji, mniejszej koncentracji. 
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.

Jak leczyć meteopatę?

W przypadku meteopatii tabletki przeciwbólowe są nieskuteczne. Specjaliści zalecają raczej odpoczynek i regenerację sił. Aby zlikwidować ból głowy, należy położyć się na łóżku, zamknąć oczy i wprowadzić się w stan relaksacji (warto sobie powtarzać, że ból jest coraz mniejszy). Pomocne będą również ćwiczenia oddechowe i joga.  
Przyjemnym zabiegiem - relaksującym - jest też masaż pod prysznicem. Bez włączania wody kolistym ruchem ręki należy nacierać zwilżoną gąbką ciało, zaczynając od nóg i kierując się w stronę pachwin i pach. To pobudzi krążenie krwi w naszym ciele. Możemy też włączyć ciepłą wodę i polewać ciało, następnie przejść stopniowo do chłodnej, a pod koniec stosować na przemian wodę ciepłą i zimną. Po tego typu zabiegach warto przespać się kilka godzin - stare przysłowie mówi: sen jest dobry na wszystko.
Istotne znaczenie ma również zbilansowana dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, ale także regularność spożywania posiłków. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych ważne jest, by nie przejadać się. Należy zjeść śniadanie, absolutnie nie można wychodzić z domu z pustym żołądkiem. W tych dniach należy zrezygnować z potraw tłustych, zaleca się picie dużej ilości wody (przynajmniej 30 ml/kg masy ciała). 
Jeśli ciśnienie powietrza jest wyższe, poleca się picie naparu z lipy i melisy, które uspokajają i obniżają lekko ciśnienie krwi. Powinniśmy natomiast zrezygnować z picia kawy czy mocnej herbaty. 
Jeśli natomiast nadchodzi niż atmosferyczny, możemy napić się kawy lub herbaty czy innego napoju z zawartością kofeiny, które podnoszą ciśnienie krwi i pobudzają.
Meteopaci mogą również skorzystać z fototerapii. Białe światło emitowane podczas sesji naświetlania powoduje zdecydowaną poprawę nastroju zwłaszcza wtedy, gdy przygnębienie pojawia się jesienią i zimą.

Gdy nie masz sił, wysil się...

Jeśli czujemy się ospali, warto pomyśleć o... aktywności fizycznej. Nie muszą to być zajęcia pod okiem instruktora w profesjonalnym fitness klubie (chociaż taka opcja wydaje się najbardziej pożądana), ale biegi, spacery z psem, jazda na rowerze, pływanie czy choćby praca w ogródku dają równie zadowalające wyniki. Ruch poprawia krążenie, wymianę gazową, a co za tym idzie pracę serca. Tlen efektywniej zostanie dostarczony do naszych komórek i poczujemy przypływ energii.

A czy wy również odczuwacie dolegliwości związane ze zmianą pogody? Jak sobie z nimi radzicie?

Polecamy: Głowa mi pęka! – czemu w ciąży miewamy migreny?

 
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy