Metoda Tomatisa (terapia Tomatisa) u dzieci
fot. AdobeStock

Metoda Tomatisa, czyli trening słuchowy Tomatisa u dzieci: na czym polega, wskazania, skutki uboczne

Metoda Tomatisa to skrótowa nazwa terapii słuchowej Alfreda Tomatisa znanej też jako SAPL. Polega na regularnym słuchaniu specjalnie przygotowanych dźwięków przez specjalistyczny sprzęt. Terapia Tomatisa pomaga m.in. dzieciom z zaburzeniami koncentracji uwagi, dysleksją, trudnościami w nauce.
Milena Oszczepalińska
Metoda Tomatisa (terapia Tomatisa) u dzieci
fot. AdobeStock
Terapia słuchowa Alfreda Tomatisa (SAPL) zwana popularnie metodą Tomatisa to jedna z metod terapeutycznych, które prowadzi się u dzieci z różnymi zaburzeniami psychoruchowymi. Głównym zadaniem terapii jest trening uwagi słuchowej, dzięki któremu koncentracja dziecka ulega poprawie. To z kolei przekłada się na lepszą jakość i efektywność uczenia się w wieku szkolnym. Celem terapii słuchowej Tomatisa jest to, żeby dziecko nie tylko słyszało, ale także rozumiało to, co się do niego mówi.

Spis treści:

Na czym polega terapia Tomatisa?

Ćwiczenia polegają na słuchaniu odpowiednio przygotowanej muzyki przez specjalne słuchawki. Wysokie częstotliwości pobudzają pracę mózgu, dlatego w trakcie zajęć dobierana jest muzyka właśnie o takich częstotliwościach. Terapia jest dość wymagająca. Do ćwiczeń potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, a żeby przyniosły one oczekiwane rezultaty, trzeba odwiedzać specjalistę często i regularnie.

Zobacz też: Metody badania słuchu u dzieci
Redakcja poleca: Jak rozpoznać kłopoty z integracją sensoryczną? [WIDEO]
Nie lubi się huśtać, z trudnością opanowuje jazdę na rowerku, potyka się o własne nogi – to mogą być objawy zaburzeń integracji sensorycznej u malucha. Trudności można pokonać, ale najpierw trzeba je rozpoznać. Oto najczęstsze symptomy problemów z integracją sensoryczną u dziecka.

Wskazania do terapii słuchowej SAPL

Metoda Tomatisa pomaga dzieciom z:
 • zaburzeniami koncentracji uwagi
 • dysleksją
 • autyzmem
 • problemami z koordynacją ruchową, nadpobudliwością
 • trudnościami w nauce lub w komunikowaniu się z innymi
 • wadami wymowy, opóźnionym rozwojem mowy.

Przeciwwskazania do stosowania metody Tomatisa

Choć jest to metoda naturalna i nieinwazyjna, nie w każdym przypadku może być stosowana. Przeciwwskazaniami do stosowania terapii słuchowej są:
 • choroby psychiczne
 • padaczka
 • leczenie silnymi lekami, zwłaszcza psychotropowymi
 • zaburzenia błędnika
 • niektóre choroby uszu
 • przewlekły ból głowy.

Skutki uboczne metody Tomatisa

Korzystający z metody Tomatisa podkreślają, że nie wywołuje ona trwałych skutków ubocznych. Z racji tego, że oddziałuje ona na układ nerwowy dziecka, mogą natomiast pojawić się przejściowe skutki uboczne w trakcie trwania terapii. Polegają one na chwilowym nasileniu się objawów, takich jak drażliwość, niestabilność emocjonalna, czasami pojawiają się też problemy ze snem, nocnikowaniem, utrzymaniem równowagi.

Cena terapii Tomatisa

Trening słuchowy Tomatisa jest bezpłatny w niektórych poradniach pedagogicznych lub szpitalach, ale czas oczekiwania i lista chętnych są bardzo długie, dlatego rodzice często decydują się na prywatną terapię. Wizyta kwalifikująca dziecko do terapii Tomatisa kosztuje ok. 150-200 zł. Sama terapia jest o wiele droższa, w sumie kosztuje ok. 2500-3500 zł, w zależności od konkretnej placówki. Terapia podzielona jest na 3 etapy. Ceny poszczególnych etapów zależą od tego, ile trwają godzin. Za 30 godzin terapii w pierwszym etapie trzeba zapłacić ok. 1300-1500 zł. W drugim etapie podobnie. Trzeci etap może trwać krócej, 15 godzin terapii kosztuje 600-800 zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty wizyt diagnostycznych przed każdym kolejnym etapem. Ceny tych konsultacji wahają się od 50 do 100 zł.

Metoda Tomatisa w domu

Terapię metodą Tomatisa można też przeprowadzać z dzieckiem w domu. Należy wówczas wypożyczać niezbędny sprzęt z placówki, która go udostępnia. Koszt wypożyczenia to ok. 50 zł/godz. Zwykle trzeba jeszcze uiścić kaucję zwrotną za sprzęt.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy