jak podpisać ubranka do przedszkola
fot. Fotolia/ kolaż MTJ

Jak podpisać ubranka do przedszkola i się nie namęczyć? [5 sposobów, w tym 2 NIEZAWODNE]

Oznaczenie ubranek to tylko jedna z wielu rzeczy, które mogą wydawać się trudne i skomplikowane, gdy dziecko pierwszy raz idzie do przedszkola. Ale można to zrobić szybko i trwale! Jak podpisać ubranka i worek do przedszkola i żłobka? Lepiej wybrać marker, wszywki czy naklejki? Sprawdzamy skuteczność i ceny.
Weronika Zagojska
jak podpisać ubranka do przedszkola
fot. Fotolia/ kolaż MTJ
Oznaczanie rzeczy dziecka do przedszkola lub żłobka jest ważne z wielu względów: przede wszystkim maluch sam nie jest w stanie rozpoznać, które rzeczy są jego. Nawet jeśli rozpoznaje ubrania i zabawki, czasami nauczycielkom ciężko szybko się tego dowiedzieć. A dzieci w grupie zwykle jest dużo i nie ma na to czasu. Trudno oczekiwać od przedszkolanek, że zapamiętają wszystkie ubranka, buty, kapcie i inne gadżety dzieci, które się mieszają, gubią, mogą być u kilkorga dzieci takie same. Oznaczanie rzeczy do przedszkola to po prostu konieczność. Jak podpisywać ubranka, by potem nie żałować?

Spis treści:

Jak oznaczać rzeczy do przedszkola?

Podpisywanie ubrań i przedmiotów należących do dziecka warto zrobić od razu na początku roku: można z tego zrobić ważny element przygotowania wyprawki do przedszkola. Wystarczy podpisać to, co zanosi się do przedszkola, a resztę oznaczać na bieżąco. Można podpisywać ubranka, dodatki i zabawki dziecka na kilka sposobów. Każdy rodzic wybierze dla siebie to, co mu pasuje, ale chyba wszyscy na końcu dochodzą do podobnych wniosków. Oto przegląd wszystkich metod oraz zalety i wady każdej z nich wraz z praktycznymi komentarzami. 

Pewnie wielu rodzicom jako pierwsze przychodzi na myśl, żeby podpisać ubranka czy worek do przedszkola długopisem – szybkie, skuteczne, wygodne i bardzo tanie. Niestety niezbyt trwale. Długopis często się spiera, brudzi, rozmazuje i trzeba to ciągle ponawiać, pamiętać o tym, sprawdzać. Na butach i syntetycznych powierzchniach czasami trudno w ogóle coś napisać. Długopis nie nadaje się na wszystkie metki. Jeśli jednak nie chcesz, by ubranka były podpisane trwale, bo na przykład drugie dziecko będzie je nosić, to nie jest do końca zły wybór.

Wyhaftowanie inicjałów lub znaku to z kolei piękne, ekologiczne i trwałe rozwiązanie. To również tani sposób na oznaczanie rzeczy do przedszkola, ale niestety… kto ma na to tyle czasu w dzisiejszym świecie?
Gdzie podpisywać ubranka do przedszkola? Miejsce powinno być widoczne lub zawsze tak samo zlokalizowane, by nie trzeba go było długo szukać. Niektóre ubrania mają specjalnie wszyte etykietki na imię, można też podpisywać rzeczy na metkach lub wewnętrznej stronie materiału pod metką. Albo na wewnętrznej stronie, tam gdzie gumka. 
Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.

Naklejki na ubrania do przedszkola

Naklejki na ubranka można kupić w zestawie ze zwykłymi naklejkami i w ten sposób uczyć dziecko rozpoznawania własnych rzeczy. Zwierzak lub owoc może spodobać się dziecku, ale o ile nie są to wodoodporne naklejki, szybko się odkleją. Warto wypróbować specjalne naklejki do materiału. Jeśli tylko dziecko nie będzie ich podważać i odklejać, to może okazać się trafiony pomysł na oznaczanie rzeczy do przedszkola.

Są też specjalne naklejki do wnętrza buta z tej serii – naklejki edukacyjne to świetny pomysł na szybką identyfikację, do kogo należy obuwie, oraz odróżnienie lewego i prawego buta. ​
 

Naprasowanki i naszywki z imieniem do przedszkola

Specjalne naprasowanki i naklejki lub metki na zamówienie to idealna rzecz dla tych, którzy wydają na wszelkie gadżety dla dziecka lekką ręką. Oraz dla perfekcyjnych pań domu, które są w stanie każdą naprasowankę przyciskać dokładnie przez kilka chwil żelazkiem. Lub dla tych, którzy chętnie przyszywają igłą i nitką. Naprasowanki z imieniem i naszywki do przedszkola wyglądają ładnie i są dosyć trwałe, ale po pierwsze – jeśli zrobisz to niedokładnie, trochę odstają, po drugie kosztują majątek. I wymagają dużo czasu.


Marker do podpisywania ubrań do przedszkola

Podpisywanie ubranek pisakami do tkanin to metoda, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Marker do podpisywania ubrań do przedszkola to niewielki koszt, do tego jest szybki, prosty w obsłudze i bardzo trwały. Wystarczy czarny pisak do większości ubrań oraz ewentualnie jasny do ciemnych materiałów (można kupować pojedynczo). Markery do ubranek nie spierają się i zawsze masz je pod ręką. To po prostu najlepszy sposób ze wszystkich. Minusy? Jeśli masz koślawe pismo, napisy nie będą może wyglądać szałowo, ale w zamian za oszczędność czasu i pieniędzy, można to przeboleć.
Uwaga na śliskie metki! Niektóre metki są wykonane z gładkiego materiału, ciężko je podpisać, a marker się rozmazuje. 
Wodoodporny permanentny marker to z kolei idealny pisak do wszystkich pozostałych rzeczy do przedszkola: plastikowych lub o śliskiej powierzchni, jak kubki, plecaki, worki na kapcie, szczoteczki do zębów, obiekty jeżdżące, parasolki itp.

Worki do przedszkola z imieniem

Jeśli nie masz czasu na podpisywanie każdej rzeczy z osobna albo po prostu chcesz mieć pewność, że nawet w przedszkolnej szatni wszystkie ubranka dziecka będą bezpieczne, kup worek z imieniem. Taki worek zamawia się indywidualnie, podając przy zakupie zarówno imię dziecka, jak i dodatkowe elementy, jakie mają się znaleźć na worku (zwierzątka, zabawki itp.). To nieco droższe rozwiązanie, ale za to niezawodne, trwałe i estetyczne. Do takiego worka można schować buty, ubranka na przebranie, strój na gimnastykę.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy