Jak mężczyźni reagują na ciążę
fot. Fotolia

Jestem w ciąży, a on nie skacze z radości

Nawet wyczekana, upragniona ciąża może wzbudzić dość powściągliwą reakcję ze strony przyszłego taty. Doznałaś już takiego rozczarowania? A może dopiero przed tobą radosne wyznanie o powiększeniu rodziny? Zobacz, czego i dlaczego możesz się spodziewać.
Małgorzata Wódz
Jak mężczyźni reagują na ciążę
fot. Fotolia
Choć razem braliście udział w powołaniu do życia tej maleńkiej istotki, która teraz rozwija się w twoim łonie, kobieta szybciej dojrzewa do roli mamy. Niebagatelną rolę odgrywają w tym hormony, które od samego momentu zapłodnienia przejmują władzę nad kobiecym organizmem. To za ich sprawą nie tylko zmienia się sylwetka, ale zaczynają pojawiać się ciepłe uczucia do dziecka, które dają początek macierzyńskiej miłości. Twój partner jest pozbawiony takiego hormonalnego wspomagania, choć – co ciekawe – dowiedziono, że podobnie jak kobieta również może odczuwać niektóre wczesne objawy ciąży i ciążowe dolegliwości. Średnio przyszli tatusiowie przybierają na wadze ok. 6 kg w czasie, gdy ich partnerka jest w ciąży.  

Przeczytaj: Ciążowe dolegliwości przyszłych ojców

Jak grom z jasnego nieba!

Kobieta ma szansę oswoić się z tym, że zostanie mamą. Zanim zyskasz pewność, przypuszczasz, że jesteś w ciąży. Obserwujesz brak miesiączki, zmianę samopoczucia, przygotowujesz się do zrobienia testu. Jeśli od samego początku dzielisz się swoimi podejrzeniami z partnerem, potwierdzenie ciąży nie spada na niego jak grom z jasnego nieba. Jeśli jednak szykujesz niespodziankę, kupujesz maleńkie buciki, przygotowujesz kolację przy świecach, weź pod uwagę, że o spontaniczne „wow!" może być trudno. 
Redakcja poleca: Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film
Jakie są najczęstsze pierwsze objawy ciąży? Sprawdźmy!

Uczuciowy przełom 

Następuje zwykle podczas badania USG, gdy na ekranie monitora na własne oczy przyszły tata może zobaczyć swoje dziecko. Mężczyźni deklarują, że właśnie wtedy poczuli autentyczną radość z faktu, że w brzuchu partnerki rozwija się ich potomek. Mówią też o początkach tacierzyńskiej miłości. Czasami jednak prawdziwa radość pojawia się jeszcze później – dopiero, gdy po wzruszającym przecięciu pępowiny świeżo upieczony tata może wreszcie dotknąć swojego dziecka i wziąć je na ręce. 

Polecamy: Jak mężczyzna zachowuje się na porodówce?
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy