mama, kobieta, ciąża, mężczyzna, tata, piłka, brzuszek

Jak mężczyźni radzą sobie z ciążą partnerki?

Przez dziewięć miesięcy czujesz się jak gwiazda - ty i twój brzuch jesteście w centrum zainteresowania, a przyszły tata schodzi na drugi plan. Czy jednak mężczyzna radzi sobie z ciążą partnerki jak z przecięciem pępowiny: ciach i już, czy przeżywa ją raczej jak skomplikowany długi poród?
Małgorzata Wódz
mama, kobieta, ciąża, mężczyzna, tata, piłka, brzuszek
Może się wydawać, że mężczyźnie jest łatwiej. Ciąża nie dotyczy go bezpośrednio, to nie w jego brzuchu rośnie dziecko, ale przyszły tata musi zmierzyć się z czymś innym - z ciężarem oczekiwań. Czuje, że powinien sprostać każdej potrzebie partnerki, zachwycić się oświadczeniem: „kochanie, jestem w ciąży", przynosić nocą ciążowe zachcianki, łapać dodatkowe zlecenia, by zarobić na świetny wózek, zamienić mieszkanie na większe, a nalepiej wybudować dom. Na tym lista oczekiwań  się nie kończy. Trzeba jeszcze zdążyć dowieźć partnerkę na czas do szpitala, przeć razem z nią, trzymać za rękę i podtrzymywać na duchu, przeciąć pępowinę, tulić dziecko, przewijać, kąpać, uspokajać, usypiać itp. Sporo. Jak faceci sobie z tym radzą?

Potrzebują czasu, by oswoić się z ciążą

Bez względu na to, czy ciąża była planowana, czy nie, reakcja mężczyzny na wieść o tym, że jego partnerka spodziewa się dziecka, jest trudna do przewidzenia. Kobieta ma czas, by oswoić się ze zmianą swojego stanu. Najpierw przypuszcza, że jest w ciąży, robi test, czasem dla pewności drugi, pomagają jej hormony, które organizm wytwarza od początku ciąży. Pozbawiony takiego wsparcia mężczyzna czasem potrzebuje czasu, by przetrawić tę informację, ochłonąć i poczuć radość z faktu, że zostanie ojcem

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Przeżywają zmiany w związku

Fakt, że spodziewacie się dziecka, może stawiać związek w innym świetle. Zmienia się hierarchia wartości. Dla kobiety najważniejsze staje się dziecko - może się zdarzyć, że zamiast do kina chętniej pójdzie z partnerem do sklepu ze śpioszkami, nie chce się kochać, bo jest zmęczona, woli rozmawiać o dziecku niż o weekendowym wyjeździe i zaczyna traktować mężczyznę instrumentalnie – zawieź mnie na badania, zrób zakupy, nie kochaj, tylko przytul, umów ekipę do remontu itp. Mężczyzna przestaje odczuwać swą wyjątkowość, schodzi na margines, często właśnie z tego powodu dłużej zostaje w pracy, mniej angażuje się w sprawy domu – bo nie czuje, że jest potrzebny. Przyjmuje rolę, jaką nieświadomie narzuciła mu partnerka.

Próbują naśladować swojego ojca

Zdarza się, że kobieta i mężczyzna, którzy spodziewają się dziecka, zaczynają dostrzegać w sobie cechy, których nie widzieli wcześniej. Bo ciąża to czas zmian. Także mentalnych – kobieta po raz pierwszy porównuje się ze swoją mamą, a jej partner – z ojcem. I od doświadczeń z dzieciństwa zależy, jaki wynik przyniosą te porównania. Jeśli mógł liczyć na bezwarunkową miłość swoich rodziców, miał dobry kontakt z tatą, łatwiej odnajdzie się w roli ojca i czułego opiekuna dla partnerki. I odwrotnie: trudne przeżycia z dzieciństwa mogą wrócić, skutkując zagubieniem, ucieczką w pracę albo w alkohol. Choć nie jest to zasadą. Czasem udaje się przełamać złe wzorce lub ich brak i żyć według własnego wyobrażenia dobrego taty.

Rozwiąż test: Jaką będziesz mamą?


Mogą odczuwać ciążowe objawy

Ciążowe dolegliwości nie są zastrzeżone wyłącznie dla kobiet. Dokuczają również mężczyznom. Takie współodczuwanie ciąży przez partnera zdarza się u 11–65 proc. mężczyzn i zostało nazwane syndromem kuwady. Jego objawy mogą obejmować zmiany apetytu, zachcianki, przybieranie na wadze, mdłości, niestrawność, biegunki lub zaparcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów. Objawy nasilają się w 3–4. miesiącu ciąży, a potem przed porodem, i zanikają po narodzinach dziecka. Zdecydowanie częściej dotyczą mężczyzn, którzy po raz pierwszy spodziewają się dziecka.

Przeżywają USG i zajęcia w szkole rodzenia

Mężczyźni są wzrokowcami, dlatego dla wielu z nich przełomem w przygotowaniu do bycia tatą jest badanie USG. Obraz dziecka na ekranie porusza także tych panów, którzy nie czują się jeszcze przygotowani do roli ojca, boją się związanej z tacierzyństwem odpowiedzialności. Korzystne dla związku jest również wspólne chodzenie do szkoły rodzenia, tam można porównać się z mężczyznami w podobnej sytuacji, a może nawet potraktować ich jako grupę wsparcia. Świadomość, że inni faceci też przez to przechodzą i dają radę, bywa źródłem dodatkowej siły. Pomaga głębiej wejść w nową rolę.

Potrzebują porozumienia

Pary, którym nie sprawia problemu rozmawianie o swoich wątpliwościach, szybciej przezwyciężają trudne sytuacje. Jeśli potrafią sobie pomagać i radzić ze stresem, lepiej znoszą wyzwania, jakie niesie ciąża. Nie bez znaczenia jest postawa kobiety - jeśli nie zawłaszcza ciąży tylko dla siebie („sama chodzę do lekarza, nie opowiadam mu o swoich dolegliwościach, bo to kobiece sprawy”), mężczyzna lepiej rozumie jej stan, łatwiej się z nią identyfikuje i wie, jak może pomóc. 

Dalszy harmonijny rozwój związku zależy od tego, jak kobieta i mężczyzna będą się o niego troszczyć. Chodząc razem do szkoły rodzenia, biegając po sklepach i kompletując wyprawkę, nie zapominajcie o wspólnym wyjściu na spacer, do kina i na randkę. Dbajcie również o waszą wspólną relację z dzieckiem – cieszcie się nim, wspólnie przeżywajcie i omawiajcie odpowiedzialność.

Konsultacja: Rafał Bornus, psychiatra, psychoterapeuta z certyfikatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Prowadzi psychoterapię indywidualną, małżeńską i rodzinną.

Czytaj też: Co o facetach na porodówce mówi doświadczona położna?

Dyskutuj na forum: Punkt widzenia mężczyzn »


td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy