Magosia Kląskała
fot. screen FB

Małgosia miała 8 lat. Przed śmiercią napisała list do rodziców

Małgosia Kląskała z Wrocławia zmarła 25 września. Miała tylko 8 lat, a od 3. roku życia walczyła z nowotworem. Po jej śmierci rodzice opublikowali na profilu córki na Facebooku pożegnalny list, który im zostawiła.
Ewa Janczak-Cwil
Magosia Kląskała
fot. screen FB
Małgosia cierpiała na neuroblastomę – rzadki dziecięcy nowotwór. Leczenie dało jej tylko rok normalnego dzieciństwa, później choroba wróciła i już nie odpuściła. Dziewczynka zdawała sobie sprawę, że umiera, i na 5 tygodni przed śmiercią napisała list, który wzruszył jej bliskich oraz setki tysięcy internautów.

Cieszcie się życiem

„Gdy to przeczytałam, zmroziło mnie to, że ona była tak gotowa, że pomyślała nawet o testamencie... Wzruszyło mnie to, co tam zawarła... Dlatego chcę się tym z Wami podzielić...” – napisała w poście mama Małgosi.

„Mamo, tato mimo tego, że już mnie nie ma, to chcę wam powiedzieć, że bardzo was kocham. Wiem, że mimo tego, że teraz jesteśmy rozdzieleni, to niedługo znowu się spotkamy tutaj, gdzie ja teraz jestem.

Cieszcie się życiem tak jak ja, póki macie czas, to znaczy tu gdzie ja jestem, też jest fajnie, ale nie ma wesołego miasteczka.

Nie kłóćcie się już, będę was tu z góry obserwować, ale mam ogromną nadzieję, że przestaniecie od razu.

Uwielbiałam spędzać z wami czas, uwielbiam was, buziaki. Gosia, której już nie ma, ale nadal o was pamięta”.

Pełna treść listu Małgosi w poście:

Ostatnie szczęśliwe chwile

Mama Małgosi zdradziła, że list został napisany w czasie, gdy jej córka jeszcze była pełna sił i energii, „gdzieś pomiędzy nocowaniem u dziadków, zbieraniem malin i czereśni z babcinej działki, kąpielą na Błękitnej Lagunie, zakupami, wizytą w kinie, randką z dziadkiem w aquaparku a wizytą rodzinki z Warszawy i wypadem do zoo i Ogrodu Japońskiego. Wtedy jeszcze żyła na pełnej petardzie i powoli zwalniała, by 25 września 2021 zatrzymać się na zawsze...”. Małgosia odeszła w domu, wtulona w swojego tatę.

Pogrzeb odbył się 1 października. Zamiast kupować kwiaty, uczestnicy uroczystości mogli wesprzeć Hospicjum Formuła Dobra lub akcję zbierania pieniędzy na specjalny rower dla niepełnosprawnego Rafała Konopki.

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy